Diskutime të lira

Une skisha asnje ceshtje debati, aq me teper qe te dhash edhe fundit e debatit pa filluar fjalen… por me moshen fillon edhe ajo vija ndarese mes imagjinates dhe realitetit sa vjen e behet me e zbehte, duke e bere te veshtire perceptimin e veprimeve ne kohe edhe hapsire. Ju shkrimtaret si te gjithe artistet kete vije e keni Già te zbehte ne rini dhe tani per ty eshte inekzistente, prandaj edhe kohet e fundit ke filluar te dhjesesh ne PPU edhe te hash ne WC.

Citim

ke filluar te dhjesesh ne PPU edhe te hash ne WC.

ke filluar te dhjesesh ne PPU edhe te hash ne WC

.

Nuk paska gje me te bukur se sa te hysh ne PPU edhe te mos gjesh asnje koment te mbushur me mllef apo budallalliqe pa sens

Gerard Dubois - France (3)

selcuk-demirel---turkey-(32)

e93cef4cb9bc972e973933e203f5953a4d781439

i modho, shife shokun tat, i rrezikshem ne gjith boten :grin: do ta kishin zili te gjitha sherbimet e fshehta

https://www.syri.net/politike/565543/reagon-personi-b-kush-eshte-keshilltari-i-rames-i-lidhur-me-kinezet/

… Edhe pse këshilltar informal, ai qëndron në paradhomën e Ramës dhe përdor të gjithë elementët qeveritarë, që nga emaili dhe deri te pasaporta, për të vepruar si njeriu i ngushtë i Ramës…

Di gje njeri kur vdiq Pirro Kondi? 2015 ose me heret. Ne historine qe tregoj per 8 dhjetor 1990 kur i dola para makines ne demonstraten e studenteve, shoferi ishte Pirro Kondi. Une pata pershtypjen se ishte rreth te dyzetave, ai na paskesh qene 66 vjec. Sigurisht, baben doktor qe mbaroi ne Boston, vete shtetas amerikan qe sidoqofte beri palle ariu gjate pusht-etit popullor.

1234567890

jo s’di njeri gje sepse ne Peshk nuk ka ngel njeri që do me dijte ndonje gje te hajrit qe vertet ja vlen. Na palsi bytha se kur vdiq Piro Kondi, e na plasi bytha dyfish per Demostraten e Studenteve, e na shpertheu bytha fare nga indiferenca per faktin qe ti i paske dale para makines se Pirro Kondit ne demonstraten e studenteve. Shpresoj qe ndonje cope e bythes te eksploduar te fluturoje deri ne Amerike e te hyje, bashke me ndonje cope muti, ne gojen e shkencetarit te modh shqipkar qe vjen ne Peshk te hiqet si hero i pordhikracise.

Harrova të shtoj qe coprat e tjera te bythës se eksploduar, perlyer me cikla muti, hyfshin në gojë te intelektualeve t’mdhenj te emigruar ngado ne planet, plus edhe te mbeturve ne atdhe, qe akoma nuk sosin te tregojne pa pushim per 30 vjet me radhe heroizmat e ardhjes se demokracise dhe ikjes se tiranise.

O Pjer Saliu ka pagu FBI per te arrestuar kete “qe shperndan demokraci ne bote” me qellimin qe te heqi vemendjen nga akuzat e reja te 21 Janarit.

O Pjer, kur ta marrim prap ne fuqine, atehere kush intelektual i modh ka fol per politike, do t’i rrasim ne goje copa bythe te plasur perzjere me copa muti, ne menyre qe mendimet e modhoja intelektuale t’i dalin si grahma e psheretima nga vrime e bythes intelektuale, nga vendi ku meritojne te jene mendimet e mdhoja politike intelektuale. Ne kete menyre ne do te guvernojme pergjithmone mbi vrimat e bythes te intelektualeve t’mdhenj.

Pjer keto shoket e tu qe mendojne se nuk flasin per politike, kohet e fundit e dine shume mire ca jane duke bere qe kur ka filluar ti zhduket vija (spo e permend veprimin se sja vlen), po sic tha edhe nje gazetar para disa kohesh :

  • Kam degjuar nje avokat te njohur qe cfare nuk thot ne tv ne prime time, por un te pakten i kam thene atyre te shtepise qe po arrita deri ne ate pike me frenoni se do behem gazi i botes.

Duke u kthyer tek shoku yt Pjer, si ka mundesi qe nuk doli nje njeri qe tja presi kabllin e internetit ketij njeriu ose ti fusi nje nga ato USB qe krijone qart te shkurter ne PC edhe te biem rahat disa kohe sa ta kuptoj ca i ka ndodh.

oh mami, çfar po ndodh keshtu?

roland-topor-art-23-579x600

ilia topja
doli nje intelektual i modh ne Peshk qe i di fije e per pe punet e politikes. Me siguri e di kete punen e Piro Kondit, se ai di gjithçka ne politike, bile di edhe kush eshte “ai turku me syze”. Vetem se nuk i ben gjerat pa lejen e mamit.