Diskutime te lira - Tetor 2020

Ashtu te lumte goja !

Edhe mua keshtu me duket. Kam pershtypjen qe ra shume popullariteti peshkut qe pas vitit 2013, mbas fitores se kauzens se madhe. Jane shperndar peshqit tani neper dikastere, ministrira, bashkira, pergjegjesira. Me duket se kane kaluar ne sektorin e "pelqe dhe shperndaj ne surratqetap.

1 Like

Kjo puna e humanizmit (fjale qe sot mi sjell zorret ne fyt) me kujton punen e atij tipit qe e filloi karrieren profesionale ne 1908-n si mesues në nje shkolle 8 vjeçare (profesion nobël apo jo?!), pastaj krijoi krahun më te majte te PSI (partise socialiste italiane) te kohes, pastaj, pasi e perzene nga partia, … : vazhdimin e dime te gjithe.

1 Like

humanizmi sjell zorret ne fyt, kurse ekzistencializmi sjell zorren e trashe ne fyt, duke bashkuar gojen me vrimen anale, bile duke i identifikuar ato.

Vegla blogu tjeter i moderonte komentet perpara se te botoheshin .Nese moderator nuk I pelqejne komentet nuk publikohen. Ik nashi e bej ndonje pompino

Karantina eshte pasoje e pandemise ! Pse ben sikur nuk kupton? Nuk eshte aplikuar karantine ne pritje te nje pandemie qe mbase do te vije nje dite nga Kina ! Nese nuk do te kishim pandemi nuk do te kishim as karantine e as humbje vende te punes ! Me qe ra fjala kam deshire te shoh sa vende pune humben, pershembull ne krahasim me krizen e 2008 ? Pervec sektorit “entertainment” dhe “hospitality”(qe ne fakt me shume se karantina do i vras bashkejetesa me virusin) te tjeret u mbyllen pak ose aspak, as karantine nuk mund te quhej ajo qe u ndermor ne bote ashtu sic nuk mund te quhet hapje apo normalitet modeli “Suedez” i djeshem apo gjendja e tanishme !

Jo vetem ne Itali. :slight_smile:

Fatmiresisht ka mjeke qe raportojne si njerez te lire dhe jo te shprehen sipas dogmes politike.

Cope mishi, komentet moderohen kryesisht per ceshtje etike. Une nuk thashe “moderatori” ankohej, megjithese edhe vete ai, i zoti i blogut, ta ka thene disa here te mos futesh hundet aty ku nuk merr vesh, domethene te mos i fusesh hundet askund, pervec rrefimeve te xha Abazit dhe Bibles. Te thashe disa herë ta lashë injorancën tënde vetëm këtu te Peshku, po ti këtu le vetëm zametet, ndërsa ftohjen ngambrapa e more kudo me vete.

P. S. Si po shkon puna? Siper dhe poshte ures je sot, apo vetem poshte?

Godard eshte regjizor i modh qe lufton kunder shfrytzimit te njeriut prej njeriut qe eshte ne pozite me te larte komande.

vegla ti the se blogu tjeter u mbyll prej meje (qe postoja nje-dy komente ne jave).keto jane fjalet e tua .

Po pra o cope mishi, cfare nuk kupton qe me nis keto dy citate si te jene nga te Bibles, ku e sheh kundershtine. Po me pagove, te nis te pakten pese raste kur te kane thene te mos nderhysh, se nuk ia ke haberin.

Nese Blogu Tjeter eshte prishur nga mosnderhyrja kopetente, Ky Blog eshte prish nga nderhyrja inkopetente.

pra ne nje menyre apo tjetren, Marloni e ben gjithnje te veten. Mrena e keni, ngado te shkoni, e çfardo te beni. Itaka eshte fundosur.

Kjo s’do te thote o idiot monumental se komentet u mbyllen prej meje, apo se ata qe e perdorin kete shprehje kondra meje kane te drejte.Mbaj mend njehere mu tha kjo fraze kur pieta se pse fjala “looting” ka ngjyrime raciste si pretendonte autori i esese. "mos fol se nuk e ke haberin " eshte fraza me e perdorur sa here e pakta dy shqipo te cfaredo lloj rangu mblidhen tok e bejne muhabet .Sipas logjikes tende idiote duhej te ishin mbyllur te gjitha gazetat, televizionet, blogjet , radiot e te gjithe medimet ku shqipot bejne debat .

O gdhe kozmike, une po them pse u mbyll, jo duhet mbyllur apo jo. Ti je i vetmi/e vetmja (se ke peshtjellim identiteti seksualo-gjinor; me qafsh, pse nuk perdor ndonje pjese ligjerate me gjini, qe te merret vesh cfare je, po ngele deledash), qe ia kane thene qe nuk merr vesh. Sipas teje, te gjithe jane gabim, vetem ti copa e mishit ke te drejte.

Po te isha une problemi o vegla prehistorike thjesht mund te mos botonin komentet e Mia ashtu si kane bere ne disa raste kur lejonin komente abuzive te te tjereve ndaj meje por jo pergjigjen time ndaj debileve raciste si zotrote .

O cope mishi postmoderne, po ti je shume i/e vogel (vazhdon deledash, he) per te mbyllur nje blog, po ideja eshte qe ti dhe ca kokrra si ti, fryma qe ti perfaqeson, e perzierjes se padijes aty ku nuk i takon, solli mbylljen, Une te thashe, te Peshku ler ftohjen ngambrapa dhe merr zametet, ti si per inat bere te kunderten, le te Peshku zametet dhe more ftohjen ngambrapa.

P: S. I kenaqe gje sot ata, ata, apo dihet ajo pune thuaj. Ne racisteve na le thate.

Ajo barre I ka rene gruas tende .

Pse, cilen barre ke shkarkuar ti? U plake, nuk përballon shume më.

home ç’thotë Koronavirusi?