Gianni De Biasi do të largohet në Nëntor


#25

Traineri I huaj eshte me I pershtatshem jo se shqipot jane te paafte por duke qene I huaj eshte me objektiv dhe I paanshem ne perzgjedhje.tjetra eshte se shqipot i binden me mire Te huajit se sa njeri tjetrit .


#27

Mbaj mend ne kohe Te dulles kombetarja pallohej deri ne 8-0 .per nje periudhe ne vitet 70 u ndalua perfaqesimi ne aktivitetet nderkombetare per shkak Te rezultateve Te dobeta dhe diskretitimit qe po I behej vendit .


#28

cana nuk eshte talent ne futboll por ka vlera te tjera, ka KARAKTER (gje e rralle ne ditet tona). kryesisht ka dit te beje kariere ne sport pa pasur talent te madh si futbollist. gje e madhe kjo qe tregon qe eshte tip i zgjuar.
eshte i pari person qe u fal sipas ritit islam (vetem te krishteret shifshim duke bere kryqin perpara) ne fushe para kamerave, se asnje musliman nuk ja mbante para tij. tani e imitojne te gjithe. kjo tregon forcen e karakterit. nuk eshte dhjaks.


#29

Kushdo qe Te jete trainer vetem kaq mund Te beje me nje kombetare mercenare qe mezi ka 12-13 lojtare cilesore .


#31

Eshte tjeter ceshtje se beri mire apo nuk beri mire Gianni qe ndejti pas Evropianit.

Per mua nuk beri mire por kush do e zevendesonte eshte pyetja ne nje kohe shume te shkurter e me nje grup vdekjeje …me Spanjen dhe Italine nga ku direkt del vetem nje ekip.

Problemi im kryesor ishte furtuna e injorances dhe mosmirenjohjes qe pushtoji Kanalet televizive Shqiptare me analiste qe vetem villnin vrer ndaj nje trajneri qe ndihmoji shqiperine te shkoje ne Evrope duke kaluar ekipe shume me te forta si Rumania, Serbia e Maqedonia e Izraeli.

Nese Gianni e kishte kontraten deri vitin tjeter bene shume mire qe nuk ja rinovuan por histeria e ketyre diteve ishte e patolerueshme. Thashathemi shkoji deri tek Tramezzani ne Zvicer, ish ndihmesit te Giannit, qe Izraeli ishte funerali i DeBaizit. Merre me mend e kishte mor vesh ene Alba me zamete…dhe Tramezani dha doreheqjen ne menyre rrufe nga Lugano pas suksesit te rralle qe pati ne Zvicer me shprese per ta zevendesuar ndoshta.
Deshira ime eshte te shoh kombetaren Shqiptare me nje trajner safi Shqiptar perballe Italise e Spanjes e do shohim gallate me te Pabeset. Njeriu pavaresisht nacionalitetit duhet te kete ca elemente njerezor brenda vetes ndryshe merr e con per lesh edhe Kombin nga rrjedh.


#34

karakteristika kryesore e jona si shqiptarë është njëanshmeria e skajshme. de biazi vlerësohet në përgjithësi për punën e tij nga shqiptarët. por edhe mesia nuk mund ta bëjmë! të ishte trainer në një vend tjeter de biazi,nuk do të kishte popullaritetin që ka në shqipëri. bile unë mendoj se është vlerësuar më shumë seç i takonte. në gjithë botën trainerët goditen të parët në rast mossuksesi. kishte 5 ndeshje që humbiste! nuk ka më ç’ti japë kombëtares. problemi për mua nuk është de biazi,por mbështetja frenetike vetëm se është i huaj!. një emër mediokër ishte në itali,ndërsa tani,pas kombëtares shqiptare,i është rritur vlera si trainer.


#35

nuk ka trajner shqiptar per momentin te kualifikuar me pergatitje profesionale me pervoje futbollistike ne nivel nderkombetar por edhe person qe te rrezatoje prezence , personalitet e prestigj qe te behet trajner i Komebtares tone…

eshte 1 ne fakt qe gezon keto cilesi, Besnik Hasi ! -por ky para ca ditesh u be trajner i Olimpiakosit te Pireut… them qe Hasi do ishte trajnier ideal per Kombetaren shqiptare, pasi eshte edhe nje nga futbollistet me te medhenj, model, qe ka pasur ndonjehere Kombetarja jone !


