Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Pjer, propagandat 2 lekeshe, te cdo lloji, qofte politike apo komerciale, nuk kane vend ne kete faqe.

Ndoshta se nuk e kuptojne aq mire sa ti Pjero, ose se dhe artikulli nga miqte e tu te Monitor nuk eshte shkruar aq mire, sic e the ti vete.

o admin vire ne faqe te pare per sensibilizim, te shikojne cpo ben trumpi ne france me refugjatet.

refugjatet shqiptare


thirrje #AutoritetitMoral

#resist

Nje pune shume te mire ne paraqitjen e kultures shqiptare brenda dhe jashte kufijve shteterore ben dhe ky emisioni ketu:

Bravo zonjes dhe gjithe atyre qe kontribuojne ne identitetin shqiptar.

Jo po admina dy lekshe!
“Nuk kane vend ne kete faqe!”- tani je t’u na ba si Laja.
Ca lesh proagande,une e shkrujta t’u pi kafe per gallat,thjesht u munova me i dhane ni fare forme.

1 Like

une s’kam thene kurre qe arti s’ka lidhje me Fene. ma gjej ndryshe komentin. Feja eshte ne origjine te civilizimit, sepse perendite ishin te parat, Kaosi, Kronosi, Zeusi, e me rradhe te tjeret.

vete fjala KULTURE vjen nga KULT = Ku Ulet, qe do te thote, ku perkulesh (ku ngren buthen lart pese here ne dite, mnjf), ajo qe rrespekton, atje ku ULIM, ku ZBUTIM instiktet shtazarake, etj. (Kulm = pjesa me e ngritur e çatise)
Agrikulture = Ku ulet e Egra. ku zbuten barerat. ky trajtim ta ben Barin > Presh ose Laker dhe ta hash. ne ndryshim me lopen qe ha bar natyral, njeriu ha bar TE ZBUTUR, te perpunuar.

me fjalen Kulture nenkuptojme krejt tjeter gje sot. e ngaterrojme me Dijen. kur nuk eshte kjo. i kulturum nuk eshte i ditur, je veçse nje njeri i zbutur, i edukuar. etj.
I URTE = I ULTE. i zbut.

kurro pagani qe flet per Zotin me fjalor drejtshkrimi pellazg ne dore tu i ra kulturalisht me dore, nuk je ne gjendje te kuptosh dallimin midis “origjines” dhe “lidhjes”.

Tjeter eshte te thuash qe feja eshte ne origjine te kultures - brenda ne thes dhe arti -, dhe tjeter eshte te thuash qe feja ka lidhje me artin.

replei kurro replei, me fjalor drejtshkrimi ne dore.

Arti eshte i pari ne fakt (pikturat e shpellave s’kane (shume) lidhje me fene, megjithese nuk e dime mire kete gje, sepse s’jemi ne mendje te atyre qe i bene), dhe sherbeu per te hyjzuar per ta madheshtuar Fene. objektet e kultit jane objektet me artistike, ku arti eshte shpehur ne format me te larta te tij.

kane qene shume te lidhura ngushte.

vetem kaq tregon qe Arti ka rol te caktum. ka nje QELLIM. nuk behet kot, dhe nuk mund te jete çdo forme te shprehuri nje forme e shprehjes artistike. po s’ka rol, s’ka art. arti perçon te verteten ne menyren me Direkte te mundur.

fjalet jane kryesorja, e thoshte qe Sokrati ne kohe te tij. kur humben fjalet kuptimin origjinal, lindi Filozofia. tu jape perseri kuptim atyre. pa mundur kurre.

po te huajt s’dine shqip ne fakt. kjo i pengon dhe i bijne nga Kina edhe kur arrijne gjejne diçka, nje shpjegim.

a jo i dashur kurro artist i modh dhe i pari artist me vokabular ne dore tu i ra me kome te vertetes, nuk eshte e thene qe ne te gjendemi ne mendje e primitivit dhe ne kohen kur ai bente art, siç nuk kemi qene ne çastin e Big Bangut, por megjithate e pershkruajme se çfar ka ndodhur ne çastin e pare te krijimit, nisur nga pasojat. Edhe kriminalisti nuk eshte e thene te gjendet i pranishem ne çastin e kryerjes se krimit per te zbuluar ndodhine kriminale.

