Diskutim i lirë - shtator 2017

Pale te shkruaje Gerina per burrat qe kane komentuar artikullin, cfare yll artikulli do dilte.

P.S. Gerina e bukur me mire te mos vendose fotografine e saj ne krye te artikujve qe publikon.

" Wait, kjo ishte sarkazem apo jo? " - Gjembi 2017

1 Like

Si ne cdo fushe, edhe ktu shperndarja eshte e pabarabarte :stuck_out_tongue_closed_eyes: ca jane mire, ca me shume sec duhet, ca hic fare. There’s something wrong with this world :thinking: :smile:

Njeriu i ri:

Imoraliteti sheshit. Kaq me pakice jane djemte sa vajzat duhet te presin radhen ke kta te angazhuarit? Se eshte edhe e sikletshme kur e mendon, te jesh gjith kohes ne dispozicion te tjetrit.

Eshte ceshtje komodifikimi me shume se ceshtje Moraliteti. Vajzat sot kane me shume kerkesa se me pare…u duhet I-phone qe kushton muaj pune, u duhen Cizme e Cante te modes se fundit, si edhe kostoja e kurimit personal ka shkuar ne qiell, prandaj ndryshe nga sa thote autorja ato nuk zene nje dashnor te martuar…por gjuajne meshkuj qe jane zemergjere e per favore seksuale jane te gatshem te kontribojne ne shporten e te mirave materiale qe i duhet nje Femre sot.
Djemte nuk jane me pakice por jo gjithmone jane ne gjendje te mbulojne shpenzimet e nje femre dhe vazhdimisht dhunojne femrat si me pare si pa pare. Femrat jane shpesh shume te egra nga njera tjetres dhe si Gerina e sidomos Magjistari nuk kane ndjesi ndaj problemeve te femres sot por vazhdojne te diskutojne me shabllone.
Une nuk besoj se je gjithe kohes ne dispozicion te tjetrit…thjesht ke diten ku do takohesh dhe nderkohe frekuenton njekohesisht edhe meshkuj te tjere ku me siguri Burri i Martuar eshte me i Urti e i Binduri.

Gerina ka shkruar me ndjenje e instikt por jo ne thellesi te problemit. Te krijohet parashtypja se Shoqeria Shqiptare i ngjan Frances se 2 shekujve me pare me burra e dashnore plus dhunen Shqiptare ndaj Femres si shoqeri.
Titulli eshte provokativ por zhvillimi i artikullit eshte i deshtuar dhe lexuesit meshkuj kryesisht e lexojne si i do qejfi ose vetem titullin e nuk shkojne me tej.
Gerina do te nxjerre hipokrizine martesore dhe ashpersine shoqerore ndaj dashnores a gruas tjeter por them qe eshte vetkenaqur me fillimin dhe ska goditur si duhet.

Tip satire duket por me thirrje per distancim ndaj persekutimit te pabarabarte femres kur konsumon nje marredhenje seksuale jasht martesore ne fund te fundit me nje mashkull.

Meqe po flasim per femren dhe shoqerine shqiptare; c’u be me keto rastet e dhunes ne familje? S’pashe ndonje proteste, as nga femrat as nga VIP-at. U mjaftuan me nga nje postim ne fejsbuk dhe me foto per pjatalaresit dhe u mbyll hesapi.

Kur themi qe jemi popull pa palce kurrizore, ja per keto lloj gjerash behet fjale. Behen lloj-lloj protestash me cadra e me zjarre per idiotlleqe, ndersa per ceshtje sociale, per te cuar perpara shoqerine rrine te gjithe si kllufa.