#40

DeBiazi mund te jete medioker ne Itali por morri nje kombetare nga me mediokret ne historine e Shqiperise. Ne kemi pasur shume Kombetare plot me talente qe na i kan marre ne qafe traineret Shqiptare qe jane nacionalist …por deshtak.
Shqiperia vend i varfer eshte e smund te marre trainer te huaj te famshem si Greqia, Rusia apo Anglia e America, keshtu qe i bi te marre nje DeBiazi e jo Klinsman. Po ktyre shelemeve qe luajne me kombetaren tone edhe ai Kroati Otto Baric u beri derman.
Kur nje Komb, qe ska patur asnje rezultat pozitiv ne futboll deri para 2 vjetesh, me nje trainer medioker arrin me nje kombetare te dobet te futet ne Evropian duhet ti thote te huajit faleminderit e jo te merret me ndjenja inferioriteti a superioriteti…ndjenja asnjanese por mirenjohese ka ky milet qe ka rezultuar deshtak historikisht???


#42

Shum mire.
Kryeminister i ri, trajner i ri


#46

po i thamë mor burr i dheut faleminderit,i dhamë dhe pasaportë shqiptare,çfarë ti bëjmë më? vetëm ndonjë bust ka ngelur! ai gjermani e nxorri greqinë kampion evrope,dhe kur e hoqën nuk u ankua njeri! unë mendoj se edhe sikur të donin ta mbanin ai do ikte! dhe de biazi ka për ta mbajtur mend vlerësimin që ju bë në shqipëri! njëlloj si ambasadorët që kur i heqin nga shqipëria,u duket sikur kanë mungesë vitaminash!


#47

Momentin qe i dhe pashaporte Shqiptare e bere Shqiptar te pakten ne parim apo ja dhame nga e keqja. Nejse mendimi im eshte qe Gianni ka kontribuar per nje Shqiperi me te mire me shume se shumica e Shqiptareve,


#50

E perzune sternipet e haxhi qamilit ashtu si I pari tyre perzuri princ vidin :grimacing:


#51

gjynof se ky i shkreti nderoj dhe emrin dhe shtetesine per ate vend


#52

E rrejti mendja Te varferin :grimacing:


#53

nderroi, kapo, nderroi.
Tjater gje nderoj

ju sikur keni mesu shqipen fshehurazi si ne kohe te turkut atq


#54

Mediokriteti i tjetrit duket sa nje mal ndersa Mediokriteti i jot eshte aset kombetar. Me e bukura ishte se e kishin te fjetme menien qe Izraeli do fitonte keshtu qe ishin bo gati patriotet me e zevendesu bashkeqytetarin. Spaten kohe nacionalistet ta shisnini neshjen e Izraelit veq qe Ganiu te sikterosej ne Kine.


#55

po kush ore paguan me na rraf ne (kush i hedh paret nga dritarja) ? paguhet ndonje ekip qe mund edhe te te munde, po jo ne. aq me teper per vend te trete. izraeli dhe ne s’luajme me kualifikimin. ne luajme sa per numer dhe renditjen ne fifa-n.
juve s’eshte per t’ju pergjigjur ne fakt, aq ulet e keni steken e llogjikimit. vetem per politike jeni, se çfaredo te thoni e keni ne kontekst. ne nivel tuaj i keni dhe politikanet.


#56

po na prandaj vime ketu a derbardhe, te mos harrojme shqipen.U bone gjithe ato vite larg vatanit ene na falet mgjs ndonjehere na ndihmon edhe google translate :blush:


#57

duhet te vish me shpesh atehere, kapo


#59

nashi ajo puna e pasaportes shqiptare se De Biasit nuk do hiperbolizuar kushedi. ok. kishte njefare ngarkese emocionale te ndersjellte, si nga De Biasi edhe nga populli qe u ndien te respektuar…
nga ana tjeter marrja e pasaportes shqiptare, personalisht , per De Biasin pati edhe arsye praktike… p.sh De Biasi nuk i paguante me taksa shtetit Italjan, sepse tashme ishte qytetar shqiptar qe punonte e jetonte ne shtetin tjeter…:moneybag: