I Ketchuprotest


#84

Rishperndarja e fondeve nga hajdutet politike, per tek shteterorja publike, fillimisht kerkon drejtesi. Qe s’e ka ne dore Rama a ministrja po Gjykata.

Mendoj nese i jepet pak kohe, universiteti do marre veten dhe mund te hiqen disa tarifa. Por flas qesim nga vetja (jo dhe aq xhanem, mbeshtetur nga disa gjera qe shoh ketu ), por gjithsesi pas ca kohe me predispozite te mire qeverisjeje eshte e mundur kjo. Nuk di a eshte shprehur ministria per kete.

Mendoj qe xixa e ka drejt dhe bashkohem ne kerkesen qe ajo shishja e ketchupit (a cfaredo tjeter) te aplikohej ndryshe, qofte edhe ndaj vetes studentja publikisht = deshmi qe ka integritet protesta dhe do t’a besoja. Tani per tani, nuk e besoj dhe me fal po eshte gabim.


#85

Te isha une si ministria apo kushdo tjeter qofte ne vend te saj, do te isha ngritur dhe do ta kisha qelluar me shpulla e shqelma me nje refleks shembullor per vetembrojtje. Sa per formen e protestes, ishte e peshtire dhe nuk te frymezon.


#86

Kishim kohe qe e ruanim, - kishte thene atentatorja ne nje interviste. Kur thashe une se me kujtoi killerin,s’e paskesh pas gabim.
Tani,ne kohen kur sapo kishin dal rezultatet e raundit te pare per maturantet dhe vlonte debati,po udhtoja drejt tr bashke me nje prind dhe vajzen maturante,si dhe te shoqen e nje funksionari te larte te arsimit ktu. Vajza me mesatare nente pike sa, kishte kerku arkitekturen dhe s’ i interesonte asnje dege tjeter. Kishte frekuentu dhe kurse private ne tirane ne kerkim te realizimit te qellimit te saj. Nuk ishte shpalle fituese. Erdhi muhabeti tek maturantet dhe e shoqja e funksionarit - qe edhe ajo ishte mesuese - po mbronte reformen. Shpertheva une kunder saj, - moret ne qafe femijet, - i thashe, - ndryshoni rregullat ne fund te gares, duke sakrifiku jete gjithe ketij brezi maturantesh. Prindi qe deri ne ate momement ishte i ndrojtur,mori krah nga reagimi im dhe shfryu gjithe mllefin qe kishte ne gjoks.
Three weeks later…:joy:
Te njejtit persona duke udhtu per tr. Mungonte e shoqja e funksionarit te arsimit. Ndersa po hynim ne tirane,ju thashe se kafet per sot do t’ua paguaja une. Jo, - thote prindi, - kafet do t’i paguaje vajza ime. He, i doli shkolla?!. Po. Aty ku deshi,arkitekture? Po,po,arkitekture, - tha prindi, - u lirune gjithe ato vende,biles kane ngel edhe bosh.
Tani,reforma u sulmu per llogari politike dhe i vuni prindrit ne panik duke i detyru te rendnin tek privatet,por fakt eshte se formula ne vetevete funksionoi. Edhe prindi ne fjale,me gjithe pamundesise ekonomike,per t’i dal borxhit femijes,kishte konkuru tek “Polis” dhe kishte fitu,po per fat, nuk ishin regjistru dhe kishin prit raundin e dyte.


#87

E mo si beni edhe ju, e majte ishte, nuk ishte e Pd-se.fundja salce hodhi, ne hedhim plumba.


#88


#89

ministrja studentes; ti qe me vrave mu te vrofte i madhi zot ot ottt…


#90

po sigurisht o pjeter,
ketu behen thirrje si kjo me siper, nxitje urrejtje dhe veprim me arme,

dhe blogu i lejon te lexohen e perhapen.

jo me dava reforme arsimi, e cila ka komplexitetin e saj - qe s’do shume ta kthesh ne material per panik e te keqinformosh ne te interesuarit. Ja ky blog e ka bere, sa here.


#91

Salce, salce, po sikur te ishte acid?


#92

dmth qe reforma eshte per ata me zemer te forte thua, qe skema e pranimit rezultoi nje fjasko kete besoj se e ka kuptu dhe vete Rama sot, po hajt mo po marrim te mireqene qe donin te vinin vetlla e nxorren syte…


#93

acidi koston, nuk ja vle.


#94

ju e paskeni hak te mos t’ju degjoje


#95

po sikur ti hidhte nje dildo! ne vend te salces?


#96

Pati probleme organizimi,po nuk ishte faji i reformes si reforme. Nuk u sqarune njerzit. Shto dhe disinformimin qe perhapi propaganda,te gjithe keto ishin ndikime ne rezultatin e sivjetshem, qe s’kishin te benin me reformen ne vetevete.


#97


#98

Eh zakonisht keshtu ndodh vlonjato, puna is si te behesh i pasur, kishim nja dy peshq ketu qe e moren mesazhin.


#99

Varja Zeqo . Te marten kam per te ngrirt nje dolli per ty me bredhin dhe PF :wink:. E kemi lene te takohemi nga shtepia e bredhit.


#100

E ngreme dhe per zeqon por e para do ngrihet per Pjerin. Ashtu e lame, apo jo?


#101

pjerin na e prishi @BeluliXVI, e ktheu kunder qeverise. ne i hapem portat por ai degjoi belulin. njeriu gelltit njehere nje luge corbe te prishur dhe pastaj vjell gjithe jeten :joy:


#102

:joy:E bukur kjo Belul, por vetem si pergjigje flake per flake, sepse e vertete nuk eshte shume. Nuku eshte sepse:

ne nje bote te komplikuar (dmth te kaotizuar dhe degraduar, me entropi te rritur) gjerat e thjeshta duken te komplikuara, dhe prandaj te padalluara! (dhe prandaj te palluara!)

Dhe gjeja me e thjeshte dhe me e padalluar (dhe me e palluar!) ne kete rast eshte se ne esence akti i salces kunder ministres eshte po aq politik kunder sa dhe performanca e femen ne ekspozite te artit qe ka publikuar xixa ne post. Ty te ka shpetuar gjeja me thjeshte fare, qe akti salces i kesaj femen ne ekspozite fotosh te nje tjeter femen qe e lyen seksin me salce nuk eshte performance, nuk eshte thjeshte art, pavarsisht se kryhet ne ambjent artistik dhe ne stilin e zakonshem te performances tashme bere boze si provokime pa qellim, por eshte thjesht akt politik provokues i qellimshem kunder nje kulture te institucionalizuar qe permban brenda edhe salcen kunder institucionit te Ministrise se Arsimit Frenge.

Çudi se si nuk e ve re qe mungesen e Stalker salces e ka plotsuar albano-id salca, ndersa ti ne kete rast ke zene vendin e Korrikse salces. Sallate fare.


#103

Mora vesh nga dikush qe Pjeri i ka kerkuar ndjese EBse dhe i ka kerkuar qe ky te ndermjetesoje per nje takim me KMne.
EBja i eshte pergjigjur negativisht