Diskutime te lira - Janar 2021

Ja Grande Kapo, paska shpetuar per qime Komandanti, e ka zbuluar Fantomasi.

Po i barastunduri valle, beson ne Allah si shoku i tij i idealit

http://www.gazetatema.net/2021/01/14/arkimed-lushaj-me-25-prill-ju-betohem-ne-allah-se-as-te-ura-e-kukesit-nuk-kini-per-te-kaluar-dot-se-do-tju/

Kulla e Babelit eshte pasoje e arrogances e cila eshte pasoje e Renies e cila edhe kjo ishte nje Arrogance ndaj Zotit si mosbindje ndaj Tij.

pra R.v. ky diskutim eshte absurd si vete Renia dhe historia qe e ka pasuar. Ktheje nga te duash me shpjegime teologjike (dhe jo vetem), gjithnje ndodhesh para mutit dhe kakes se Adami krimineli dhe Eva kurves dhe njerzimi e riciklon si bij te denje te tyre. E vetmja histori pozitive e denje per tu konsideruar eshte historia e Restaurimit per arritjen e Stadit Origjinal, e cila histori i jep kuptim edhe pjeses tjeter te historise negative mbushur me kurva dhe kriminele.

ne te njejtin sahon prej alumini mund te fusesh edhe muhabetet per Nacionin dhe Globalizmin:

… produkti kulturor i Diteve te Fundit ose i Fundit te Historise - edhe ai i konsideruar me i zgjedhuri e me i rafinuari - eshte me entropi stermadhe, me fjale te tjera ka nivel energjik shume prane jashteqitjes, kakes, prandaj nuk ja vlen mundimi te pertypet se nuk diferenca e entropise nuk mjafton te ushqeje nofullat me energji. Per kete arsye nje ese bashkekohore, nje film ose çfardo veper tjeter arti bashkohore e konfeksionuar me estetike super te rafinuar, un filloj ta konsumoj me qef si dikur, por mbas pak “nuk me shkon poshte”, me ngel ne ezofag, e me pas e vjell ne sahanin e aluminit (librin filmin e le pergjysem), e shikoj rreth me trishtim muskuj e nofulla intelektuale qe harxhojne energji me kot ne sahanet e tyre. E akoma me me trishtim nuk gjej ndonje koleg perreth qe e merr te qaret nga situata.

Degjohen ne eter vetem ankesa: botonjesit e librit …, galeristet …, teatri …, s’ka kritike, indiferenca e publikut, kryeministri ka pshurrur ne kazanin e grosheve ku dikur dhiste Sekretari i Pare, guzhinieri i zborit nuk ka lare sahonët e aluminit nga sperma e Marlonit, garuzhdja e shperndarësit eshte me brima …

https://peshkupauje.com/t/apokalipsi-i-perditshem-i-apopleksikeve-pjesa-e-trete-me-fjale-shume-e-per-lume/5655/5?u=inkuizitorimoth

Çfar beri Uliksi kur u kthye ne Itake?

Gjithcka eshte pasoje e Renies. Gjithcka eshte si pasoje e rebelimit te njeriu kundrejt Zotit. Nqs flasim ne kete pikpamje une, ti edhe 50 centi nuk do ishim ketu duke diskutuar " e lagu, se lagu" bishtin e dhelpres, por do ishim ne kopshtin e Edenin duke ngren fruta. “Kulla e Babelit” mbase eshte nje nder arsyet pse globalizmi nuk ka per te funksionuar kurre, sepse edhe nje here qe u ben njerzit te gjithe bashke vendosen te sfidonin Zotin.

r.v.
tani ti do vetem me fol e me gri sallate sa te kaloje kjo nate me politiken idjote te dite e çfar do beje ti e un sikur me sikur, apo po si e ke hallin? Ke ndonje argument tjeter per tezen teologjike absurde qe nacionet (dhe gjithe kultura njerzore) nuk jane pasoje e Renies por pasoje e mburrjes dhe arrogances?
Apo te vazhdojme muhabetin si zakonisht turku me syze, serbi me sandalle, greku me sufllaqe, dhe albaneze di merda emigrant pa breke fare e pa dhom fare ha sufllaqe?

r.v., tvls (ta-ve-lala-sone)

