Gati për 'Botërorin'?

boteror-2018
rusi-2018
futboll

#61

Eshte relative sipas ndjeshmerise te çdonjerit. Pastaj varet ne çvend te botes ose te Gadishullit Ballkanik ndodhet suma qe e ka provu tamom se sa te zhdrejte e kishte Marksi dhe sa te drejte e kishte Hajdegeri.


#62

Or Machi,
Po qe se mas 20 vjet çlirimi dhe 10 vjet pavarësijet, ende s’ke kuptu se armiku mo i modh dhe me i rrept i çdokuji s’osht as i huji as edhe fqinji - pra tjetri, por vetvehtja - e thënë ndryshe, paaftësia e administrimit të realitetit, që zgjedhohet me të gjithë karakteristikat vetiake: me injorancën sistemike, me kryeneçsinë tradicionale, me varfninë shekullore dhe së fundi, me mburrjen idiote gjenetike, ti dhe gjith të tjerët si puna jote s’kan për t’dal kurrn’ e kurrës m’drit !

Për të ndrruar disi temën po ta shpreh skemën me fjalë të tjera:

Gjatë gjithë historisë së tij bashkëkohore, kombi shqiptar s’bën gjë tjetër veçse vuan fatin e keq të strukturave që i shërbejnë si strehë. Sa herë që shembet çatia – Perandoria otomane dhe më pas, Perandoria komuniste – ai bën pjesë në viktimat e katastrofës. Kjo gjë e tejkalon rastësinë e thjeshtë dhe të pafajshme dhe të shtyn drejt mendimeve më të thella, veçanërisht pas kqyrjes të natyrës dhe të intensitetit të lidhjeve që ajo krijon me epiqendrën. Që mund të kërkohet ndihmë dhe mbrojtje, që mund të zgjidhet një çati për të mbuluar kokën – kjo gjë bën pjesë në praktikat e zakonshme të vendeve të vegjël. Që të zgjidhet gjithmonë streha « e keqe » dhe që të këmbëngulet për të qëndruar brenda deri sa ajo të shembet – megjithë kërcitjet që njoftojnë fillimin e katastrofës, kjo gjë s’ka të bëjë më me fatin e keq. Është konceptimi i të sotmes si edhe përfytyrimi i të ardhmes që vihen në pyetje pasi, është një rend i tërë shoqëror që vuan pasojat.

A ka diçka që të kujton Kosovën në këtë lloj skeme ?

Veçse kjo osht historia, dhe jo mo futbolli !


#63

Xixe,

Serbia dhe Rusia, e njohin, e pranojne Republiken e Shqiperise. Edhe te Kroacise, Sllovenise, Austrise, Zelandes etj.

Serbia dhe Rusia e mohojne, e luftojne, e bllokojne, i bejne pengesa sa te munden, Republikes se Kosoves. Sot e gjithe diten.

A e ke ti fajin pse greqia e don jugun e shqiperise??? E ka dashte me e pushtu edhe kur ka qene ismail qemali edhe zogu edhe enveri edhe berisha edhe nano edhe rama. Njejte serbia me kosoven, ndaç rugove ndaç thaq e haradin ndaç dalaj lame ndaç jezu krisht. Cka ka lidhje kjo me armikun a fajtorin e brendshem.

A ka ma thjeshte se kaq?

Nuk e kam fajesu serbine kur e ka humbe Kosova ndeshjen 3:0, po e kam fajesu trajnerin kosovar.

Po mos provo me me detyru tash me than qe masakrat ndaj femijeve ne Kosove i kemi kry vet, e serbise po ia leme fajin sa per justifikim.


#64

besa, asnji faj s’kom por, sidoqoftë përpjekja krahasuese nuk osht aspak e qêllueme:

  • s’pari: nuk besoj se egziston sot njonji shqiptar n’botë qi t’thotë se “Ne momentin qe po diskutojme, armiku kryesor i lirise dhe pavaresise se Shqipërisë eshte Greqia”

  • s’dyti, Serbia e dëshiron Kosovën për arsye sa historike aq edhe t’identitetit shpirtnor serb, ndërkohë që Greqia s’ka asnji prej arsyeve të mësipërme - thjesht, me logjikën e grekofonëve që jetojnë në ato vise. Më tepËr, Serbia e kërkon pasi e ka pas mbrenda vedit Kosovën si pjesë t’saj përgjatë 55 vjetëve, qysh 1945 deri 1999, Greqia s’e ka pas kurr ndonji her jugun e Shqypnis mbrenda vedit !

