I Ketchuprotest


#124

Ne Shqiperi ka nje problem te madh me falsitetin.behet gjoja sikur protestohet ne emer te studenteve ne emer te popullit ku te vertet eshte thjesht nje maske per tu dukur sikur po behet ne emer te studenteve dhe jo ne emer te nje vajze mendje shkurter qe kerkon ti vej flokeve nje kordele te kuqe per to dukur e “famshme”. Dhe si perfundim cfare fituan studentet ?! Vajzes. ju be qefi (epshi) se ja derdhi salcen ministries ne ne koke !Kjo ishte kenaqsi individuale femerore studentore “anarshiste” fashiste komuniste me grushtin dhe ballin lart ! Varferi. e modhe ekonomike dhe inteletuale.ne shqiperi dhe me shume anarki brenda . Me shume se 5 anarkite e kohes se *Fan *Nolit.


#125

Forma e protestes eshte pambarimisht e kritikueshme, te jete simbolikisht e fuqishme apo praktikisht e merzitshme: edhe suffragettes (te cilat njesoj si Mirela hidhnin lengjet dhe vezet ne shenje proteste) i quajten suffragettes per arsyen e thjeshte te denigrimit, Mirelen terroriste te ketchupit, vandale, protestuesit e 21 Janarit kokepalare etj.,etj. Ne nje skenar ku Mirela do te protestonte lakuriq duke i hedhur vetes ketchup, Tirondoni do te komentonte po njesoj dhe ne mos Xixa, dikush tjeter a te tjere do te gjenin nje element te pahijshem dhe te bezdisshem tek forma ne detriment te permbajtjes.


#126

ketchuprotesta si pun’e regjisoreve autoriale qe kane qejf te duken interesante.

gje e cila deshmon pseudo-autorialitetin ne background


#127

a ta merr mendja se çeku Jan nuk dinte tu hidhte benzinën në kokë gjeneralëve rusë

Nuk e dija se paska qene aq kollaj - sidomos ne ato vite - t’u afroheshe gjeneraleve ruse. Lere pastaj te kishe dhe shishe benzine me vete.


#128

Kjo eshte prove per haiku?


#129

Hodhi nje budallaqe nje gur ne lum dhe te gjithe te mencurit jane mbledhur ta analizojne!!


#130

More ti Rasta kjo s"eshte proteste si e 21janarit nuk krahasohet kurkund as denigrohet kurkund me kete aktin e kesaj femre eshte krejt I shkeputur dhe mediatik dmth ne interes te medias dhe vajzes dhe jo te studenteve po te kesh Pak tru do ta kuptosh Me qe ra fjala Parku tek Liqeni projekt I Bashkise, si perfundoi ?! Po a to protestat e rinise anarshiste si dalin hesapet? Apo ne protestojme bejme zhurme dhe te tjeret punojne! Keta qe protestojne nuk e kane idene cfare bejne dhe cfare arrijne, dhe kujt I sherbejne. Lereni qeverine te punoj sederi tani s kapatur qeverisje, as per studentet as per qytetaret, sikur te qeverisej keshtu si kjo qeveri nuk do te ishim ketu ku jemi.kemi humbur shume kohe me politikane qeveri kriminelesh.mashtruesish.


#131

Xixa akti i veteflijimit eshte nje mase ekstreme per te terhequr vemendjen dhe kur njeriu eshte toalisht i deshperuar. Nuk ke nevoje te shkosh te Jani cek sepse te ndodhi para disa vjetesh ne mes te Tiranes me ish te persekutuarit.
Po te krahasosh keto akte me nje proteste studentore eshte sulmi me i rende qe mund t’i beje kesaj qeverie. Nejse mos u merzit se nuk ta marrin per ters se e kuptojne qe e ke bo pa dashje dhe nga deshira me i mbrojt.
Per fat studentet ketu tek ne nuk jane aq te deshperuar sa te veteflijohen. Mjafton te protestojne dhe evidentojne injorancen dhe arrogancen e ministres.
Eshte per te ardhur keq qe gjen arsye per te kritikuar kete akt proteste, nje njeri qe jeton ne France ku “pis-berja” e personave publike konsiderohet si akti me paqesor i protestes dhe ku nje minister e kryeminister aq arrogant do fluturonte pa pas kohe te bente postimin e dyte ne facebook.


#132

ke qejf dhe ti te besh interesanten…?!
ok.


#133

Keshtu tha dhe Jezusi perpara 2000 vjeteve.

Persa i perket temes, i bashkohem dhe une komentueseve te tjere qe s’arrijne te kuptojne arsyen e shkrimit. Ose me mire, nuk arrij ta kuptoj duke kujtuar se moderatoret e ketij blogu presupozohen te jene jo partiake. Ky shkrim mban ere qe larg si qefmbetje pse u be kundra nje ministreje te qeverise “se majte”. E thashe te majte ne thonjeza se nuk kam pare shume veprime te majta ne politikat dhe praktiken e deritanishme te kesaj qeverie.