Çfar beri shok Enver kur u kthye nga Montpelje ne Shqiperi? :joy:

po ti thuaji përbotizmi ,se ja preve shpresat dhe hovin!
po, ta lëmë mënjanë zbulesën, besoj e keni vënë re që ata që kanë qejf të hiqen si të djathtë në shqipëri,mbrojnë pikpamje që në botë i parashtron e majta. përbotizmi,të drejtat e pakicave, shumkulturalizmi ,vlefshmëria e ushtrisë,lirimtarizmi etj . ose jashtë mbështesin obamën,baidenin,ndërsa brenda saliun! në fakt nuk janë gabim, i vetmi gabim është në emërtim. pd-ja është është parti e majtë.
çështja e’’ tjerër jam dhe tjetër kam qejf të paraqitem’’ është më e gjerë. burimin e ka te kompleksi i poshtëzimit. psh, s’kam të ha po dua mercedes, jam shqiptar po paraqitem ballkanik ose evropian, mbiemrin e kam kodra ndërsa emrin e djalit eliah,vetë janë të ndarë por luftojnë për bashkimin evropian,hiqen si antikomunistë,po vdesin për parimet komuniste.mbështesin nacionalistet që dënoi komunizmi,po janë kundra bashkimit kombëtar!
kësaj kateegorie që unë për lehtësi mirkuptimi e fus te jevgjit, fatkeqsisht i dhënë mundësia për të drejtuar!
po historikisht,jevgjit, nuk kanë drejtuar kurrë! vetëm shërbëtorin dinë të bëjnë!

delta padhom :rofl: :joy: :rofl: :joy:

image

U ndërtua në vitin 2016, shembet ura në Vlorë, çudit deputeti i PS: Fajin e ka Saliu!

Me renie ne Zanafille (fizike dhe shpirterore) une kuptoj Luciferin. Ay ra ne toke. Ademi me Havane u krijuan ne toke. Ndoshta me renien e tyre ke dash me thene qe u bene te vdekshem mbasi hongren kokrren e molles!
Ndoshta e kuptova une gabim.

kam dash me thene qe Adami dhe Eva ishin nacionaliste gaxhoj te kombit te Edenit qe ishte plot me fusha pjellore ku kultivoheshin fruta dhe zarzavate qe ata i hanin, dhe nje dite prej dite zoti u tha:

I çike si teper molle keni ngrene, tani ikni pirdhuni neper bote si jevgj endacake duke trokit dyerve te gaxhojve globaliste per te lyp i cope buke.

kesaj i thone ta tregosh mitin interpretuar sipas qefit ose hallit tat personal.

Grande Kapo, kam degjuar se edhe Komandanti ne Shqiperi kishte frike mos i vinte kyçin Twitter-i si Komandantit ne ShBA. Me duket se Twitter-i do na beje si Africa para se te na beje i barastunduri me hovin e tij revolucionar pa parti.

image

Grande Kapo, ku ishte Komandanti ne 20 shkurt? Nejse, le te beje qejf me Edvinin Komandanti, se te ishte ai Komandanti i Komandantit qe e di ti, e di ti si i shpetonte shurra Komandantit, qofte edhe t’i shkonte nder mend ta terhiqte zvarre.
Edhe nje pyetje Grande Kapo,mendon se bashkepunim revolucionar Komandant-Stres do jete triumfues me 25 prill? Apo do zhgenjehemi si gjithe keto vite qe Luluthja ka caktuar nja dhjete here date per rrezimin e Edvinit.

Grande Kapo, a thu antikomunistet e orëve te para qe u bënë “liberalë” të orëve të fundit, janë aq naivë sa nuk e kane kuptuar kete valle që e gjeta te ky 1 koment

“This swing to the far left started a long time ago. Hillary was trained by Saul Alinsky. In case you require more evidence, listen to Bella Dodd’s speech in 1944: “We will not use the terms Communism or Socialism as Americans do not like those words. Instead we will replace them with the words “liberal” and “progressive” which will be more accepted.” This did not start yesterday and the Democrats and anarchists have played the long game which they were allowed to do. Remember … what you allow is what will continue.”

Ta kam thënë Grande Kapo, mos shko në Amerikë, se do ftohesh edhe ti ngambrapa dhe do të na marrësh në qafë.

ku jeni, me late prap vetem?

a guxojme ne, robt e Zotit me punu pak ? Duhemi me mbijetu per me jetu …