Diskutime te lira - Nëntor 2018

ore une te jap fakte te regjistruara te zeze mbi te bardhe, ti me flet per “gjoba kriminale” sikur po flet per UFO-t, dhe ma thua me siguri te madhe mdje. Sic tallen lesht njerezit me gjembin e te tjeret qe besuan ate punen e VIP-ave te paguar nga greku, ashtu kane tallur trapin dhe me ty. Debatet behen me fakte, jo me UFO. Une kam qe ne 1997-en qe nuk degjoj per gjoba kriminale, paske degjuar ti qe nga arusha e mesme me portalet e adoleshenteve,. une ketu punoj me biznese qe jane hapur nga njerez qe kane ardhur nga ana e anes se shqiperise, u kane marre kliente firmave te medha e s’i ka bezdisur njeri, na fliske ti per gjoba filmash,.

Une jetoj disa muaj ne vit ne Shqiperi. Shqiperia nuk eshte vend i sigurte per vendasit dhe per emigrantet. Ti do thuash qe eshte perceptim i gabuar dhe ndoshta po mundohesh ta ndryshosh kete perceptim me gjysma fakte ose me fakte te lena menjane. Gjerat po permiresohen por duhet kohe. Ti jep fakte sa te duash por fakti me i forte eshte perceptimi i njerezve qe jetojne atje apo e vizitojne qofte si emigrant sepse pasohet me largimin e njerezve nga vendi. Largimi i vazhdueshem i njerezve eshte fakt kokeforte qe ti nuk e kundershton dot me perceptimin tend te gabuar.
Edhe pse numri i vrasjeve ne Shqiperi eshte i ulet njerezit vazhdojne ta perceptojne vendin e tyre si te pasigurte ndoshta sepse kane **qene mesuar me nje siguri me te madhe ne te kaluaren? Apo kjo siguri qe kane vjen nga perpjekjet e tyre individuale e familjare per tu mbrojtur qe ka kosto e jo nga shteti dhe kjo i kalodhur njerezit?
Cfare 97 thua ti? A jeton ne Shqiperi ti apo jo? ne se ke ndonje bar a restorant te bukur te vijne e e ta morin me cmimin qe duan bashke me ndonje deputet mu ne bash te qendres se qyteteve te Shqiperise. Ke djegie te vazhdueshme te makinave ne Durres e Vlore si mjet presioni ndaj individeve qe nuk lodhet ti raportoje njeri.
**

1 Like

@Astrit_Tazo Shqiperia ‘jote’ eshte e ndare me kuticka. Qendrimi yt mbrojtes paradoksalisht eshte percares dhe plot mllef.

1 Like

po mo vlla ashtu eshte. Ju qe genjeni pa fakte lart e posht neper bote, aq sa i keni bere te huajt ta dine kete vend me me shume krime se amerika, i doni te miren vendit. Une qe thjesht bej copy-paste faktet sic ndodhin, une jam percares. lol

sigur[quote=“TironciLebetit, post:145, topic:4422”]
Cfare 97 thua ti? A jeton ne Shqiperi ti apo jo? ne se ke ndonje bar a restorant te bukur te vijne e e ta morin me cmimin qe duan bashke me ndonje deputet mu ne bash te qendres se qyteteve te Shqiperise. Ke djegie te vazhdueshme te makinave ne Durres e Vlore si mjet presioni ndaj individeve qe nuk lodhet ti raportoje njeri.
[/quote]

Po, ne Shqiperi jetoj. puna me detyron te bashkepunoj prej vitesh me biznese nga me te ndryshmet. nuk i tregoj si hsitori ufosh si puna jote. Ua kam reklamuar punen qe kur kane qene te sapo-ardhur, e deri kur u kane marre kontrata e kliente te huaj kompanive te medha. Qe kur kane qene nje dyqan i vogel e derisa kane qene bere ne disa dyqane. Kam njerezit e mi te perfshire shumica ne biznese nga me te ndryshme e s’di t’i kete kercenuar njeri. Njeri erdhi e hapi furre buke mu afer fare nje furre tjeter buke. Erdhi ai i furres se bukes ekzistente u ankua dhe aq. Kete punen e gjobave e kam degjaur vetem nga emigrantet si gjembi qe ua sorollasin trurin dy portale kalamajsh. Gjejne emigrante si Alba e si gjembesira, me nej nevoje te forte per te degjuar lajme te keqija nga Shqiperia, dhe bejne leke portalet.