Çka nuk m’u duk krejt normale ishte forma e zgjedhur: të hysh në një sallë serbes dhe t’i hedhësh publikisht salcë domateje në kokë Ministres së Arsimit! Pa folur më tej për që studentja atentatore i përket një organizmi shoqëror në mos të majtë katheaftu, të paktën me frymëzim të majtë, ndërkohë që Ministrja në fjalë i përket edhe ajo një qeverije të majtë.

Pra ti po thua qe meqe jane te dy - teorikisht - te majte, te gjitha protestat nga organizatat e majta nuk duhet te ekzistojne? Nuk e kuptoj kete logjike.


#134

ate palacollekun e parkut te liqenit,(qe ai palacua i bashkise as ja kishte haberin se cfare do behej vertet; ne fillim thosh do behet me ashkla druri, pastaj me rere e me gome), nejse beri ate qe beri… por pikerisht, ato protestat qe ti i quan anarkiste e ndaluan te pakten mos bente kafe e restorante, sepse kishte edhe te tilla ne planin fillestar. per te tjerat pastaj, duket puna.eshte mbytur Tirana nja 20 here brenda 1 viti. ama ai parku ishte prioritet mbi prioritet.

-ne fakt ne 3 vjet qeveri rilindje kane emigruar nja 300-mije shqiptare dhe nja 500 mije te tjere jane duke pritur, sa llotarine amerikane, sa ndonje shanc tjeter. me keto ritme emigrimi i keni te garantuar kongreset e diaspores per te pakten 150 vitet e ardhshme…
ah po, jane peruruar edhe disa vepra strategjike per zhvillimin e Albanies, tip BunKar-te… meqe BunKarti 1 pati sukses te papare, si dhjet kush fare… u desh edhe BunKar-ti 2, kshu per gallate.


#135

@korriku kur ben ti, pse jo dhe une? Apo pse une laj pjata e ti jo? Ketu sikur jemi te gjithe te barabarte apo jo? Une e kam fajin qe ti ben interesanten me stil haiku. Dhe ti po denon studenten pse beri nje akt te tille kundra ministres se “majte?” Pse kam pershtypjen se te kishte bere dicka te tille ne kohen e nje qeverie jo Rama do te ishe ti e para qe do thoje “te lumte dora”?

E bukura eshte se beni sikur jeni vec pro idealit (te majte) por ne fakt jeni thjesht pro partive.


#136

well, si fillim hold your horses :grinning:


#137

Aman lereni rehat qeverine. Se po i prishet gjumin e drekes merzitet, dhe i bie entuziazmi. :joy:

Jemi qe jemi une po copyright “i/e dashuruar me qeverine,” apo mos do ishte me mire “partine”, apo mos jam vone fare.:joy:


#138

Ti do qe mrekullia ne Shqiperi te ndodh ne 3 vjet krahasuar me 13 vite me pare kur erdhi qeveria Rama por edhe Roma Athina nuk u ndertuan per 3 vjet.Nje gje eshte e vertete qe kjo qeveri sa do e keqe qe te jete nuk eshte me e keqe dhe kriminale se qeveria e 12-13 vjecare e berishjaneve.Asnjihere me e keqe , ai vend ka pesuar deformime te medha zor se drejtohet me 3 vjet


#139

Po te pakten nuk u mbyten ne Otranto dhe as u eshte vjedh pasuria dhe kursimet nga qeveria as jane vrare njeri me tjterin sic u vrane 2800 vete ne 1997


#140

jo mor jo, si Roma sbehemi kurre ne… po per ndonje cop rruge e kisha llafin une. edhe nuk eshte nevoja te jete rruge Kombi… po nejse, e thame : as magjistar jemi, as shkop magjik nuk kemi.


#141

Roma eshte ,llafi.po pse vetem rruget jane tregusi I zhvillimit, dhe jo drejtesia ?! U desh kohe qe te vinte kjo dite qe reformat ne drejtesi te marri Rugen e duhur dmth “te marr I Rugen” se duhet kohe te perfundoj rruga per drejtesine, se pilafi nuk mban me uje, do dalin pislliqe plote kur te qartsohet uji I turbulluar ne 25 vjet shkerthatokraci.


#142

Kam pa ndonje aluçinacjon apo eshte e vertete qe ne kete teme pak ore me pare ishin nje qerre me komente qe tani nuk jane me?

Çfar ka ndodh? Mos rrotalite e blogut kane nxef xixen me handikapatlleqet e zakonshme?


#143

Nuk eshte se dua te ta hedh poshte idene qe protesta eshte zhvilluar rreth "kenaqesive individuale femerore “anarshiste”"te nje “vajze”/ “femre”*, apo te barazoja ne ndonje menyre kauzat e tyre, por lidhja ishte qe te dy grupet protestuese u denigruan nga pushteti,ndonese ne te dy rastet protestohej ne forma te ngjashme dhe duke u nisur nga nje padrejtesi.

Per te tjerat, i ka mbuluar Beluli me mire se ç’mund te beja une.

*Dominimi i femerores ne akuzat ndaj studentes sugjeron qe ka diçka qe s’shkon. Mos valle ka bere gabim qe eshte e seksit femer?