Diskutime të lira

Je katandisur ne mjerim te plote, Xake Hajdari. E kuptova pse me thua gjithmone katundar prej Fieri. Se katundar prej Lushnje je vete, madje shume me teper katundar se une se ke jetuar me gjate ne Hajdaraj, ke punuar me gjate si kooperativist i shquar, ke fituar me shume flamuj emulacioni.

S’ka asnje rendesi qe ke qene dere beu. E pegere ti historine e familjes.

prit i çike se akoma nuk e kemi gjet a kishte shofer Pirro Kondi apo i jipte vete makines kur ti i dole para makines si Vojo Kushi per ta pergere historine e çdo familje ekzistuese ne memedhe:

roland-topor-art-59-481x649 (1)

S’e ke gjete ti, ne qe duhet ta dime e dime. Rrodhi nga fiqiri shoferi i Pirro Kondit te ishte ne naten e 8 dhjetorit 1990 te Rruga Budi?

Kur pashe Peshkun ne fillim, vite te shkuara, u mahnita nga vellimi i pikturave. Disa ishin dhe te fisme. Pyesja veten ku i gjejne. Shpejt vura re se shumica absolute ishin tuat. Mendoj se ti i ben vete, por photoshopping pa shije jane. Ku da gjejne shijen? Garbage in, garbage out.

Dhe boll se kemi gjera me serioze per te bere. Passo e chiudo. Me budallenjte do merrem une?

i ka bere ky ktu me breke qe ka pergere familjen e tij dhe te gjithe francezeve.
E njef o katuanar Lushnje dhe Fieri bashke se kush eshte?

S’e njoh dhe s’me intereson ta njoh. Te bien vlerat dhe me shume. Je ne gjendje te funksionosh si papagall dixhital.

Kam punuar mbi kete problem qe me 2001. Besoj prej ca kohesh se e kam zgjidhur, kam vertetuar se P = NP. Tani une me mire te shkruaj vertetimin e kesaj qe s’eshte aspak kollaj, sesa te gerryej bagla me Hajdar beun.

Kete semester mbaroj MS in aerospace engineering. Jam ne vit te trete te computer science. Me duhet te shkruaj vertetimin e ketij problemit me lart. Me duhet te paguaj per jetesen time si gjithe te tjeret. Kush ka nge te shahet me Xake beun?

uan fele e fisme versus tjeter fele te fisme

waclaw-wantuch-23 (1)

iku Ilia Topja, po pse ike o derbardhe pa u share nga nena sipas rregullave morale te kavalerise se Peshkut? As shqipkar nuk na quajte si e ke per zanat, apo e ke kuptuar se je vete kryeshqipkar i shqipkareve te koooperativave nga rrethi i Fierit qe as Pikason nuk njeh kush eshte? S’ka gje ketu jemi prape mbas 6 muajsh, se me te futur gishtin n’mythe shefi i laboratorit amerikan vjen te shfrysh ne Peshk dhimbjen e sumes tende shqipkare dy here ne vit.

Shtyllen e telefonit myth ia futa une. Cherie Yestrebsky u shkarkua me motivin “for religious and ethnic discrimination”. Ne UCF tani te gjithe graduate students duhet te marrin nje ethics class ku thuhet pickerisht shprehja ne thonjeza me lart.

Fernando Javier Uribe Romo-n e kapi nje version shume agresiv i AIDS. E gjeti nga perendia.

Luis Rivera u ul 2 grade ne pune.

Shume teveqela me spurdhiake u pushuan nga puna.

U munduan te me perjashtonin nga doktorati, te me vrisnin, te me burgosnin, te me mbyllnin ne cmendine me force, te me njollosnin biografine me akuzime perdhunimi qe s’me kane shkuar kurre ndermend. Me rruajten Hajdarin.

