I Ketchuprotest


#104

Ta kane thene gabim. PtH kishte shkuar ne shqp per samitin dhe kishte lene te dera e kuvendit nje qese plastike me ca stilolapsa, nje hapse birre dhe nje shishe kojnak nga i me i liri. Te gjitha keto me nje shenim per EB (Erjono jam nje emigrant nga belgjika, kushuriri yt te ka fol per mua. Cdo gje ka qene keqkuptim. Nqs do, takohemi te klubi i jarit te brryli. Ben qofte te mira). Takoi ate dite qe partizani humbi ne gjirokaster dhe EB ishte tym fare. Kur pa dhe letren te roja i iku truri fare. Ça eshte ky mer? me tha mua, aman mo kush e keshillon kete mo se ky qenka fyell me nje vrime. As nuk u pergjigja fare, s’mund te thoja qe nje shoku yne ne hollande po tall ate muhabetin. Keshtu eshte e verteta.


#105

Boboo! Paska lene nam! Ky sikur te jete ndonje i padale si shkaba mo, mendjen te qoftet e ka, akoma primitiv ka ngel


#106

No Pjer,no party ! :slight_smile:


#107

Belul kape kete femen performacen politike te fotos se postit, kuptohet ke rref çekiçi edhe pa ditur gjuhen, “La nudité, une arme politique?”:


#108

Я не Палах
Ты не Палах
А он
Палах?
А он
Палах
Он Палах
А ты не Палах
И я не Палах.


#109

He se gjeta kte qe eshte me e bukur akoma. Eshte me pikturen qe gjeti Dasara ballistja.

Ka gallate vallaj, performancjera kerkon vazhdimisht Drejtorin, qe t’ja tregoje Drejtorit, ndersa me e modhja eshte kur njeri nga gardjanet i bertet spektatoreve:

- Çer ka me pa ktu, asigjo s’ka me pa ktu!:joy:

Rrofsh o xixe per mundimin, shyqyr i teme per s’mari. Rrofsh edhe per Lymin e Vaqarrit tek blogu tjeter. Tani kuptoj qe jane kalamojt e Lymit shume qe komentojne ver ver ver ne Peshk.


#110

Belul, meqe shof qe qeke rrotull, kape kte artisten e modhe femen qe i fusin gishtin ngapara njerzit ne rruge.

Bej durim se ne te ardhmen do te kete patjeter edhe performanca te tjera ku gishti futet ngambrapa!


#111

Tiku, tha mire pjetermustakuqi : ti qenke men-Tori i xixes.:smiley:

-nashi, meqe xixa e vuri shkrimin te seksioni ‘‘kulture’’, ti po perpiqesh patjeter te japesh kuptimin artistik te temes dhe lidhjen e pashmangshme me teorine 2-felore ngaprapmoderne kshu ?.:stuck_out_tongue:

ok. une jam ne dijeni per protesta te tilla (qe shpesh shprehet edhe nepermjet artit figurativ). keto lloj protestash jane te lashta, kane filluar qe me Brigit Bardot dikur, qe protestonte me gjokset zbualuar per te drejtat e qenve, maceve apo se fundmi edhe pulave te KFC.:smiley: . -por sidoqofte une kembngul: nuk shoh asnje lidhje me aksionin e studentes Mirela !.:slight_smile:


#112

pse Belul, mik dyfelor i Mustakuqit (pranej ju du fort te dyve), ne epoken ngambrapa çfar ndryshimi kane gjelat, macet, pulat nga studentet?

Te gjithe dyfelore jane, biles pare holle holle sipas historise se lashte te Zanafilles, studentet, meqe njerez, kane rene me poshte se kafshet, macet, gjelat, pulat. Dhe kjo del qarte ne epoken ngambrapa, vetem per kete gje vlen kjo epoke, si deshmi e veteposhterimit te njeriut.

E vetmja krijese e nyte ne Krijim eshte njeriu, i cili ka humb origjinen dhe origjinalitetin, te gjitha gjerat e krijuara e tjera jane origjinale, dmth jane te pastra.


#113

Ky qenka problemi Number 1, o Belul?
që shkrimi pakësh dalë në seksionin kulturë?
Po sikur, gabimisht, ta kisha vënë në seksionin politikë, ç’lloj komenti do të na kishe dhuruar?


#114

Problemi namber uan i Belulit, si dhe i shumices se elites intelektuale. eshte frekuentimi i Sallonit te Sinjora Bertinit, ku arti dhe kultura konsiderohet diçka abstrakte ne hava, plus konsiderata per Koçin, artistin e modh te filmit “Zonja nga qyteti”.

