Fotografi nga protesta e 1 tetorit

po permende ti ‘‘moralin e opozites’’ mor pjeter. nderkoh tjeterkund e kishim llafne.:slight_smile:

Po pra. Tani,me ca kam kuptu,ka te drejte i lebetitmi. Ligji, si duket, asht i nevojshem dhe nga te dyja palet i eshte rene qafe per interesa politike. Rama s’ka surrat me i pri ksaj pune,po pyetja na qenka;a ka fytyr politika?!

Ligji osht i nevojshem per hajnat. A jon ata politikanet tone? Kte e di il popolo pellazgo, mesa duket aq e ka takatin. Jo i lebetitmi do me e sheqeros, riciklimi, riciklimi, dmth pallimi.

1 Like

Dikur exportonim krom, sot kanabis: dikur i kthenim pas turistet e paqethur e te paruar, sot biem plehra; dje ishim bunker i mbyllur, sot nje han pa porta, dje s’na linin te dilnim jashte gardhit, sot gjejne forma te na perzene te gjitheve–
Nga njera marrezi ne tjetren, dhe ne durojme
–sepse jemi nje turme interesaxhinjsh qe nuk behet dot popull, lere me komb; sepse jemi nje milet qe nuk i falet Zotit por e do Zotin “partner ne krim”; sepse jemi nje fshat i madh llafazan qe jeton per te degjuar batuta–

1 Like

Unë jam student i gazetarisë nga Kosova. Gëzohem kur shoh këto fotografi nga protesta e juaj atje. Qytetaria aktive është shumë e rëndësishme për secilin shtet, për këtë kemi nevojë edhe ne këtu ne Kosovë.
Përgëzime dhe vazhdoni!

5 Likes

…dhe të gjithë këto për vetëm 78 milonë e ca lek! Kjo psh, ishte një nga arsyet se pse unë protestova.

Po me Parkun ç’pate!.
Po mir mer daj, nuk t’boni ‘përshtypje’ se sa nalla u harxhun ke parku? Apo çiqitëmën!
7 melon € për 5 lojna…seriozisht e’?!
Dhe projekti i parë (nëse se di zotrote), ishte me kafe mrena. Ishte ajo revoltë që bëri të anulloheshin ca gjojna!
Ju akima e keni stacionin të ndezm ke Sala mer jahu, aq sa, sipas teorive konspirative, duke e përmendur nuk e lini të tretet n’harresë.

Protesta qe ketu nga une qe e vaket, filloi me vonese dhe fillimisht kishte mjerisht vetem 300 vete e raportuar live dhe me kalimin e kohes shkoji me veshtiresi tek 1000 po duhet te zbresesh Edhe pdistet e del me pak. Ka shume shpjegime por kryesori Eshte qe Maxhoranca me opoziten dhe segmente te ambientalisteve jane dakord per nevojen e industrise recikluese ne Shqiperi qofte Edhe me importim lende te pare 1-2 vjet. Kush do me e politizu thjesht thello ndotjen ne Shqiperi… .fatkeqesisht kjo ceshtje u militantizu… Jo Rama Ceausescu Jo Lali Eri Apo gomarrlleqe te tjera Shqiptare. Ambientalisti jo Delenxhiu duhet te negocioje me Ramen dhe per me shume me Lali Erin se kan kauza ambientaliste e Jo politike. Ambientalistet nuk mund te Martin Pushtet se jane te paafte por luftojne per kauzat e tyre te pavarura. Ambientalistet Shqiptare jane me te deshtuarit e te shiturit ne rajon fatkeqesisht …mund te marrin shembull nga shoqata gay&lesbian ne Shqiperi qe ndryshe nga Ambientalistet kan arritur maksimumin e aspiratave te tyre duke negociuar me te gjithe…Nderkohe sipas Fiks Fare Edhe lartesite e Gjirit te Lalzit jan permbytur ne plehra. Nuk ka Rom atje te pastroj Shqiperine me karroc se Eshte larg e larte

Nuk e di ku jeton ti, por unë në protestë shkova në 11 pa 5 minuta, se protesta ishte lënë në orën 11. Mos ke parë gabim orarin e protestës e ke dalë në 8 të mëngjesit e ke parë pensionistët që dalin për ajër mëngjesi. Mos na quaj “ambientalista” por mjedisorë se i kemi zët fjalët e huaja që ca i fusin në fjali shqipe. Siç e duam mjedisin e pastër, e duam dhe gjuhën e pastër. Na dole nga PD-je te mjedisorët. Ndaje mendjen o njeri, a e bëri PD-ja protestën apo mjedisorët? Se nëse je te e para, lejen e morën mjedisorët, dhe PD nuk guxoi të dukej në atë protestë dje. Në një shkrim nxjerr 100 teori konspiracioni. Mëso të përqendrohesh te një se pastaj humbet interesi.

