Gati për 'Botërorin'?

boteror-2018
futboll
rusi-2018

#101

I nderuem Maqitewa,
Të falemnderoj për mundimin e sjeljes së prurjes si dhe për ngulmimin tënd për të më treguar realitetin e kësaj ndeshjeje “politiko-sportive”.
As që e ve në dyshim atë çka gazetarët kosovarë kanë parë me sy të tyre në Kaliningrad (në se ata janë gazetarë), para, gjatë dhe pas ndeshjes.

As që e ve në dyshim faktin tjetër se nga ana e tifozave serbë, të dehur me shlivo, me vodka dhe padyshim, me urrejtje ndaj shqiptarëve, humbja e ekipit të tyre dhe veçanërisht, ngazëllimi i golashënuesve kosovarë Shaqiri dhe Xhaka që vallzonin me shqiponjën dypëllëmbshe u përjetua jo thjesht si humbje sportive por edhe si poshtërim i thellë.
Ashtu qoftë dhe thjesht ata farë tifozash e kanë merituar plotësisht, nga momenti që këndojnë në kor “Jebi jebi šiptara”, në një kontekst sportiv - aq më tepër kur përplasja ishte mes Zvicrës dhe Serbisë (dhe aspak mes Kosovës dhe Serbisë). Pikërisht, ky është edhe konteksti në reaksion të të cilit, futbollistët e lartpërmendur vepruan në mënyrë të tyre “ad hoc” - në atë ngazëllim të fitores, në përputhje me origjinën, me kujtesën e tyre të plagosur apo me gjithë ndjenjat e tyre të ndrydhura.

Por sidoqoftë, mbetem i mendjes se ky mjedis tifozash serbo-rusë të dehur apo të ngrehur, nuk është aspak një referencë supreme, ndaj të cilës politika, shtypi apo thjesht, njerzit me mend nga Kosova dhe Shqipëria duhet të pozicionohen dhe të kërkojnë përgjigjen me çdo kusht - me vetëmburrje, me reagime të nxehta dhe me klithje fitoreje, sikur të kishin fituar luftën e fundme me armikun e betuar!
E thënë ndryshe, duke ditur se kemi të bëjmë me një tufë tifozash idiotë të poshtëruar në krenarinë e tyre sa të mjerë aq edhe të përmjerë - dhe më tej, me një tubim mediash po aq të befasuar dhe të etur për sensacion të çastit, përse duhet t’i hyjmë kësaj loje dhe t’i bëjmë jehonë kësaj situate?


#102

Provokacija. FIFA nderhy …


#103

haha! Do behet shenja e ketij kampionati me duket.


#104

Do haje edhe ky 10 mije euro gjobe ?


#105

Iron Mike Tyson nga Berxulli

image


#106


#107

http://www.gazetaexpress.com/public/uploads/image/vlore-1_1529952341-8309809.JPG


#108

ti gjëmb mos bëj ojq-istat ndërkombëtaristë shqiptarë që mundohen ti heqin ‘‘kombëtarizmin’’ simbolit të shqiponjës! ajo është simbol i një shteti shqiptar në ballkan ose shqipërisë se madhe (mesatare). të huajt mund ta bëjnë edhe për gallatë,ndërsa shqiptarët jo!
shteti legeno-hajdut shqiptar duhet tua paguante lekët e gjobave atyre çunave thjesht për prestigj


#109

Ti delta mos u hidh sikur te kane pickuar me gjemb kur s’e kuptove qellimin qe solla kete imazh. Mos u bej merak se s’ta vjedhin.


#110

ti gjëmb pickon,po nuk i ke gjëmbat me helm! hajdutët në litar:bikini:


#111

Shqipot mbledhin pare sevapi per Granit Xhaken qe fiton 100000 euro ne jave me Arsenalin .


#112

Duket gjest simbolik, se dihet ajo pune


#113

Sa jane shtuar kullerat shqiptare te tipit Alba me zamete. Ishte thjesht nje ndeshje futbolli. Le te shohin nje dokumentar te BBC-se te transmetuar keto per ndeshjen ShBA-Iran. Nje ndeshje futbolli eshte shume me teper se nje ndeshje futbolli.


#114

Kurvat e FIFA-s. Ku eshte fyerja te besh simbolin e shqiponjes. Per me teper qe sic tha dhe Kac Myftaraj, serbet e kane per vete shqiponjen ne flamur.


#115

me kujtonet vite me pare kur u semur Josip kuzheja trainer kroat I kombetares rahmet paste .kuzhene qe merrte 100 mije euro ne vit shqipot se lane te fuste doren ne xhep , nje plake fukareshe nga mirdita doktoret I vodhen protezat e dhembeve se s’kishte te paguante .


#117

FIFA i paska dhone gjobe ktyre cunave.
Tani kta ose ta protestojne vendimin, ose shqiperija ta patentojne simbolin e shqiponjes.


#122

Sinjalizoj admin se nuk duket me komenti im , ku shprehja habine time, per faktin se si ka mundesi qe shoku injorant machitewa komenton ende ne kete forum! Po ashtu dua te sjell ne vemendjen e admin se injoranti ne fjale ne komentet e tij nuk le rast pa fyer nje pjese te kombit Shqiptar ! Ne se ky blog eshte shqiptar,kritikat jane te pranueshme …por fyerjet ne baze krahinore jo ! Mendoj se injoranti ne fjale e praktikon si zanat tashme injorancen e tij ! Ne kapitalizem as ligji nuk njeh injorance…e jo me nje blog! Ju faleminderit !


#123

Te njejte habi ka shprehur injoranti nga Kosova per injorante nga Shqiperia qe kane fyer pjesen tjeter te kombit shqiptar.
Çer t’bojn adminet e shkrete, i ka ra per hise me u morr me injorante gjithanej.


#124

Lajmi i mirë ketu eshte qe ti e mban veten per te ditur.


#125

Une nuk flas me “ti” shoku injorant ! Nuk e kam personale,nuk me ka share njeri mua personalisht! E kam me nje gjuhe te poshter fyese e injorante. Injorante sepse perdoret pa patur asnje motiv,biles perdoret pikerisht ne momente ku edhe sikur te kete meri personale apo rivalitete krahinore,ato harohen fare . Pikerisht kur ndodh dicka e tille, perdoret si rastesisht nje gjuhe e tille e poshter(nuk eshte hera e pare)…e keni ne gjak ju pas-ardhesit e Bajraktarve,nuk doni tjeter pervec konakut tuaj e jeni blere kollaj historikisht fale injorances , por pse duhet ne te tjeret tu lexojme e te tolerojme injorancen tuaj nuk e kuptoj? .