Diskutim i lirë - qershor 2017

1 Like

Shkabe ajo video tregon nje person te bardhe ziliqar qe i ka ikur truri se ngado qe shkon perballet me mjeke emigrante. Dhe indinjohet me veten e vet si raciste qe eshte, thote si ka mundesi qe kta njerez qe une perbuz jane maja e shoqerise e paguhen kaq shume. Eshte thjesht ceshtje zilie, sic mund te kesh pas ti psh nje shok lagjeje dikur qe ka emigruar dhe eshte bere me i suksesshem se ty dhe ti ke 2 mundesi: ose te vrasesh egon dhe ta admirosh e te inspirohesh prej tij, ose te ushqesh egon dhe te fillosh ta shash e ofendosh nga zilia. Zgjedhja e pare, te dhemb pak ne fillim por pastaj te cliron e te ben te lumtur. Zgjedhja e dyte eshte vuajtje pafund. Zgjidh nje fele, i dashur Shkabe. :slightly_smiling_face:

3 Likes

Shkaba e ka zgjedhur felen e vet tashme.

Aquamarine, neveria qe ka shumica e popullsise ne ato vende ndaj emigranteve u konfirmua me Trump e Brexit, dy programe qe nuk premtonin asgje tjeter pervecse te ngrinin mure e te mbyllnin kufijte ndaj emigranteve, duke i konsideruar si burim i cdo problemi, shkaterrim i qytetarise, ndotje e rendit publik, etj, etj.

Trump u pergezua se guxoi te thote me ze te larte ate qe e mendojne te gjithe, dhe qe vertet e mendojne shumica, sic u vertetua nga votat.

Kete s’e thote shkaba por kane nisur ta thone edhe me inferioret e me zvarraniket mes jush, si ACDC, qe s’ka guximin e duhur per te ulur koken e per ta pranuar veten per ate qe eshte, nje cope emigranti si gjithe arabet dhe indianet e tjere, deri sa te vdese, por perpiqet te imitoje masen dhe del e shan emigrantet e sojeve te tjera, qe shihen edhe me te problematike se ai, me shpresen se po pershtatet, si dhe duke share vendin e origjines.

Shkaba thjesht i ka vene ne dukje vite para se te beheshin “mainstream”. Tani une e kuptoj qe ju do thoni cdo gje per te bindur veten, se fundja s’keni nga ia mbani. Do thoni edhe qe Trump e Brexit nuk jane kunder emigranteve, ndoshta do thoni dhe qe toka eshte e sheshte. Gjithsesi, e verteta eshte aty, e faktuar, bashke me neverine.

shkurt, qarte, bukur! shume shume bukur, biles.

shkabe bythmuti, çoje logjiken deri ne fund, sepse problemi i emigrantit eshte me i thelle edhe se sa e ka trajtuar nga pikpamja psikike Sigmundi. Ti je i neveritshem si person kudo qe tejesh, edhe brenda mitres se nenes tende:

Frojdi ishte nje cope emigranti inferior.

1 Like

I drejtojne armen ne koke 5 vjecarit ne mes te Torontos per dy leke te qelbura. Imagjino po te kishte ndodhur ne shqiperi, ca do kishin thene vrromat, qe sic duket jane nga ata qe neperkemben nga vendalinjte neper vende pune. Ekzagjerojne lajmet per Shqiperine ne maksimum, qe te ndihen me mire, nderkohe qe lajmet qe andej jane 100 here me keq.

http://www.ekon.al/2016/02/20/dembele-apo-te-papune/

Tre gazetare te CNN kane dhene doreheqjen pas fiaskos mediatik te rrjetit, ne lidhje me Rusine.

Enjoy!

Ai e kishte fjalen per morning erection besoj,po ja edhe mua me ndodh.Ama po te marr ngacmimin e nevojshem,jam top,nuk me duket se eshte problem.

???Morning erection tregon shendetin coronar…stimulimi talentin e partneres…MERR nje aspirin sonte e shiko efektin neser ne sabah. Mos e dhi me paralajmeromin.

Na bere merak.Qaj hallin e Kapos une.para ca kohesh sec lexova per efektet negative te aspirines,nje muaj pasi lexova per efektet pozitive te saj.nuk di cte bej.robi.i shkrete.Mos ka ndikuar edhe qe jam bere mbipeshe.

Merr aspirine 81mg doze femijesh. Une ate bej, kam gene muti ne familje, plaku me zemer, daja vdekur i ri po nga zemra.

Njetezit mbi peshe nuk eshte e thene qe sjane te shendetshem automatikisht…per ate problem aspirina tregon se ke nje problem te vogel a te madh me blood circulation… per cdo gje tjeter ka doctor

Ok,rrofsh.

Nuk thashe automatikisht,po mbipesha lidhet me problemet koronare

Lidhet po jo gjithmone. Pune muti ne fakt, s’e di nga te vjen. Nje kolegu im qe stervitej per dite e hante me kujdes, cun i ri 40+, pesoi stroke (paralize?) para nje muaji. Nusja ime eshte mjeke dhe nje kolegu I vet, kardiolog I biri I botes, qe e ruante veten me stervitje e regjim te ngreni, pesoi infarkt ne spital, mu perpara se te operonte pacientin.

Me shume se lidhet,e kisha fjalen jane te dyja pasoja te njejtes gje,dietes,mosaktivitetit and stuff. Lexova dicka nga nje doktor,nuk e di vertet sa seriozisht e kishte,po ma dergoi nje dembele si lajm i mire per ne dembelet.Ai doktori thoshte qe pak a shume stervitja e lodh zemren,e dobeson.

Po nuk e stresove zemren ajo pushon, edhe mund te shpertheje nga mbistresi…ka diference midis ecjes e vrapit 2 here ne dite minimalisht dhe maratones…shume mjek sillen si maratomak.