I Ketchuprotest


#61

I like pershkrimin, po jo te shkurtra nga shtati.:grinning:


#62

Ska vlere zeqo, kecapi si arrin dot te lyerit me nder me… dhe me gishtat lart ne mbrojtje te halese. Dominojne skenen


#63

Ma mori nga tastiera Zeqo, kot s’fitune zgjedhjet kto.:stuck_out_tongue:


#64

Ok, po zakonisht te tilla akte vine pikerisht nga perfaqsuesit. Populli kur flet flet si ne 97. Bile po te ish lejuar te fliste gjer ne fund, dhe po mos te ish ndal nga keta qe sot jane ne pushtet, sot sdo kish doktorr hale.


#65

Se harrova, une personalisht njoh plot njerez te pashprese ne shqiperi.


#66

Nese vepron politisht si perfaqesues, une mendoj eshte akoma me keq. (Sepse perjashtohet mundesia e nje veprimi irracional ne deshperim e siper.) Prandaj e solla me vete anen politike melart.

Gjithashtu, le te mos flasim per “popull” apo ne emer te popullit, sugjeroj ceco.
(Persakohe ky populli shqiptar eshte nje mase amorfe.
E cila refuzon te disiplinohet e te edukohet me koegzistence te civilizuar
Te cilen e refuzon, duke adoptuar qendrime me shperthime kurajoje, ne vend te arsyes.)

Une nga ana ime flas gjithnje per governance, qeverisje te puneve. E kam perseritur, rama s’eshte nje i majte. Sistemi poashtu eshte neoliberal dhe pse ne fillesat e tij.

Qe do te thote, populli flet me ane te votes.
Te tjerat, me raste.
Ky eshte sistemi qe kemi zgjedhur pas '90.

Sa i takon njerezve konkretisht dhe gjendjes se veshtire, ai eshte nje muhabet i madh, dhe harroje se mund te zgjidhet me nje mandat, me dy a tre etj.
Ja perse e zeme ne goje ate qelbesire Berishen, pasoja e tij prek e do te preke disabreza…
Por edhe mentaliteti eshte se zgjidhja vjen nga njeshi lart, e vetem ai. Ne jemi komb i perbere nga diktatore te vegjel.
ka shume per te folur.
falje qe u zgjata.
diten e mire


#67

une kam komentuar ketu strikt per shkrimin dhe ‘‘argumentin’’ . -ajo per cka me eshte mbushur mendja top mua eshte fakti se megjithse autori reket te ‘‘argumentoje’’ qofte edhe me shembuj te cuditshem artistike qe te na jape kendveshtrim e tij per ngjarjen, ne fakt eshte nje tjerrleshje e pavlere dhe pa asnje lidhje me ndodhine.

nese per shembullin e Jani kapedanit prej Cekie, gjate dialogut morra vesh qe autori i ketij shkrimi se paskesh kuptuar tamam aktin sublim te protestes/ vetflijimit te tij, prandaj edhe analogjia e gabuar dhe e pavend me protesten e studentes Mirela, shembullit artistik spo i jap dot dum… (ky shkrimi eshte vene edhe te seksioni kulture (?!)…

…shiko, ti mund te kishe sjelle edhe plot foto tjera me art realist (pyje ,dete, male) apo art modern surrealist, p.sh njerez me 3 koka e me nje sy cikllopi ne balle, apo kuaj me cizme meksikane dhe te mendosh se keshtu po ekuilbrion gjendjen… po ky eshte justifikimi apo arsyetimi jot. po kjo nuk domthene se ja ke arritur vertet te ekuilibrosh gjendjen , aq me teper besh lidhje me situaten… ne kete rast, po. do biesh ne dere te shurdher dhe qorra qe nuk arrijne dot te arsyetojne si ty.


#68

O Belul, xixa eshte duke treguar henen, ndersa ti me shume shoke jeni duke pa gishtin!

(biles as gishtin nuk shifni, se ju ka hy n’mythe).


#69

shiko se salca e domates te protestat paqesore futet, dhune simbolike per tiu kundervene dhunes sistemike te ministres me te cilen nuk arrin te barazohet gjithsesi, kshuqe gjithe ngrehinen e llogjikes tende e ke gabim, mendoj une.
te ne venerimi ndaj pushtetarit te fortit i ka rrenjet e hershme dhe thyerja e ketij kulti qe po bejne keta studente ka nje vlere te shumefishte, ate te shkundjes se shoqerise.


#70

di gje, a jane ulur ndonjehere te negociojne organizata e studenteve protestues me ministrine

te ne venerimi ndaj pushtetarit te fortit i ka rrenjet e hershme dhe thyerja e ketij kulti qe po bejne keta studente ka nje vlere te shumefishte, ate te shkundjes se shoqerise.

kur permenda pak mesiper qe “pushteti ne qeverisjen Rama eshte i shkeputur nga personi”, kete kisha parasysh. Keshtuqe jo vetem eshte jashtevendi te kerkosh diktatorin tek ministrja, por dhe absurde te sakrifikosh ti njeriun publik kur diktatorin e ke te injoranti dhe gangsterat e politikes!!


