Diskutime te lira - Janar 2021

Po normalisht ky eshte qellimi im. Te mos tundem nga 50 centat apo te kompromentohem nga ato qe vuajne nga patologji qe deri me sot nuk konsiderohen si te tilla, por jam shume i bindur qe ne te ardhmen do merren ne konsiderate. Sepse nese gjerat shkojne keq ne cdo aspekt eshte sepse ka njerez si puna e juaj me mentalitetin tuaj qe ju lezetoset banania edhe ju duket me e embel se prasi qe kishit dikur

https://www.syri.net/politike/399876/ndragheta-e-bleu-me-mish-derri-rrjeti-shperthen-me-meme/
image

E di qe ky eshte qellimi. Ti, kryeqytetari Stresi dhe Qimi me Zenin do ta beni ate vend, me gjithe shkopinjte nen rrota qe veme ne 50 centshat. Po kujdes se si ti Çe mos e hash, duhet ta ulesh e ta ngresh, jo vetem ta mbash lart, hovin revolucionar. Ja si Fidel Stresi per shembull, ose si Zeni.

P. S. Grande Kapo nuk te pelqen te te bej shoqeri? Apo ke frike mos te te kompromendohet barastundja. Mos u merakos, se duket qe atje tej qe i tund baras. Apo thuj Grande Kapo eshte si robot, nuk di te te mbaje ison, vetem sjell linke nga mediet real news qe nuk do t’u veme drynin.

S’kam me nerva me u marr me ty.

o kaposh, kjo është propagandë demode, fahriballiste :money_mouth_face:
mos u lodh kot ! celula serbe e tiranës nuk vjen më kurrë në pushtet! luli,mbas zgjedhjeve, të shkojë prap te unmniku se ka akoma punë për ofruar me akuzat nda uçk-së.
kismet, do dalë ndonjë forcë e re politike të rrëzojë ramën, deri atherë merru me zbulesat

po po, ashtu osht, mos e diskuto, lesh i sumes kadaif!

po pse duhet te presim deri ne zgjedhje qe te shkoj Lulka atje? Pse se marrin qe tani? Nqs ka bere krime qe sot duhet ta marrin, pse duhet te rrezikojne qe nje person qe ka bere krime lufte “mund” te behet kryeminister edhe te njollosi gjithe Shqiperine ?

spiunllëqe në dëm të shqiptarëve ka bërë. për këto nuk gjykohesh,përkundrazi paguhesh mirë. tani, basha nuk ka më nevojë për lek,po thjesht për hobi them unë,se do i çajnë menderen aty pas zgjedhjeve! muli ose dollapi do behën kryetar të pd-së me qëllim të zhdukin kulçedrën e kuqe :sweat_smile: stresi do drejtojë seksionin e kulturës! do bëjë këngë kundra sistemit kleptokratik, :smiley:ndërsa sektorin ‘‘ndrageta’’ do ta mbulojë i kthyri nga kurbeti babalja :laughing:

Ishte shume e qarte…

I Motho si thua a i iku koha Nacioneve?

Kisha vendos te mos jap pergjigje, por meqe ke treguar nje histori me vlere tek tema ime, po e tradhetoj veten.
Kjo pyetja e ka pergjigjen indirekte ne njerin nga shkrimet e mija te fundit ku shpjegohet koncepti i kohe-hapsires providenciale ku koha dhe hapsira nga pikpamja e Providences jane baraz me zero. Pra struktura origjinale e botes nuk ndryshon, rri gjithnje e njejte, nuk ka kohe historike, e cila eshte e rreme sepse vete historia eshte e rreme si produkt i nje akti te rreme qe eshte Renia e njeriut ne Zanafille te historise. Pra pergjigja e pyetje tende eshte: nga pikpamja e Providences origjinalisht koha e Nacioneve as ka ik e as ka ardhe, Nacionet jane lesh me qime, ekzistenca e tyre i detyrohet Renies, pra jene fenomen negativ. Por Nacioni si çdo produkt tjeter i Renies (arti, feja, politika etj) eshte ambig, dmth Nacioni ka nje komponente pozitive qe, edhe pse Nacionet jane krijesa artificiale, nuk jane kot me kot, sepse sherbejne per restaurimin e gjendjes origjinale para Renies, dmth kane vlere te perkoheshme, marrin fund ne stacionin terminal te historise, arritjen e Tokes se Premtuar (kenga Imagine e xhon lenon). Thene thjeshte fare, sepse deri tani jam i sigurte se sa me siper intelektualit t’modh i duket arabisht, nacioni nuk ka vlere ne vetvete (njesoj si feja, politika, arti etj) por eshte ne sherbim te qellimit providencial final. Nacioni nuk eshte i perjetshem, eshte histori ne proces, ka lind nje çast historik dhe do vdese po ne nje çast historik.
Pra nga sa me siper gabohen rende si nacionalistet gaxhoj qe i japin vlere nacionit ne vetvete ne jete te jeteve, ashtu dhe globalistet jevgj qe e quajne Nacionin si shpikje kot me kot te hitler-enverit qe ekziston ne disa mendje te semura etj.
Dmth mut njeri e kake tjetri, si kudo midis Shilles e Karibdes, e prandaj jemi ne hale.
He se harrova jane edhe ata qe dredhin bishtin qe thone se nuk jane nacionaliste, por jane patriote. Keta mundohen te lajne mutin me shurre.

