Ilir Meta bëhet President


#64

lol pz ncncn - do te qeshte shkaba.


#65


#66

Sigurisht qe i qendroj asaj qe kam shkruar, por kjo nuk bie ndesh me ate qe them sot. Meta ishte kryetar kuvendi, nje post po aq kushtetues e ne mos me me teper funksione se ai i presidentit.
Perse duhet te na skuqet faqja, iu ofrua shqupit presidenti dhe u refuzua me snobizem te pashoq, propozohet meta politikani me pro pd jashte pd, dhe shqupi perseri hedh vickla.
Politikisht lsi ka qene me teper proreforma dhe bashkepunues se sa shqupi, ti japem qezarit ate qe i takon.


#67

nuk se eshte kollaj t’ia kuptosh arsyet per kete zgjedhje, pervec konsensualitetit politik.
Ndoshta permes Metes, gjithashtu Rama stabilizon nje lloj ‘lidhje’ me shqiptarin konkret te kohes ne vend, duke kompensuar per vecorite e veta progresiste ndoshta jo aq popullore e te pranueshme per njeriun mesatar ne shqiperi.


#68

Meta president? Ndoshta per sojin e politikaneve mund te duket opsion i leverdisshem, per qytetaret- alternativa me e keqe.Shpresoj te jete ndonje bllof…ose mund te jete edhe ego personale e tij per te provuar te gjithe postet e mundshme ne hierarkine e nje shteti.


#69

Nuk se eshte kollaj jo, po ju e mirkuptoni
Shprehje monumentale


#70

Ti dhe grupi jot do ishit ata qe do ngrefoseshit te paret ne rast se Rama do e hidhte poshte kandidaturen e Metes. Keto lajle-lulet per proreformizmin e LSI do i harroje dhe do na ngrije ne qiell figuren largpamese te KMse qe nuk lejoi te bente president ate hajdutin. Po ky vullneti per te kaperdire cdolloj letyre qe ju japin te hani eshte i mahnitshem. Akoma me i mahnitshem eshte deshira qe keni per ta reklamu si gjellen me te shijshme qe keni provu najher. Mire shijen s’e ke problem, po si mund t’ja durosh ate eren qe qelb?


#71

i dashke pergjigjet vec e vec se peshku inkurajon ti drejtohesh me shume se nje personi, me ane te nje replike te vetme

lere lere se e nderrove


#72

Ilir Meta president I Shqiperise?
Qytetari I Pare i Shqiperise?
Cudirat nga Albanistani nuk kane te sosur.
Eh si u katandis memedheu nga Rilindja!


#73

Aleko, voto dhe propongado per partite e vogla, nuk ka rendesi se kush, rendesi ka qe PS te marri vota jo te mjaftueshme per te formuar e vetme qeverine. Une parashikoj nje skenar te çuditshem por edhe te mundshem.
Supozojme se PS merr shumicen e votave, por jo mjaftueshem per te formuar qeverine. I lutet LSI te vazhdoje bashkqeverisjen, e cila mund te jete ne vend te dyte, mirpo LSI duke pare se votat e saja se bashku me votat e partive te vogla bejne me shume se votat e PS, pranon koalicion me partite e vogla dhe formojne qeverine, e PS del jashte loje. Palloshi futet brenda e mbyllet hesapi. Pak a shume si skenari qe u be ketu ne Belgjike.
Une do kisha deshire ta drejtoja nje skenar te tille atje, dhe realizohet, por me ke ta konsumosh, aty asnje s’kapet, edhe Blendi jone s’kapet me.


#74

dil beulul se na mur malli. ja terezisim bashke a te keqen halla


#75

LSI mundet te vazhdoje me PS vetem nese e sheh se PS ka shum-shume vota, me teper se LSI se bashku me partite e vogla. Nen kete skenar, LSI i ka duar te lidhura, por, por, por nese grupimet e reja te vogla marrin shume vota, athere ekziston skenari qe PS te dali jashte loje.


#76

Eshte nxi Lulthimi tek Cadra pe Pllasmasi…osht tu kercenu per Skenar Ukrainas Udbashi. Kshu eshte kur tall meneren me ty Fshatari i Skraparit ose thene ndryshe ‘Lulthim Shpetimtari’.


#77

I njejti diskurs moralist u servir edhe para 4 vitesh per nje prill por koha tregoi qe bashkepunimi nuk ish aspak pa rezultat ne rrafshin e perfitimit te vendit.


#78

Mendoja se pas Nishanit presidenca vetem lart mund te bente… Nese Rama e bo ket, arri nje nivel tjeter te ulet ndyrsilleku. Kush e duro dhe 20 vjet kryeminister pastaj.
Nga ana tjeter me vje keq per cunat e PD-se. Kane i pamje te vencante keto dite, sikur sa kane kuptu se Meta fshiu bythen me shpresat e tyre. Se shpejti do kuptoje se Luli e Berisha kane nja 25 vjet qe e bejne.
Nga ana tjeter Luli besoj se o shume i kenaq dhe se ka kuptu se ne pushtet sdo hipe kurre, por te pakten do haje ato leke gjaku rehat.
Nese e bo ket, harram Ed Rama!


#79

Ama o Ceco, kur e mendo, Ed Rama o shpresa e fundit e te barazlargumve per drejtesi, paqe, stabilitet etj…
Duhet i parti e re o Ceco!


#80

Zbulohet kushti i Metës për Ramën/Dua edhe zëvendës president

Ilir Meta pritet që të kërkojë ndryshime të thella kushtetuese. Një nga kushtet kryesore që i vendosi Edi Ramës përpara se të pranonte postin e presidentit ishte edhe vendosja e postit të zv/presidentit.
Zëvendësi im do të jetë Fahri Balliu, sepse ai adhuron Sali Berishën dhe vdes për mua”, mësohet t’i ketë thënë Meta, Ramës.
Kryeministri e pranoi me kënaqësi kushtin e vendosur nga Meta, duke theksuar se Fahriu së fundi kishte dhënë informacione të rëndësishme për Rilindjen. Pra duke ditur vesin e tij të vjetër spiunllëkun dhe servilizmin, Edi Rama ra dakord.

I vetmi shqetësim që ka Ilir Meta është fakti se a do të garantojë dot Fahriu futjen e Bashës në zgjedhje pasi të marrë drejtimin e zëvendës presidentit, thanë burimet.


#81

e kemi thene sa kohe te jete PD ne politike, ke garanci pet fitore demokratike te PS.
Por por, edhe ndermjetesit s’dalin pa gje
Cadra ne fund te fundit i paska sherbyer LSI me shume se PD


#82

Ne Shqiperi politikanet riciklohen me më shume lehtesi se sa plehrat


#83

Po ti o Ceco nuk e beso Salih Qenefin qe Likja eshte i ndershem? Parmbreme tek Ilva Tare, Salih Qenefin u betua per ndershmerine e Likes, nuk ka vjedhur tha, parate ishin ca pagesa te prapambetura, video ishte e manipuluar, Likja eshte shume korrekt e me nuhatje u betua Kanibali. Frymezues apo Jo per gjithe Demokratet ane e mbane vatanit.