Meqe ma paske marre ne goje emrin disa here sot (sic duket ke pare ndonje enderr te bukur me mua), ekathimerini eshte portal kalamajsh?

Ne 1997 per ate pune te prisnin koken e Cunit dhe ta fusnin ne cante e ta sillnin ne shtepi tek Babi e Mami. Nese ke qene i vogel pyet fisin ne Berat.
Po ti ke mbi 90% te bizesmeneve te ndertimit Mafioz more qe vene gjoba e kercenojne me te forte. Delijorgjin e ke Mafioz qe e trajton token e Tiranes si truallin e pites se plakes se vet Greke…po Yllin e Pesit e ke Mafioz qe kontrollon kush nderton e kush jo ne Tirane… po ke cunin e Salih Qenefit qe me banden Tropoxha vinte gjoba bizneseve ne Rinas sa i perzinte per fare…e nuk ishte 97. Po ti ke Kryemafiozin kaptinmodh qe u vinte gjoba bizneseve qe merrnin tendera dhe i shkonin me kamincine ti dorezonin parate ne Lalez pa ja bere syri terr…nje kamioncine me para te paketuara pa ju dredhur syri te shoqeruara me shoferin e firmes, inxhinierin, llogaritarin e bodigardet. Po Bajrat u mblidhnin gjobat tregtareve te shkodres hapur si gjoba mbrojtje dhe kjo ceshtje eshte ne gjyq tashme. Pse nuk e citon ti ket fakt te njohur ne gjykate? Ne Tirane po nuk dhe gjobe nuk nderton gjo per ate pune Ene ne toke tate se dalin Fidelat e Delijorgjet. Po ai plehra Doshi a eshte biznesqen mafioz qe pasi ngatArroji Shqiperine se do e vriste Kaptinmodhi doli dhe hongri dreke bashke me te 2 jave perpara. Ja u pijne gjakun Doshrat juve qe mire ja u bojne. kaq per GJOBAT, po deshe japim me shume.

1 Like

Ok, Gjembesira, lajmi qe thote se greqia ka paguar media ne Shqiperi. Kaq. Dhe une tani do bej nje liste me VIP-a qe klikohen e do them qe keta kane marre fonde. Me kete liste do shpersoj te kap trutharet qe lejojne t’ua perdhunoje trurin kush te doje.

bizneset e medha qe i bejne presione njeri-tjetrit me forma me te ndryshme eshte gjeja me normale kudo neper bote, trump e sishoket e tij e vazhdojne edhe sot. po te thuash qe po hape nje restorant ne shqiperi vjen tjetri e te ve gjobe, jane genjeshtrat me ordinrere qe i thone vetem torollaket e ufove dhe gjembesirat e portaleve qe ua permjer trurin kush kamala te doje me nej portal. ketu vijne nga turqia, greqia e italia, e po hapin biznese, e nuk i prek njeri. kane qene brekegrisur e kane bere biznese ne tr dhe nuk i ka prekur njeri.