Une nuk te njoh( per aq sa te njoh) per revizionist :grinning:!

Me lejoni profesor tju bej 2 korigjime. 1. Renia nuk eshte direkt e lidhur me “token e premtuar”. Kthimi ne Token e Premtua jo detyrimisht do te thote “restaurimin e gjendjes orgjina;e para Renies”. Per te mos bere diskurs teologjik ketu po evitoj te shpreh dokrinen e cila “restauron gjendjen para Renies”, por qe besoj qe ti e ke te qarte se per cfare behet fjale. 2. “Nacionet i detyrohen Renies”, serisht gabim sepse historikisht edhe biblikisht, nacionet nuk kane ardhur si rrjedhoje e Renies, por si pasoje e “Mburrjes” ose “Krenarise” (gjithmon nqs do marrim vetem 1 nga komponentet kyc te Nacionit qe eshte “linguistika”) (Shif Kullen e Babelit". Nqs do i referohemi historise moderne (kryesisht shekullit te 19-te), konceptet e nacioneve jane krijuar mbi bazen e “Kulles se Babelit”. Pyetja ime ishte shume e thjesht : A jane efektive nacionet apo globalizmi eshte me efektiv?

Sigurisht nuk ke, keshtu eshte kur je idelist post-modern pa parti qe ke bere edhe ate 1 shkrim. Ndersa une per kete paguhem me 50 cente, prandaj kam nerva. Nxjerr buken e gojes. Revolucioni do bythe. Doja te pyesja te Mothin cilat kane me shume vlere, 50 centet tani apo 50 lekeshi ne ate kohe, po e di qe nuk do me pergjigjet. Mbase Grande Kapo mund te dije ndonje gje, po ai eshte si robot.

r.v. eshte pothuaj fatal disiluzioni me ke ka koleren e politikes, sifilitiket e politikes gjithnje te bejne te pendohesh sa here ke ndonje ndjenje umane per shprese se mund te merresh vesh dhe mund te afrohesh pa u infektuar nga perçmimi.
atehere r.v. pirdh se lirohesh se nuk te shpetojne dot diskutimet teologjike nga gjendja e kakes, mutit dhe shurres ku je. Sigurisht un e kuptoj reagimin tend sepse te tregova se ke mbi kurriz nga te tilla materiale te kendeshme, dhe perpjekja jote teologjike eshte per te fshire mutin mullar qe ke siper, te cilen duke u munduar per t’i fshire, perlyhesh me keq. Por nuk eshte problem vetem i joti, kur te njejten gje ben psh teologu i modh Kierkegard ose Karl Barth, pse te mos ta besh ti qe je nje piç bythe?

nuk e kuptoj verejtjen tende. Supozoj qe ke keqkuptuar kuptimin e “akti te rreme” (i Renies). “I rreme” ne kete rast nuk do te thote qe nuk ka ndodh realisht, ka ndodh realisht, por duke qene nje akt i keq qe prish rregullin, per pasoje eshte fals, i rreme. E keqja dhe falsiteti jane ekuivalente.

se tani shof se me ke bere perseri nje pyetje, te cilen sigurisht e ben qe per t’iu pergjigjur vete duke shkaterruar pergjigjen time. Dmth eshte nje kurth, poshtersi politikani dmth:

sapo i jam pergjigjur kesaj pyetje, e po e ripergjigjem shkurt nepermjet nje pyetje retorike (po te kesh akoma dyshime, ta them gjate):

A jane mutrat me efektive, apo kaka eshte me efektive?

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

r.v. per te kuptuar lidhur me mutin, kaken dhe shurren, ke nje shprehje te regjizorit te modh britanik Kubrik, qe e pelqejne si jevgjit ashtu dhe gaxhojt:

Nacionet e medhenj sillen si gangstere, ndersa nacionet e vogla sillen si kurva - Kubrik

Meqe qeke teolog zotnia jote, kape kete shprehje te Inkuizitorit te Modh:

Adami beri gangsterin, sepse Eva beri kurven, historia e njerzimit fillon me nje akt te dyfishte kurverimi dhe krimi - i Modhi :smiley:

Si i pergjigjet I barastunduri pyetjes: A jane efektive nacionet apo globalizmi eshte me efektiv? Besoj gjendet i nderdyshur si Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa kur e pyet per gjinine. Sepse nga njera ane eshte post-modern antinacionalist e revolucionar si Çeja, nga ana tjeter eshte i barastundur qe tundet “djathtas” nga dy komandantet e Grande Kapos, nje ne Shqiperi dhe nje ne Amerike. Megjithate me beri pershtypje kjo 1 pjesa " 1 nga komponentet kyc te Nacionit qe eshte “linguistika”. Pas pohimit gjenial te Albes me zamete e te ftohur ngambrapa qe te githa veprat shkruhen ne gjuhen barbare, por me merita, ja dhe nje tjeter perlë. Do behen ca xheloze fizika e kimia, madje edhe sociologjia e psikologjia, po ja që kombet mburren e fryhen vetëm me “linguistikën”.

Ja Grande Kapo, paska shpetuar per qime Komandanti, e ka zbuluar Fantomasi.

Po i barastunduri valle, beson ne Allah si shoku i tij i idealit