Diskutime te lira - Janar 2021

o r.v. po si e fshiu ai mbasi i futi duret?
po ai tjetri qe i futi komet dhe nuk bezante fare, nuk u fshi fare?

pse shteti me kta legena drejtohet? nuk jane ne gjedje te riqarkullojne fondet qe kan ngel stok. Ma ka thon vete ai qe e di ti, merret me ket pune ai, pranej i di mire. Jo si kta qe s’dine asgje fare.

Sa per infon e Stalkerit 6 vite para se ta rrihnin ne formen qe Stalkeri me shume dhimbje ne e serviri ketu sot, ai zoteria i dhunuar sipas Stalkerit ka qene minister.

Ai zoteria dhe zoterinjt e tjete tradhetuan voten, djersen dhe gjakun e atyre qe lane gjthshka ne shesh per nje te ardhme te drejte. B’rishes, brishizmit dhe brishisteve i duhej qire mema me kallam!

Dhe e ardhmja per te cilen ato vdiqen u be realitet keto 8 vitet e fundit.

te dhjes edhe une nje here per politike, qameti u befte:

Joe Biden e il cattolicesimo negli Stati Uniti, libro di Massimo Faggioli.

Il volume, già tradotto negli Stati Uniti, presenta un’analisi del significato e delle possibili conseguenze dell’elezione di Biden per la storia del cattolicesimo e dal punto di vista dei rapporti tra la politica americana, il Vaticano e la Chiesa globale.
Nei primi duecentotrenta anni della loro storia, la grande maggioranza dei presidenti degli Stati Uniti è stata composta da membri di Chiese cristiane non cattoliche: episcopaliana, presbiteriana, metodista, battista. Joe Biden è il secondo presidente cattolico, dopo la breve presidenza di John F. Kennedy sessant’anni prima. Già questo sarebbe sufficiente ad attirare l’attenzione sulle elezioni americane del 2020, rilevante per la storia sia politica sia religiosa degli Stati Uniti. Ma a questo fatto storico si somma una serie di altre circostanze che ne hanno fatto un’elezione straordinaria. Biden è stato eletto presidente durante la pandemia del COVID-19 che ha colpito il Paese in modo particolarmente duro; dopo mesi di proteste nelle città per le violenze a sfondo razziale; dopo una presidenza come quella di Donald Trump che ha portato minacce e inferto colpi allo stato di diritto e all’ordine mondiale; membro di una Chiesa cattolica negli Stati Uniti divisa al suo interno come nessun’altra e come mai prima.

È una presidenza che suscita attese politiche ma anche religiose, persino salvifiche.
(Dall’Introduzione)

kjo e fundit me bold eshte per te qesh, pranej njerzit nuk e rrujne fare per fene.

o Stalker, po krijohet Solidarnoshi ne Amerike :rofl:

kete trim mbi trima me brire e ke me origine italiane, katolik:

I motho pergatitu per pune tani se Bide(ja)n-i do kete nevoje per inkuizitor.

gati jom, ne Peshkun e vjeter e kisha nickun Heretik :laughing:

un jam vetiu dege me dege edhe si emer :smiley:

Ku pederasti plak Arban vegla,ngeli duke lexuar Mero Bazen prandaj eshte bere me debil se sa e ka denuar i madhi Zot.

Trump spends first night as a private citizen ‘looking for lawyers for his impeachment trial’ :joy:

alba si me qesh siç po ben ti, e si me qa siç bejne kundeshtaret e tu, eshte mendjelehetsi budallaqe ne rastin me te mire, rastin me te keq s’po e them fare.
Capitol Hilli eshte si nje levizje e nje loje shahu, dhe Trump eshte vetem nje gur shahu ne tabele, nuk ka rendesi fare ne lojen e zhvilluar, edhe kur ishte n’maje te pikaloit. Tani n’daç veje Trump ne karrige elektrike, n’daç beje prape president, po ajo pune eshte, nuk e ndalon dot me nje president, kushdoqofte ai, yryshin drejt humneres qe ka marre pershpejtim nga Koronavirus dhe ngjarja e fundit, pasoje e saj. Ka rendesi per ty e per koleget e tu qe te gjeni pretekst per tu grind, per asgje tjeter. Edhe kte muhabet qe po bej nuk hani pyke, jeni ne gjendjen e pensionisteve qe luanin shah ne rruge, nuk parashikoni me teper se 2-3 levizje.

E thashe per ironine e fatit se e filloi fushaten me premtimin se do fuste Hillary ne burg dhe e perfundoi duke kerkuar avukate per veten .
Nejse Murriqi ndersa kuvendoj me ty sapo shenoi golin e pare .20 milione euro per nje gol deri tani Lazio i ka rene qarit😂edhe una mendoja se vetem shqipot shkojne per lesh e kthehen te rruar.Oh wait lazio ka nje shqipo in charge😂
Inshallah Murriqi theu magjine si merhumi Paolo Rossi dikur .Kombetarja e Kosoves ne futboll eshte i vetmi haber i mire nga trojet shqiptare ku te gjitha palet ne te dyja anet e kufirit ia fusin si kau peles.

Po, e thote edhe vete artikulli qe ishte minister i Brendshem 6 vite me vone. Dhe ? Ta varte tek sheshi skenderbej ate policin qe i ra me shkop ? Keshtu ?

Kjo me Muriqin tek lazio une per vete e kam pa si te sforcuar, ndikimi i Tares. Ende nuk ka qene per ate rol Muriqi.
Futbolliste nga Kosova e Shqiperia kane shkelqy neper liga te forta vetem si mbrojtes, mesfushore e portjere, dmth luan aty vrapon edhe nese nuk ben gol 100 vjet nuk bie ne sy. Sulmues qendror eshte problem, nuk e mban as Lewandowskin nese nuk shenon ne 5 ndeshje, e le me 20. Po hatri i Tares, lazio ia ben hallall :slight_smile:

Ndoshta lojtaret e tjere krijojne besim e I pasojne me shume .Murriqi duket sikur shenon ne konkludim te aksioneve.Ne dyluftime tek per tek italianet kane mbrojtje te forte ai i humbi pothuaj te gjitha .

90% te golave i ka ne afersi 5-6 metra ose me koke. 9she klasike.
Une ia kam marre inatin se jam i bindur qe deshtimet ndaj maqedonise sidomos, jane prej tij. Ra momenti ne kohen kur ky po bente testimet e kalimit te lazio, disa here nuk u tubua fare me grupin, pastaj dhimbje ne kembe. Ndikoi rende te Kosova sepse se fundmi kishte krijuar varesi prej lojes se tij, pastaj taktikat e ndeshjes beheshin duke llogarit ne te, nje nate para ndeshjeve thoshte nuk vij.
Nese muriqi dhe zeneli deklaroheshin me kohe qe nuk jane fit per kampanjen dy mujore, Kosova orientohej dhe do te organizohej ndryshe.

Po ku Mergim Berisha do te vije tek Kosova si thone disa gazeta?

Mbarove pune per sot? U kenaqen brothersat? Muskujt lart e poshte si i ke? Duke te besh pak pushim, se degjova se ishte nisur drejt Amerikës karvani me dashnorë te tu sa moren vesh që ishe rikthyer poshtë urës, me gjithë moshën dhe konsumin.