  • s’treti, bon vaki, dikur Greqia ka dash me e pushtu jugun e Shqipërisë - në kohën e Qemalit. Por aspak, m’koh t’Zogut, dhe aq më pak m’epok t’Enverit e tutje… pa folur mo për Berishën, Nanon apo Ramën. Në të kundërt, ka pas një linjë politike shtetërore gjatë Zogut dhe deri diku, gjatë Enverit - por edhe ajo u braktis pri shtetit grek dhe u shëndrru në një ide organizatash, shoqatash etj…

ku osht ktu krahasimi me Kosovën ?


#65

ndoshta ata do te ndertojne shqiperine qe ju u treguat teper debila ta ndertoni.


#66

Djemte ia bene bam por kane rrezik te perjashtohen per dy ndeshjet e ardhshme .https://www.msn.com/en-us/sports/fifa-world-cup/switzerland-goal-scorers-could-be-suspended-for-controversial-gestures/ar-AAz2VvE?ocid=spartandhp


#67

xixe, jo vetem kaq sa thu ti, po as Greqia e as Serbia nuk e do Shqiperine se duhet me e majte me buke. E dun vetem koqepordha te vulgut, e kush eshte ne komande nuk ka ç’te beje handikapateve te vulgut ne gjendje kriminale.

I njejti material eshte nga dy anet e llogores.


#68

rreziku grek e serb eshte perrale qe iu tregohet popullit sylesh shqiptare per t’ia hequr vemendjen nga hajnia qe I behet nga elitat "patriotike ".dhe shqipot vullnetmire por te trashe e naïve e besojne perseri e perseri kete perralle.


#69

Nemcja e hengri nje .


#70

para suedia :grinning:


#71

Ne 2014 kta djemte paten premtu qe te heqin dore nga festimi me simbole, por kjo me serbine ishte ndeshja e jetes se tyre. Te jesh e bindur qe me se paku iu ka interesu karriera mbreme. Misioni i tyre personalisht eshte i kompletuar pertej perfeksionit.


#72

Po te jap nje zemer bre burre, se me u marr vesh nuk asht rendi, qysh po e shoh.

Turqeta njihere :slightly_smiling_face:


#73

I hengre me sy :grinning:


#74

Mbreme ishte material per filma .https://www.youtube.com/watch?v=QCNkW2kNcjw


#75

pse ziheni?? në të njëjtën llogore jeni! të dy palët jeni të shkombëtarizuar. flisni dhe shkruani shqip po asnjë prej jush nuk e mban veten për shqiptar. mbaje mirë me albën &co ,se kur ti zini vendin serbëve ,ju të kosovka -metohias,do ankoheni se po ju shkelin të drejtat shqiptarët e nuk do tju dalë kush krahë veç serbëve e albave:zipper_mouth_face:
edhe bashkokmbasit e tu nga mitrovica e veriut do jenë gëzuar për golat e ‘‘boro-ramizit’’,veç atë simbolin e shqipërisë çe donin??
shënim- berhami duhet të jetë evgjit dhe si tillë shkoi të bllokojë shaqirin që të mos dukej shqiponja e shqipërisë së madhe! right??


#76

Jo tifoz i gjermonve, po do ishte gjynof po te dilte gjermoni barazim.
Bravo Kroos.


#77

Mirna vesh qi çke me at’ muhabet.

Vetëm se për mu, ajo çka na pan syt’ ishte veçse nji fitore në nji neshje futbolli dhe jo fitorja e t’mirës ndaj t’keqes.

Zemmër për zemër, ene ti e meriton nji t’modhe!


#78

Bravo vallai se me bone me $ 250. Por Gjermonet kane mor fund. Ai Kroosi lau mootin qe boni pjesen e pare. Zero credit.


#79

Berhami eshte magjyp e ti je superior si pellazg neandertalas .nashi pellazg superiori ik se po te therret afendikoi ti lac halene.:grinning:


#80

Normal qe nuk je i vetedijshem sa gabim je kur flet keshtu per behramin, familjen e behramit qe aq shume i ka dhene lirise se Kosoves brez pas brezi. Babai i valonit sot nga rusia me lot ne sy ka deklaruar qe ndeshjen e mbremshme ia kemi pase borgj Kosoves.

Po duhet te jesh shume ma inferior se evgjiti kur quan tjetrin evgjit.