1 Like

Teori konspirative qenka fjale Shqyp o Pastertor?
Ambientalist a Mjedisor eshte Oxymoron ne Shqypni, mjafton te shikosh realitetin ose ti refereohesh FAKTIT. Shqiperia eshte e ndotur tmerresisht ose pakthyeshmerisht…keshilla ime nese ka Mjedisor aso Ambientalist eshte qe te marrin shembull nga Shoqata Gay&Lesbian qe arrijne maksimumin duke negociuar me kedo …ndryshe nga Ambientalistet qe nuk kan qullur goj keto vjet. Po ju fute diskutimeve me Lali Erin e ke lon fushen e ambientit dhe tregon qe je charlatan.

Nese i jeni futur Ambientalizmit si trampoline per tu futur ne politike eshte beteje e humbur sepse nuk jeni te afte per ate pune. Dani mendjen jeni per te ardhur ne pushtet apo per nje Shqiperi mjedisore me te paster. Une hedh akuza te pastra nuk jap teori konspirative. Protesta mbaroji…cfare po bo ti per Mjedisin ket jave?

Po të dije pak më tepër, e po të ishe pak më i zgjuar, nuk do të shkruaje këto që shkruan. Ti o je i paditur ose je kavall i PS-së. Se shpjegim tjetër nuk shihet.

Nese je Ambientalist nuk sulmon Lali Erin, por bashkepunon me te per nje tirane me te paster. Nese konkuron per postin e Lali Erit je i lire te konkurosh ne zgjedhjet e ardhshme por largohu nga levizja ambientaliste sepse shkaterron kauzen e gjelbert.

Si duket ju e shihni levizjen ambientaliste si nje trampoline si nje mjet per te permiresuar interesat tuaja personale. Nene Tereza bashkepunonte edhe me diktatore per te avancuar kauzat e sai njerezore, ti si ambientalist nuk mund te bashkepunosh me nje Xhelat si Lali Eri per nje Tirane me te paster??? Nese je i mendimit qe Tirana eshte me e paster pa Lali Erin nuk me dukesh mua si ambientalist por si Agjitrop qe e vetemja menyre per nje jete me te mire personale eshte perfshirja ne politike nga cdo dere a dritare.

Sikur te mbaje nje linje do te ishte me e lehte per ne te tjeret te te kuptonim. Njehere thua te bashkepunojne me Veliajn per nej tirane me te paster (sigurisht, ne Shqiperi ekziston vetem Tirana), njehere tjeter thua qe s’ka shprese te pastrohet.

Si urdheron Sinjora Stechino…nga ta filloj kur ti ske kur ske deshire te kuptosh? Jam tu diskuta me nje individ apo 2…na dolt NE?
Gjembi ti personalisht do vazhdosh ngritjen e cetave te trollava si ske bo deri dje tek peshku i vjeter ku ke bezdisur njerez pafund?
Qe kur flet me NE QE TE Kuptojme… dihet Gjembi se flet si ne mbledhjet e Partise. Kush jam une e kush jeni ju …ju…
Gjembi ke Turp ti?

Dihet boterisht qe duke sulmuar tjetrin heq vemendjen nga tema e vertete.

Ja ta provoj dhe njehere: A duhet te punojne apo jo mjedisoret ne Shqiperi? Dhe nje pyetje qe ja kam bere disa syresh ketu qe jane mbeshtetes te flakte te ligjit te ri por s’po marr pergjigje te drejte per drejte: pse mos ta fillojme me pastrimin e Shqiperise nga plehrat e riciklueshme?

Gjembi Kush jeni JU qe nuk kuptoni dhe kush jam une? LinJA ime eshte me siper ne komentet e vazhdueshme.
Shqiperia reciklon sot 17% te plehrave lokale, deri dje apo 10-20 vjet perpara reciklimi ka qene 1-4%.
Ndotja eshte e perikuperueshme ne Shqiperi por edhe ne Ameriken sot… edhe sikur te kemi reciklim si ne Italy me 47% sepse cdo vit akumulohet 83% si sot apo sieur te enderrojme ne 54% si Italy. Ti thu qe ka progress ne ket rast? Jo Shqiperia do ndotet me shume ne menyre te parikthyeshme edhe sikur reciklimi te perparoje me te dhenat qe kemi sot. Jo Femijet e tu por edhe femijet e femijve te tu do jetojne ne nje ambient me shume te ndotur sec eshte sot.

Por une nuk imagjinoj dot nje Ambientalisti qe nuk bashkepunon me Lali Erin a moter Ishen ne Bashki per nje Shqiperi me pak te piste…Ambientalisti…kurse opozitari te dal para popllit me alternativen e tij mjedisore, e Ambientalisti neser do bashkepunoje me te.
Shoqeria civile nuk mund te jete opozitare por duhet te jete korrigjuese e monitoruese. Nuk eshte e afte Shoqeria civile per tu bo opozite. Supresa me e mire eshte te mos i vjedhin kauzen partite politike sepse kauza e sai e ambientit mbijeton 4 vjecar elektoral.
Une e kam nje alternative Mjedisore Gjembi per Shqiperine…

  1. Mjedisoret te mos shiten per Lek…as kauzen e as vendin e drejtorit ne OJQ kur largohen nga posti.
  2. Qytetaret te reciklojne sepse sic e kum thone me siper EcoKrimi fillon ne guzhinen Shqiptare…
    Duhet me ndryshu Mentalitet…
    3.Meshkujt duhet te ken makina aq te volga sa mos te bohet dot seks ne makine si dhe te punoijne me energie alternative
  3. femrat te mos perdorin tampon plastik qe vrasin peshqit e gaforret…por pece si i her e nje kore nona e gjyshet qe zihen ne govate ose Diva Cups qe jan te reciklushme kur kon lek
  4. Meshkujt te mos hajn qofte e salcice te paketume importi ne plastik por te rrijne rreth dashit ne hell tu prit e te pijne raki a uwe burimi e jo coca cola e fanta me shishe.
    Shqiptari eshte Konsumerist ne maksimum ndersa Industria recikluese eshte ne hapat e pare…me thuj ti si nuk mund te jete ne 2017 Shqiperia me e ndotur se ne 2016???
1 Like

Patrioto po lodhesh shume per diçka qe eshte shume e thjeshte dhe e qarte. Me keta bq qe ça thone sot e mohojne neser apo ça kane peshty dje e lepijne sot veshtire se mund te merresh vesh. Keta jane aq te pacipe dhe arrogante sa po deklarojne me perçmim se nuk po na kupton “poplli”, apo “poplli” eshte manipuluar . Dmth keta jane mendje medhenjte, koke plotet, floke thinjurit e floke renet per “popllin” por ky popull zuzar nuk i meriton. Le te te behet ligji per ricklim por pa import “lende te pare” . A po thua vete qe shqiptaret e mi dhe te tu po ndotin (prodhojne mbetje) me shume se riciklojne, atehere “lende te pare ka por s’ka kush ta mbledhe”.

4 Likes

Fakti se nje ligj lejon importin e plehrave nga jashte ne nje vend si Shqiperia ku kontrollet doganore jane 0 nuk te mjafton si argument?
PO ne kishim drejtor dogane nje te kerkuar nga interpoli per droge e policia jone nuk dinte gje…para ca vitesh kaluan me tona plehra nga dogana e durresit pa u kontrolluar e u gjeten rastesisht se kishin hyre tek ne… Tani ta zeme se nje vend me mbetje radiokative qe don te laje duart me keto mbetje ta garantoj une se mjafton te korruptoje ca doganiere ne Shqiperi per te mbyllur syte e gjeja behet pa problem e me kosto te ulet, dhe fakti qe ekziston ky ligj i ndihmon akoma me shume…
E quaj me te ndershme lejimin e prostitucionit dhe taksimin e fenomenit se sa plehrezimin akoma me te madh te shqiperise.