Behen ndryshe keto pune, por ti je katunar fare per kulture shkencore, ti je vetem artist i modh i epokes se shpellave. Niveli jot shkencor eshte mesjetar :stuck_out_tongue_closed_eyes:

ti se di fare ne fakt se çfare jam une. keshtu vari lesht, sa flet per mua, ne trego diçka tjeter. diçka qe njeh me mire dhe e ke para syve.

qe ti je katuar fare kuptohet fare qarte sepse as komentin lart nuk ke kuptuar, qe kerkon te thote se nuk eshte nevoja te dish se kush je ti dhe kush eshte Big Bangu, por kush je ti dhe kush eshte Big Bangu rezulton nga pasojat.

Nga pasojat rezulton qe ti je koqe fare, nuk je ne gjendje te besh nje logjike elementare ne menyre te perseritur. Nuk ha pyke fare.

replei kurro replei, me fjalor drejtshkrimi ne dore tu i ra me kom

ajo qe resulton kur ti papushim merresh me tjetrin dhe jo me ate qe flitet, tregon se tjetri ta kalon (tu ka bo si perdhe ne sy, s’sheh me tjeter gje), ose te duket se ta kalon, dhe kerkon ta ulesh.

se nuk merresh ndryshe me tjetrin, me analiza (te kota, pa buke) mbi te.

ti nuk flet, ti ben replei me fjalor drejtshkrimi ne dore tu i ra me kom

ajo “replei” tregon qe une i kam IDETE E QARTA. nuk flas amulli, ku çdo broçke mund te duket si diçka e re. sido ta ndryshoj une nickun ti dhe te tjeret do te me njihni, sepse pikerisht i kam idete e qarta dhe kaq mjafton te shquhesh nga te tjeret.

komentet e mia ketu, mbajini shenim diku, se as akademia shqiptare nuk ka thene gjera me te mençura se kaq.

mbas replei-ve, me ne fund arritem ne stacionin terminal. Mbasi ti flet per ide dhe per tjetrin se kush eshte tjetri, ne fund fare flet per veten tende si superior. Idete per te cilat flet dhe percaktimi i te tjereve si inferiore, jane ne funksion te idese perfundimtare qe ti je superior, ti je qellimi i universit, edhe Big Bangu pellciti ne funksion tend, qe te tregoje se sa i modh je ti ne fund fare.

kurro loqja, po si nuk na bere nje shkrim akademik o derebardhe? Pse e le veten vetem me komente akademike?:laughing:

ate qe thashe une ne fund, dhe ti e di, e ke ne mendje pa pushim, prandaj dhe merresh me mu dhe jo me ate qe une them, sepse s’ke dijeni me shume.

ne fakt perfitoj nga kushtet. me nje tabllo te tille para surratit çdo dite, edhe ti do te ishe bere me i zgjuar ne fakt. poeti me i madh francez Charles Baudelaire, kishte ne mur te dhomes, pikturat e Delacroix. te ndihmojne pikturat e mira ne mur.

piktura eshte e dobet, teknika eshte e tejkaluar, realizem amerikan (s’po ta quaj realizem sovjetik per te bere qefin). Me i bukur, me me gusto me duket muri gri-kafe ndriçuar nga dy lampadaret dhe portretin bazorelief ne mes.

Byk fare jane poçi porcelanes, tabakaja, lene mos e pyet dollapi ne stil zdrukthtaria Misto Mame.

s’ke ti nivel me te larte se muri. pranej dukesh dhe tek postimet dhe tek sulmet qe ben me to. kë ke si synim. rrafsh me murin e ke nivelin. nejse se per mu s’paraqet asnje problem ne fakt. s’je ti qe pengon, dmth.