#71

e kemi konsumuar dhe here tjeter kete teme, kane tre vjete qe keta studente por jo vetem ropaten per te ngritur zerin po ministria dhe qeveria nuk i kane marre asnjehere seriozisht, duke i shperfillur me termat komuniste te rinj radikale, apo anarkiste kur kerkesat e tyre jane qe thjesht te degjohen per te miren e universitetitit e arsimit te larte e rrjedhimisht dhe te shoqerise.
Ministria eshte personi qe ka hedh firmen dhe mban pergjegjsi direkte kush tjeter mund te behej target i nje proteste te tille. Nje njeri me integritet nuk do pranonte fare te behej pjese e nje reforme qe i ve kazmen universitetit publik, mendimit te pavarur studentor, dhe e kthen universitetin publik ne nje qender te rendomte tregtare. Ministria me indiferencen e saj ndaj gjithe kritikave te shumices se studenteve dhe pedagogeve u pergjigj me kokefortesine e injorances. Per mu e meritonte plotesisht dhe nuk me intereson ne eshte femer apo mashkull, sot ka barazi gjinore, te pakten keshtu thuhet.


#72

e pranoj Tori. kur ke te drejte, ke te drejte ! nuk jam kaq i afte te dalloj gjera kaq te komplikuara une. edhe hena lart, edhe gishtin, edhe bythen… bile edhe gishti n’mythe poshte.
keto marifete jane per njerez speciale me aftesi te (pa)kufizuara.


#74

jo mo s’na behet vone ne eshte burre a grua,

por ndaloj tek fakti qe rezultati i vendimit ishte kundra studenteve te organizates: kjo s’do te thote arrogance indiference injorance nga ana e ministrise medoemos. Eshte e mundur qe vendimi eshte rezultat i nje peshimi te shume faktoreve objektive/subjektive, nga i cili studentet dolen ne disavantazh. Jo per kembengulje, por specialistet ne drejtorite e ministrise per kete pune jane.


#76

nuk ka asnje peshim faktoresh, aq me teper nderkombetar. ministria kish si argument te vetem gjendjen e keqe te universitetit shteteror si dhe inflacionin e diplomave ne univ private duke i kundervene kesaj nje ligj qe nuk ben gje tjeter vec liberalizon universitetet me tetj, duke privatizuar ne njefare menyre dhe publikun dhe i shtrengon ato te komercializohen dhe qe duke dashur te mbijetojne ne nje treg kaotik ku kerkimi shkencor te jemi te sinqerte eshte i pamundur do rrisin tarifat, pra ministria shperfill te drejten e me te varferve per shkollim, tani mu pergjigj ti mua kur kete e ben ministrja e arsimit qe supozohet te beje te kunderten a nuk quhet dhune…
ke mjaft material ne web nese do te informohesh per debatin
material 2


Portret grupi me grusht dhe laps
#78

Meqe xixa ngulmon ne shembuj cicjashtash, nuk e kuptoj ku e ka hallin, do te shohe cica a si? a ka protesta kategori? Se shembujt e xixes do quheshin pornproteste nese…
E nese eshte duke bere humor, nuk po me qeshet!


#79

Allanarujt


#80

vetem nese nisesh me presupozimin se arsimi i larte eshte nje e drejte, njesoj si ne west. Keshtuqe me ket rast te eshte shkelur e drejta jote.
Ama une di albano qe eshte e pamundur te besh politika te majta (te arrish te garantosh universitetin si nje e drejte) ne varferi ekonomike, sado predispozita e qeverise. Per sistemin qe kemi, flas. Ne tjeter sistem, ndoshta po.

Ajo c’do presesh ne ekonomi te varfer eshte polarizimi i larte i shtresave deri ne klasa te kunderta.
Dhe politiken ne kushtet e shoqerise se shqiperise e kondicionon privati i pasur.
Eshte ekonomia ajo qe kushtezon shume politiken ne rastin e shqiperise.

Edhe ketej jane rritur cmimet per shume sherbime, me krizen. Sherbimi postar (shteteror USPS) u be gjys privat, pershkak te kontratave te larta te meparshme(rrogat & pensionet psh.) te paperballueshme me gjendjen ekonomike postkrize.
Biznese te medhaja u ristrukturuan (keshtu quhet terminologjia) per te ulur kostot, dhe pas ketyre nuk mjaftoi me kaq. Nr. i madh vendesh pune u shkurtuan, shume prej tyre per t’u zevendesuar thjesht me njerez te rinj - pagesa me te uleta (per te njejten pune). Te gjitha si masa veterregullimi ekonomik. Perndryshe falimentim.

Une jam kunder veprimit drejperdrejt ministres, KM, etj. nga kjo organizata. E pres nga te tjere, por jo nga studentet.
Jo vetem per kesaj rradhe, por edhe sepse behet shkak qe Ministria dhe qeveria te besojne me pak ne daljet ne publik. Gje e cila con ne ndarje te metejshme, qe nuk e do asnjeri dhe qe eshte e pamerituar, dhene predispoziten e pergjithshme te qeverisjes.
Nuk jam kunder korrigjimeve, megjithate, nese eshte vendi.
do i degjoj me vone materialet


#81

Kjo pornprotesta eshte ca e rrezikshme, Jo nga ministrja se mbase s’ia mban, por, duke pare historine, shefi i saj mund t’ia ktheje me te njejten monedhe. Dhe s’dihet kush ane fton, protesta apo antiprotesta.


#82

Me vjen keq nese shkabes i kane ber ban


#83

po pikerisht reforma e ketij lloji qe ka sjelle shtrenjtesim te jetes universitare, qe me sa di eshte bere problem edhe ne west, nuk ka pse te aplikohet shabllon ne realitetin edhe me te varfer shqiptar. fondet dhe ekonomia jane pretekst pasi me to eshte abuzuar rendeshme nga te nejtit aktore qe sot i gjen neper partite politike, dhe ne vend te kerkohet risheperndarja dhe menaxhimi i mire i atyre pak fondeve kerkohet te kalohen nga te njejtit burokrate te univ private klienteliste.
material 3


Portret grupi me grusht dhe laps