Është dita e Presidentit Trump


#505

#506

Po ja si thua ti, kush eshte ne disavantazh midis ketyre te dyve?


#507

Trump absolutely can make Mexico pay. And the answer lies in a provision of the corporate tax-reform plan House Republicans are planning to take up after Trump’s inauguration — the so-called “border adjustment.”

…Oups

The House Republicans’ plan would lower the corporate tax from 35 percent to 20 percent and apply the tax based on the location of consumption rather than the location of production. It would do this through a “border adjustment” that exempts exports while taxing imports. Under the plan, all imports coming into the United States would be subject to the 20 percent tax, but exports would have the tax refunded — making them tax-free.
Here is where the wall comes in: As economist Martin Feldstein explains, the border adjustment would raise hundreds of billions in tax revenue — not from U.S. consumers or corporations, but from our foreign trading partners. Under the border adjustment, the United States would refund the tax on exports and charge it on imports — so the net revenue would be negative if we had a trade surplus, and positive if we had a trade deficit. Because the United States has a trade deficit, Feldstein calculates the border adjustment would bring in about $120 billion a year, or $1 trillion over a decade.


#508

He already killed the border adjustment tax last week. Ain’t happening.

http://www.forbes.com/sites/beltway/2017/01/17/trump-may-have-killed-the-house-gops-business-tax-reform/#2be8d5fa66c2

Edhe ajo cfare fsheh ky plani I GOP-it (pun intended), eshte kjo:

Another feature of this bizarre GOP scheme gives exporters a gargantuan tax break by, in effect, not taxing their export revenues. Let’s say a corporation sells a piece of machinery to Iran for $5 million, which cost only $4 million to produce. That means $1 million in taxable profit. Under the new Republican scheme, however, that $5 million received from the mullahs wouldn’t be taxable. Instead of a $1 million profit, the corporation, for tax purposes, would have a $4 million loss. Loophole doesn’t begin to describe this “tax break.”

No wonder companies like Boeing, GE and other big exporters are orgasming over this GOP “reform.”

Me nje fjale kompanite dhe CEO-te mbushin xhepat, dhe konsumatori kruan xhepat qe te paguaje produktin me shtrenjte.


#509

anashkalim i procedurave te sigurise (safety), te etikes, te ambientit, procedurave edukative, ruajtese, me justifikimin se nderlikojne e vonojne marreveshjet, proceset dhe aktivitetet - eshte parimi i pershpejtimit te puneve (te brendeshme) ne admidistraten trampit.
Nuk ka interes per dijen dhe ekspertizen, ajo percmohet si e tepert ne mesin e “berjes se puneve”, taking care of businesses.

Dje ne public transportation, lexova mbi Dakota Oil project (sapo aprovuar nga trampi yne), dhe tek metrote vraponin si te cmendura per te kapur kohen e schedules, ngrihej pyetja: cdo te ndodhe kur per hir te menaxhimit te levizjeve komplekse te rrjetit te transportit publik, keta te eliminojne kontrolle te sigurise (sepse marrin kohe, psh) si te panevojshme?
Aksident, vjen pergjigja e "quizz"it.
God save the world, ne duart e kujt jemi.


#510

Ju kam lakmi qe mendoni se te dish kaq pak, eshte te dish gjithcka.Te pakten nuk keni frustrimet e filozofit te madh qe dinte vetem nje gje:qe nuk dinte asgje.


#511

eksportet dhe konsumatori…

vazhdoni qajini hallin konsumatorit iranian… prandaj senati, kongresi, presidenti, gjykata supreme… sea of love…great again.


#512

konsumatori jane usa citizens gjithashtu qe do vjelin nada nga fitimi korporates trump ne formen e irs taxes. Ne mos po do i demshperblejne " for business losses" nga xhepat e qeverise.


#513

Jo iranian o jo. Amerikani, ai qe do bleje patatet $20 kilja se Jose-ja s’punon me ne Idaho, e nxorren me shkelma jashte. Patatet do mblidhen nga Billy Bob qe paguhet $20/ore.

Ti me gjithe mend mendon qe nje grup miliarderesh, ne emer te popullit do rregullojne sistemin qe i beri ata miliardere?