Shullazin a e ke ne gjyq per gjobevenie bizneseve? Po Admir Tafilit a ja shtuan denimin se u vinte gjoba nga Burgu bizneseve? Toma a ka lene ndonje krim pa ba? e prap ata qe e trumbetonin si kundershtarin e Metes nuk u ndien kur drekonte me Kaptinmodhin me qetesi e dashuri. Ja pra qe gjoba ka pasur e do kete.
Ore mos i rente ne sy ndonje te forti biznesi sado i vogel te jete por po tha e du une do ja gjesh anen me njerezit e tu e do harxhosh ose favore ose leke.
Keni humbur ndarjen e nje Biznesmeni dhe nje Mafiozi gjobevenes juve prandaj nuk ju bo pershtypje. Bile edhe kur i jepni lek Tomes nga djersa juaj , mburreni se jeni te zote dhe dini tja gjeni anen. Normale

shkeraba, ato fonde ku u harxhuan? Foreign Ministry paying money to media outlets in Albania. Gjeji ti media outlets. Mos te harrojme qe dhe ti vete ke thene me krenari qe merr para nga kliente te huaj. Anabeli ka marre?

https://www.lavocedinewyork.com/en/travel/2018/10/03/piana-degli-albanesi-for-its-albanian-heritage-and-the-worlds-best-cannoli/

numri i vrasjeve per 100 mije banore ne shqiperi eshte 2 here me i larte se ne vendet e tjera te ballkanit.

ndoshta te varferit do zbulojne se bumjet e asadit jane lule perpara te jetuarit mes idoteve pellazge.

Nuk dua te “nxis” shkaben me fushaten e eger anti-emigrante, por ndjej krenari qe nje vend i vogel si i yni iu ofron nje strehe, sado modeste, disa njerezve ne vend te cileve mund te ishim dhe ne. Kudos Shqiperise dhe, pse jo, Komunes se Parisit!

3 Likes

Instat, Shqiperia, viti 2017, 47 vrasje pjesetim per 2.874.000 popullsi x 100.000 del 1.6 vrasje per 100 mije

Statistikat zyrtare te faqja e serbise, Serbia, viti 2017, 91 vrasje pjesetim per 7.022.000 popullsi x 100.000 del 1.3 vrasje per 100.000 banore

Mali i Zi nga OSAC quhet i nivelit 2, me keq se Shqiperia. Ne vitin 2015 ka pasur 17 vrasje, pjesetim 622,000 banore shumezim 100,000 = 2.7 vrasje per 100,000 banore.

Bullgari, viti 2016, 155 te vrare pjesetim 7.100.000 popullsi shumezim 100,000 = 2.1 vrasje per 100 mije banore

Greqi, 2017, 78 vrasje ne total, pjesetim 10.770.000 x 100,000 = 0.8 vrasje per 100,000

E Maqedonise me e reja statistike qe gjendet eshte 1.4 ne vitin 2014.

Shkurt muhabeti je nje vrrome e pafytyre qe vjen e genjen pa piken e turpit

membrum virile ketu ke statistika per vitin 2017 .shqiperia del me 2.28 per 100 mije banore.instat eshte organi genital i qeverise , qe e nxirrte shqiperine si vendin e dyte ne europe pas gjermanise per rritje ekonomike e per rrjedhoje komplet i pabesueshem.

Jo vetem qe nuk dihet ende sa banore ka shqiperia, po shkeraba te quan genjeshtar kur ne fakt qenkemi te tretet ne Ballkan se na e kaloka Bullgaria dhe Mali i zi - sipas llogaritjeve te shkerabes.

Filloi vjedhja e votve nga demokratet në Florida.
Nelson humbi me 60 mije vota,tani jane “gjetur” vota ne zonat pro demokrate,dhe diferenca shkoi në 15 mije.
E njejta gje me Gillum qe mbajti edhe fjalimin e pranimit te rezultatit sot ka nderruar mendje.

Hajde felliqesira hajde!

https://www.foxnews.com/politics/rubio-charges-dem-controlled-florida-counties-trying-to-change-vote-totals-so-gillum-defeats-desantis

Eshte vertet turp qe demokratet te vjedhin votat nen hunden e Secretary of State dhe Governor qe jane republikane. Kaq leshko te jene keta republikanet? Si nuk mesuan pak nga shteti fqinj i Georgia?