Ne fakt eshte krejt e kunderta, siç e kam sqaruar me lart pikerisht kete synonte avangarda, arti performans, instalacjoni, te cilet e kane politizuar komplet artin.


#115


#116


#117

o Kapo rrummullakja me pjerrsi djathtas, çfar lidhje ka kjo karikature per pedofiline me temen, apo te duken se jane kunder Partise Socialiste?


#118

Mesatare 9 e te shkohet ku e kerkon Atdheu…ja ashtu! A jemi te majte shok protestues? Kjo eshte e majta shok ! Pershendetje te perzemra…edhe grusht bashkuar po deshe…ja ashtu!


#119

Pse nuk protestojne me cica jashte shqipet?


#120

O Belul - ô gjeraqinë,
meqënëse insiston të mos kuptosh, po të pêrgjigjem - në stilin T_iku men-Tori_:

" ты настаиваеш,
вы настаиваете,
да что я объяснаю! "

1.Pikënisja e kësaj historie është skena e rregjistruar nga dëshmitarët e shumtë pamorë sikundër dhe (me siguri) nga një celular diku pranë, i ngrehur të filmonte skenën:

blob:https://www.dailymotion.com/c274b6af-79ec-4df0-854c-9ecca610e077

Çka shohim si ti edhe unë është një vajzë flokëbjonde me fustan blu me pika, me një pardesy treçerekshe dhe një çantë në krah, e cila përshkon sallën nga fundi deri në rreshtin e parë, ndalon përpara Ministres së Arsimit Nikolla që ulur, asiston në ‘Samitin e studentëve’ që zhvillohej tek ‘Piramida’, i organizuar nga Partia Socialiste, dhe i shtrydh kësaj të fundit një shishe plastike ketchup-i në kokë.

2.Para se kjo gjë të ndodhte, vite më parë vajza në fjalë - një farë Mirela Ruko nga Fieri, ka zbritur në Tiranë, është rregjistruar në Fakultetin e sociologjisë, ka mundur të kryejë studimet që çojnë në Masterin ku ajo aktualisht është rregjistruar, i është afruar lëvizjes “Për Universitetin” që aspiron për kushte më të denja studimi, për arsim të lartë falas dhe për të gjithë maturantët, ka marrë pjesë në manifestimet e protestës së organizuara nga kjo lëvizje, është shëndrruar në militante aktive të kësaj Lëvizjeje dhe prej një kohe ajo dhe shokët/shoqet e saj po gjuajnë rastin (-janë fjalët e saj) për të kryer “atentatin” e ketchupizimit.

3.Pasi kjo gjë ndodhi, truprojet dhe të tjerë persona që duhej të siguronin mbarëvajtjen e Samitit ndërhynë, mbërthyer atentatoren, e nxorrën nga salla dhe ja dorëzuan policëve, dy orë më pas Mirela u la e lirë, Ministresha shkoi të lajë kokën, Samiti u dhje më të, gazetarët kontaktuan redaksitë, gazetat dhe mediat elektronike shkruan sa mundën dhe si mundën mbi ngjarjen, militantët e lëvizjes nê fjalë deklaruan se" Salca e hedhur mbi kokën e ministres Nikolla nuk është fundi, por fillimi i një aksioni të madh studentor dhe qytetar që kërkon dorëheqjen e menjëhershme të saj, si drejtësi për dështimin katastrofik të maturës së sivjetshme dhe si domosdoshmëri për të rregulluar kushtet mësimore dhe jetësore të studentëve"; lajmi i ra në sy Xixës që u ul dhe shkroi tekstin “I ketchuprotest!”, dhe e nxorri këtë tekst tek PPU; ky tekst u lexua nga Beluli që bën debat pasi kërkon të marrë vesh përse në këtë shkrim, i kërkohet asaj Mirele që ,në vend të një protestës me salcë në kokën e Ministreshës, të realizonte një performancë të vërtetë artistike ketchupizuese me trupin apo me kokën e saj.

(Deri këtu, besoj, se çdo gjë është e qartë dhe s’ka nevojë të zgjatemi në detaje, apo jo? Po qe se jemi të të njejtës mendje, më bëj shenjë të vazhdoj me vazhdimin)

P.S: Belul à i vrarë, megjithë mend nuk kupton, apo bën sikur…


#121

Vazhdon metoda e protestimit pa stil ne Albanie…


#122

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#123

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.