#514

o vlla kjo ishte shkrujt aty jo Jose-ja e Billy Bob-i


#515

Cte keqe ka te punesosh te papunet e vendit tend?
Nese gjerat do te jene pak me te shtrenjta,hallall nese futin njerezit ne pune.
Qytete te tera jane kthyer ne fantazma ku njerez dikur me nje pune sot detyrohen ose te ikin neper metropole ose te marrin heroine.
Shko pak ne Michigan dhe thuaju qe NAFTA eshte e mire per juve…
Ceshte kjo mendesi?
Dmth punetoret duhet te behen shperndares picash dhe ne jemi mire se e marrim produktin pak me lire.
Askush nuk e mohon qe NAFTA ka krijuar probleme te thella ne SHBA.
Po te shtosh edhe TPP pastaj i bie te mbetemi edhe une edhe ti pa pune se kompanite tona do te ikin ne Vietnam.

Gjella me kripe e kripa me mase,por establishmenti as qe eshte me ne kontakt me realitetin dhe tani mbjell frike me rritje cmimesh…


#516

Jane dy pjese te se njejtes medalje, reforma e taksave, dhe cfare efekti do kete ne Amerike. Te gjitha me luge duhet t’ua japim?


#517

:slight_smile: po bini ne kontradikta me veten, nga njera ane jeni mbeshtetes te Trampit, nga ana tjeter shpalosni ide social-demokrate te tipit Bernie Sanders.

Atehere me po te njejten mendesi, shtojua taksat te gjitheve dhe beji shkollat dhe spitalet falas, te mbeshtetura nga taksat tona, financo projekte te medha qe te punesohen te gjithe, jo me $20/ore por edhe me $30 e $40. Parate po nga xhepi yt do dalin, si t’i heqesh per nje produkt me te shtrenjte, si t’i heqesh per taksa, per ty si konsumator njesoj eshte.

Une personalisht s’e kam ate problem, por amerikani mesatar e ka, prandaj tema si taksat jane gjithmone ne krye te vemendjes. Do flasim prape per kete kur te rriten cmimet.


#518

ti me luge po flisje simbas asaj tendes, me citim, po ja qe e kishe lugen e sheshte.

qartazi probleme me citimin


#519

Sekretari ShpiBardh i shtypit Sean Spicer tweety 2 dite me rradhe gabimisht passwordin e vet : n9y25ah7 dhe Aqenbpuu … Dhe keta gjenite kane ne dore kodin e leshimit te armeve berthamore . Shife kur ta haje Peruja ose Nepali nai dite …

Hey, Sean :


#520

a ke akuarium ti?


#521

Flete falenderim nga kabineti Trump

Perzemersishte falenderojme popullin epiko -arkaik shqiptar per besnikrine, lojalitetin dhe perkrahjen e pa kompromiste qe i ofron kabinetit qeveritar amerikan . Ne cdo kohe dhe cdo rrethane .
p.s.

Jemi te fasionuar nga analizat dhe parashikimet ne debatet e juaja te thella e konstruktive rreth qeshtjeve tona kyqe …! ( deri ne ate pike qe lakmojme ,pse juve nuk ju patem elektorat.-popull amerikan, por patem keta amerikanet e pagdhendur ,elektorat )

dhe nje here …

Kabineti Trump se bashku me antaret e Senatit cmon pa limit perkushtimin tuaj sidomos rreth zgjidhjeve te fundit apo atyre akute gjeopolitike ne bote , kur kemi parasysh qe ju sakrifikoni dhe mirqenjen tuaj nga largesia ( qofte ate ,politike , sociale ,ekonomike , kohore) vetem qe ti dilni ne ndihme mbeshtetjes dhe mireqenjes se USA .
Ju perkujtojme ,
z.Trump personalishte ju falenderon Juve i dashuri popull shqiptare, qe ishit motive per ide te reja drejte suksesit per ardhje ne pushtet.

me perzemersi
zedhensi i kabinetit Trump
d.v.


#522

#523

Fleni rahat se pranajna e zgjodhem z.Trump qi te merret me kto pune.

Thoni falemnderit se te ishte ajo tjetra do na i kishte vjedh rusi leket nga bankomati :smile:


#524

Lexo VQ qe te kuptosh dhe shpetosh. Ku kujton se do e marrin ate 20% kompanite per mallrat qe do te importohen ne Amerike? Do e heqin nga fitimet? VQ thote qe do rriten cmimet e importeve nga Meksika me 20-21-22-23-24 perqind. Kush do i paguaje cmimet me te larta?

…Oups.