Shiko me ca po kuptoj une halli i shkrueses eshte qe burri i martuar nuk e trajton mire, dmth kjo ndjehet 2shi sic edhe eshte per shkak te rrethanave qe i detyrojne ta mbajne te fshehte lidhjen, plus ka dhe friken qe eshte e perkohshme ne jeten e tij. Halli i ksaj zgjidhet me nje sistem si lindja e mesme ku femra edukohet qe e vogel me mentalitetin qe burri i ka hak disa gra, dhe kur rritet poligamine e konsideron si dicka shume normale dhe ja ku u zgjidh muhabeti, rrojne te tre felici e contenti.
Duhet icik sistem :stuck_out_tongue_closed_eyes:…ndryshe muhabeti behet imoralitet, radha qumshit etj etj…fajin e ka gjithmone sistemi.

Per mua frymezimin e ka gjetur tek shkrimtare francez dhe novelistja amerikane Iris Murdoch :slight_smile:
**Every man needs two women: a quiet home-maker, and a thrilling nymph.

Iris** Murdoch hodhi nje novele me kete fryme ne 1998…Burri amerikon punon dhe sjell te mira materiale dhe ka nevoje per dy Gra qe te kete sukses ku njera te jete Murgesha e tjetra Kurva e s iperfundim te dyja Shemrat do te vuajne, njera ne qetesi e braktisje kurse tjetra e persekutuar s ikurve nga Shoqeria maskiliste.
Dakort qe u frymezua por nuk u thellua sepse kto gjera nuk jane identikisht ne Shqiperi keshtu e ne fund te procesit edhe ne Amerika Shtepiakja papritur u kthye ne Nympho e Dashnorja e humbi edhe kete rol.

Kur e dh… juve, duhet pastruar. Nuk thoni as faleminderit jo. Burre tipik shqiptar.

No Male Profiling pls…ncncncn…Tamom produkt Diktatorial i 1945-1990…kur shef qe Rinia eshte duke u argetuar pa vargonje…heq siguresat e korentit per te rifituar kontrollin mbi Komentet e Deshirat tona.
Tek ajo teme kishte Harmoni te plote, as zenka e as qejfmbetje po ku te lini ju totalitaristet. Uroj qe te mos jesh kaq kontrolluese ne Shtrat :peach:

Ne faket une s’e mora vesh pse u mbyll ajo tema me lajme te habitshme. S’mu duk se postimet ishin jashte teme.

Ish-e dashura me thoshte qe une isha me fat, sepse ajo ishte si kuzhiniere ne kuzhine dhe si kurve ne shtrat. Tani po e kuptoj sa me fat kam qene, por kur te vijne mendte … Tani gjej ose kuzhiniere, ose ne me te shumten e rasteve kurva, po asnjehere te dyja bashke.

Totalistaristet e 1945-1990 nuk mund te pranojne asgje qe nuk e kontrollojne ata vete ne cdo qelize.
Nuk mjafton kundershtia ndaj te mires versus te keqes por kta do perdredhin buzet edhe se cfare eshte lajm i habitshem apo jo. Problem mentaliteti e gjynof se jan :peach: e jo :cucumber: (kape i cik ene kastravecin e shkrete e kan sakatuar LOL)

A e ke numrin e asaj te Pares ???
Po ti e paske doren e rende Ose NikoQire ose Kurve… ke quan Kurve ti se une Kurve quaj ate qe sma JEP :hugs:

Numrin e saj e kam, po nuk kam me zemren e saj, ia ka dhene dikujt tjeter. Ke quan kurve ajo, thuaj, jo une, po e kishte me shume ne kuptimin e “slut”.

E kuptova qe qeke i cik xheloz si puna ime…ene une fiksim e kam te vizitoj ish-et per nostalgji pas shume vitesh…sme le kurioziteti se ckan mesuar ne mungesen time… E mire mire mbaje telefonin sekret

Jam xheloz, se nuk jam zhapik, po xhelozia per te eshte zhdukur. Pendim po, kam, po problemi me keto pune, si me gjithcka tjeter mbase, eshte se nuk e di se c’vjen pas, me mire a me keq. Ose te pakten varianti i asaj: “You never know what you’ve got, until you lose it”. Numrin e kam se nuk jam armik me te, bisedojme ndonjehere.