Boll se na le pa pune. Po u bera i pastrehe, eshte faji yt. I mbyturi te mbyt.

sa shpejt kaluan 6 muaj!
:open_mouth:
e po ai i çmendur je si per here te pare qe je dukur ne Peshk, tregon histori grindjeje me Xhejms Braun, Xhenis Xhoplin, Mik Xheker dhe te tjere qe te kane inat, por ti i shkaterron, del gjithnje fitimtar mbi ta si me shoferin e Pirro Kondit nga rrethi i Lushnjes.

nga doli kjo, nga kafenete, une dikur kam qene kundra buall mavrise, pasi e demtoi demokracine, mirpo keto implikimet e palloshit me lloj-lloj robsh te sherbimeve te fshehta dhe policore, te dale jashte kuadrit ligjor, po me bindin se, palloshi duhet te iki nje ore e me pare nga skena politike dhe drejtimi i shqiprise,

opla, pavjoni 17 u rikrijua komplet me paciente qe diskutojne per politike te shtrire ne krevate me batanije leshi te kohes Stalinit e me pizhama me vija. Bereqet, bereqet, Peshku erdhi prap ne forme si dikur.

r.v

5o

Pjer keto shoket e tu qe mendojne se nuk flasin per politike, kohet e fundit e dine shume mire ca jane duke bere qe kur ka filluar ti zhduket vija (spo e permend veprimin se sja vlen), po sic tha edhe nje gazetar para disa kohesh :

  • Kam degjuar nje avokat te njohur qe cfare nuk thot ne tv ne prime time, por un te pakten i kam thene atyre te shtepise qe po arrita deri ne ate pike me frenoni se do behem gazi i botes.

Duke u kthyer tek shoku yt Pjer, si ka mundesi qe nuk doli nje njeri qe tja presi kabllin e internetit ketij njeriu ose ti fusi nje nga ato USB qe krijone qart te shkurter ne PC edhe te biem rahat disa kohe sa ta kuptoj ca i ka ndodh.

nese e ke fjalen per ngjelen, ai stonon ne shum gjera qe thote,
ne disa gjera e ka mire, ne disa te tjera, ja fut kot, thjesht shpreh nje deshire, dhe e ben fakt te kryer apo deshiron qe te kryhet,

hahahaha, Pjer mos vdeksh kurr! :joy: :joy: :joy:
:joy:
Por çfare Ngjele mor burr, po i rruhet atij per Ngjelen, gjithe inotin e ka me mu, vjen ne Peshk te me te me thote plak i pjerdhur e te shaje nga nona si vajze minorene qe eshte! I thote frazat me te hedhur, me kuptim t’modh filozofik qe as vete nuk i kupton. Edhe ky si shume te tjere, nuk jane ne gjendje te lidhin dy fjale, pretendojne se mund te shkruajne shkrime, por nuk do vete, dhe nuk e le as mami. :joy:

Sa lart e ngrite piazzen edhe ti… Si mundet nje topograf proletar qe u flet italjaneve per tufezimin e prejardhjes se tij, te di perdori Photoshop?

1 Like

Kjo doli nga 80% e atyre qe mbulojne kohen mediatiko-politike ne Republiken Popullore te Shqiperise

Domani ci vogliono in piazza amore mio,
da anni non ti chiamavo: amore.

Domani dovremo vestirci con abiti nuovi
e sentirci gioiosi – domani,
perché – ci dicono – è giornata santa
per la patria.

Domani dobbiamo applaudire tutti
offriremo sorrisi infiniti
al palco rosso.

Domani dobbiamo dimenticare ciò
che abbiamo perso.

Sikur krahet gjer ne berryl t’i prisja
Kurre nuk do belbezoja “rrofsh o Zog”

Per Enver Hoxhen kenge thur tere jeten
Se nena ime buke i dha me dhalle
Ne dhomen pa tavan me te ne fjetem
Na puthi ne femijeve mu ne balle

Dhe pa ne syte tane vetetima
Dje pa ata qe ngrene sot turbina.

Ti nuk dole nga pallatet
Nga kasollet bashke me ne
Ndaj te zgjodhem prijes te pare
O ylli i botes se re

2 Likes

un fotoshop safi per pidhin e vogel qe po lufton kunder komunistit Rama me komente ne Peshk dhe per bythen e modhe heroike qe i ka dale perpara makines se Pirro Kondit ne Dhjetorin e Demokracise.

roland-topor-art-58-444x640

Domani dobbiamo applaudire tutti
offriremo sorrisi infiniti
al palco rosso