Diskutime të lira - Shtator, 2022

Të djathtët janë nacionalistë. Ndërsa sala yt është kaçak që jo vetëm lufton kundra shqipërisë e madhe, po të copëtojë edhe këtë gjysëm që ka ngelur. Një ish komunist me grua serbe !!

trokellijne bolet e marlonit

Fashizmi oshte i omel si hallva me shum sheqer.

Qazim Mulleti :wink:

Përshëndetje bothersave italiane. Ma zbukuruan diten. VINCEREMOS.

Juve, Juve, Juve, oe, oe, oe

trokëllijne bolet e Marlonit
fërgëllojnë felet e Melonit
drithëron zemra e intelektualit
për fatin e kombit

Katror intelektual koqepordhe disident llapaqeni, kam nje kartoline konviktore per ty:

ok Sali Protopapa

Xake, si shume i perpelitur me dukesh nga komenti. Mos te eshte thyer gje kastraveci brenda motra?

un jam fare i qete sepse nuk e rruj fare se ka fitu e majta apo e djathta, qofte ne Itali apo ne Shqiperi, apo ne Amerike, as me plasi fare. Je ti qe perpelitesh qe nga Amerika prej kastravecit te djathte italian lyer me leng pjepri ose meloni. Ne fakt ti ke akoma brenda, edhe mbas 30 vjetesh, familjarisht kastravecin e shok Enver dhe kastravecin e operativit te fshatit, sepse nuk shpjegohet ndryshe perpelitja e feles te djathte te sumes tende per çdo fitore te djathtes ne planet. Pa llogarit kastravecin e zezakut qe ke n’sume gjithnje, sepse kush ja fut nje gruaje, ja ka fut ngambrapa shpirterisht edhe burrit te saj.

Po ti mo lulush efendi pse gezonesh kaq shume qe nje antimigrant vjen ne pushtet ?A harrove qe je emigrant vete?

Mos kërko logjikë për kë ka 30 vjet që përpëlitet sepse i është thyer në sumë kastraveci i shok Enverit dhe operativit të fshatit.

Katror, kam një tjetër ■■■-tolinë (kastravec-tolinë) konviktori për ty:

Njeriu është qenie me shpirt dhe trup, prandaj shok Enver i fuste disidentit kastravecin shpirtërisht dhe operativi i fshatit plotësonte veprën e shok Enver duke i futur trupërisht kastravecin n’mythë. Në vitin 1989 disidenti shpëtoi nga kastraveci i operativit, por kastraveci shpirtëror i shok Enver i është thyer brënda, nuk është kaq kollaj të shpëtosh nga shkërdhimi shpirtëror. Prandaj disidenti s’di tjetër veçse llap e llap pa pushim për 30 vjet me rradhë kundër komunizmit dhe shok Enverit, prej hallit e ka.

Katror, llap ndonjë gjë kundra fuksave si punë laboratori e teorisë më sipër.

Emigrant jemi te gjithe… po te zbarkojne cdo dite tek dera e shtepise gomome me njerez te cilet ose vijne te hapin shtepia bari ne vendin tend ose te sjellin kulture radikalizimi fetar dhe as mos perpiqen te integrohen
.cfare do beje ti zotrote do i prisje me krahe hapur?

1 Like

S’do mend shok Enveri ja ka pas fut të gjithëve, kastravecin e shok Enverit e kemi brenda të gjithë. E çdo të bëje kur shok Enveri ta fuste majtas? S’do mend që do shkoje djathtas duke ju bindur ligjeve te mekanikes klasike të Njutonit.

Tu befsha ,ky paragjykimi yt ndaj emigranteve eshte i njejte me paranojen e Dulles qe cdo turist te huaj e konsideronte agjent te imperializmit .Shume goje nuk kemi tu bejme moral te tjereve se ne perbuzim vete sojin tone :na prishen tiranen maloket eshte e njejta gje qe thone kauret per emigrantet (burgjet e avropit meqe ra fjala jane plot me shqipo te cilet e thyejne ligjin majtas e djathtas ,nuk e di se me c’sy e faqe gjykojme te tjeret).

“Para-gjykim” do te thot te gjykosh dike pa e njohur dhe pa e kuptuar. Gjykim do te thot te krijosh nje opinion mbi fakte… Ne i kemi pare ca bejne keto tipa qe zbarkojne ne vende te tjera ne kohet moderne…Fola edhe per ne Shqiptaret me lart qe mund te udhetojme kudo ne europe te gjejme pune, te marrim kontratet edhe te rikthehemi si njerez ne keto vende… po jo… te gjithe duan te shkojne ne Britani te pasurohen me para drroge…

ej, albanez i gjithekuptueshem dhe me gjithekuptueshmeri faktesh qe koreja e Jugut te ka kthyer nga majmun me lesh ne njeri pa lesh, e megjithate akoma s’ke kuptuar se Dekalogu me 10 Urdheresa eshte paragjykim, gjithashtu eshte paragjykim i paragjykimeve Urdheresa: “Duaj armikun tend!”

(dmth duaj Edi Ramen siç dua une Katrorin dhe Melonin)
:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Une Zonjeza Lulushe akoma me bibilushe u gëzova qe fitoi e djathta. Se cfare bejne ato pastaj me emigrantët eshte puna e tyre. Sa per emigracionin tim mos harro qe une jam evropian dhe shkoj ne vendet qe i kane ndërtuar evropianet. Kur te emigroj ne Afrike apo Kine ku nuk me takon, ke te drejte te me quash emigrant ne ate kuptim qe e kupton ti. Une jam po aq emigrant ne Amerike sa ç’është emigrant Columbus apo Pilgrim Fathers.

Xake ti je i vetmi rob qe pranon edhe ta shajnë nga nena, motra gruaja, goca a cfare ti mbaje shtëpia, vetëm qe ta quajë qe i kthejnë muhabet. Ti bile del vete ne nes tw rrugës dhe I shan njerëzit, qe ato te nxehen dhe te te kthejnë përgjigje, se ky eshte i vetmi nivel komunikimi qe ti mund te mbash. Hajde edhe njehere nonen ne gop, gruan gocën vec e vec e pastaj te gjitha bashke. Dhe ketë përgjigje do marrësh gjithmonë nga une sa here qe te me drejtohesh perseri.

Katror shkërdhata, nga nena me ke share ti i pari, lojën me pidhn e satom e ke hapur ti i pari, dhe e ke vazhduar në mënyrë kostante duke u tallë vazhdimisht në temat e mija me ndërhyrje poshtëruese. Këtë që po bën ti tani, e kam bërë unë i pari sepse nuk kishte mënyrë tjetër komunikimi me ty, nuk të përballja mdryshe vetëm duke të sharë si makinë. Tani po hiqesh si viktimë, por një kohë mbrapa. Ti mund të shash, tastjerën e ke, konseguenca nuk ke, dhe unë po njësoj, por problemi nuk është çfar them e shaj une, problemi është se një që kujton se lufton fuksat dhe komunizmin në Peshk duke iu përvesh personave qe nuk i njeh, dhe nuk di si e kanë pasur dhe e kane jetën, në rastin tim duke përgojuar edhe persona publik-shkrimtar që nuk kanë pikë lidhje me mu, rezulton realisht i shkërdhyer familjarisht me nënë e babë e çar të kesh përreth.