Imami që tronditi rrjetet sociale


#79

une nuk kam njohuri per Kuranin e as per Biblen, keshtuqe po te bej paraprite nuk kam kellqe per debat tille.:smiley:
por nga kjo qe thua ti… kur eshte shkruar Kurani apo Bibla ? -a nuk mendon qe mbase ca gjera aty jane jashte kohes ? ose kleriket, predikuesit e tyre duhet te pershtaten pak me kohen dhe zhvillimet e shoqerise ne menyren si duhet te interpretojne librat e shenjte ?


#80

Ndoshta ka dhe gjera jashte kohe dhe vendi. Ne rastin konkret po diskutohej tjeter gje.


#81

dmth. Muc Nano do qe Vis Imami te predikoje per te gjithe, qofshin apo jo myslimane, se mos dikush fut koken ne xhami e nuk i pelqen Mucit cfare degjon. Bravo Muci!


#82

Akoma me imamin e me nuçin! ky loqja qe thoshte, qelbesira ane e mbane bashkohuni, dhe si perfundim hengri nje mut, ik o UT gjej shoket.


#83

persa i perket muslimaneve, allhahut dhe gjerave si keto, thone qe:
po deshe me te besosh ne pak te Allahu, rri me shume me Hoxhen.

persa i perket injorances (injorance = kur thua: " kujtova se"):
mbase duhet me pyt: pse ka kaq shume panik morali" te shqiptaret?#84

Ne Shqiperi ka tolerance fetare se shqiptaret jane thellesisht ateiste. Sikur te gjitha fete qe jane te pranishme te praktikiheshin sipas urdheresave te tyre nuk do kishte kaq tolerance. Kete verteton ky debat.


#85

Me pak qe degjova nga predikimet e tij, ngjante sikur frymezimin e kish marre nga Anabeli, e jo nga Islami.


#86

Une e kuptova keshtu: Gruaja duhet te zbukurohet ne shtepi qe burri ta doje dhe te mos e tradhetoje. Pra ai perpiqet t’ia fusi gruas fajin per tradhetine e burrave.


#87

Edhe me rende akoma, banalizon dhe thjeshtezon raportin bashkeshortor sikur te ishte nje pakt seksual mes dy njerezish duke lene menjane mirekuptimin, dialogun, perpjekjen e perbashket, dashurine.


#88

Një njeri i pështirë si mu.nanua duhet të ketë mbështetje të fortë që të ketë një qasje të tillë në shtypin shqiptar. Një njeri që e urren 95% e shqiptarëve ,del e jep mënd për gjithçka!


#89

nuk ka problem, mund ta kuptosh si te duash.
mirepo nuk do harruar fakti qe ai eshte fetar, imam perfaqeson nje doktrine te caktuar aty. nese nisesh ta gjykosh nga pozitat e ateistit, normale qe nuk e kupton dot ate.
edhe une ateist jam, por ama marr parasysh faktin qe ai eshte fetar, besimtar, keshtuqe deri diku me duken te pranueshme ato qe thote ai pare nga kendveshtrimi i tij, jo imi.
nderkoh jam i bindur qe Naci ne kete predikim kur ka fol per mardheniet burre-grua ne nje moshe pak me madhore, si qellim paresor ka pas mbrojtjen, ruajtjen e familjes. ne fakt kete princip e gjen te te gjtha fete… edhe nje prift i krishtere keshtu do predikonte !
mirepo cfare ndodh ; nese Naci ne kete ligjerate mbase ka thene ndonje fjale apo fjali te papershtatshme , etiketohet direkt burre i keq ,diskriminues ndaj gruas, dhe kete e ben analisti Muç, burri i mire ky, qe ne rastin me te pare e ka ndare gruan e vet me te vjeter ne moshe, per nje grua me te re…:joy::joy: … madje e ka bere dy here thone… dhe ky eshte absurdi. -kush eshte pra burre i mire dhe kush diskriminon femren ; Naçi apo Muç muçi ??!. ka surrat Muçi te jet ne ate studio ?

natyrisht, Muçi eshte langaraq i pacipe edhe nuk e ka per gje te jete neper studio tv e kudo me gjithe ato peshtymat e peshtira qe nnxjerr nga goja sa here qe flet…

p.s Blendi Mane eshte llum, por e solla vetem per te konfirmuar ate punen e grave te Muçit… pastaj vetem llumi i vjen hakut llumit !


#92

Ti e paske fut kaseten e Belul e po rrotullon shiritin ke 10 komente po ne 1 vrime i bie klarinetes.

Diskutimi ne studio ajo qe tha Ingeborg ishte, nje fjali e permblidhte,s’ka lidhje per ke e ka e ku e ben.

Po pse o ateisti avokat i muxhahedinve , te ishe mysliman , ta kishe motren myslimane te martuar me mysliman te duket ne rregull ty qe te perdoret femra ne ate forme, si zbukurim per zbrazje koqesh se here ti teket burrit , e po te mos i pelqeje burrit e ka me Hadith e Kuran te dale te gjemoje grate e botes,gruaja te rri ne shpi te hekurose shamine e percen,pasi ka la shpla e bo gjellen ?!

Qe nga komenti i pare ke qene jashte kontekstit te diskutimit me argumentime boshe , ca lidhje qe ishte Muci aty , kishte dhe te ftuar te tjere ne studio qe ndanin te njejtat ide por Muci doli nga vetja dhe e ofendoi prandaj u be edhe lajm.

Pse duhet ta gjykosh ti tjetrin se pse eshte ndare , dyshoj ne ca vendi jashte Shqiperie e tregon sa te zhytyr e ke koken ne prapambetje morale e sociale, pse ti do ia mbash kandilin Muc Nanos sa here ndahet e sa here martohet. Apo s’ke ci ben gomarit i bi samarit.

Debati ne studio u be pasi Nano i tha atij qe keqinterpreton Hadithin e librat e shenjte, ai i beri bishta diskutimit filloi krekosjen qe une kam mbaruar universitetin ti je ne klase te pare,s’te kam permendur vete se ti ke ofenduar myslimanet shqiptare e deri sa erdhi dhe ofendimi i Muc Nanos. Po ta shohesh edhe pyetjeve te psikologes ne studio i ben bisht me te njejten metode, vazhdon me vjershen e tij qe e ka mesuar permendsh para emisionit,pa fol per muhabetin me ate Fatmen. Kollaj eshte te besh avokatin e djallit :wink:


#93

Pashe dje te rregjistruar opinionin ku ishte ftuar imami me disa te te tjere. Keta te tjeret ishin: nje idiot qe mendon se di gjithçka, nje pseudopsikologe qe gjithe kohes i thoshte imamit ti ke te drejte, nje gazetare analfabete qe me shume i prishte pune debatit sesa e ngrinte ne nivel, nje skuth “studiues” por qe sillej si dishepull tinzar dhe nje grua qe me shume u vu re nga zeri i holle sesa nga ndonje gje tjeter.
Si perfundim, imami ia arriti qellimit te tij jo nje here por gjate gjithe emisionit. U tregua shume finok dhe shume konstruktiv ne debat. Kjo edhe per shkak te idiotesise se te ftuareve ne panel. Pra, keta shkuan ti nxjerrin syte imamit por i vune vetulla ndersa imami e shtoi xhamine me pasues te tjere.


#94

Po ta shoshesh ne shkrim kete gje e kam prekur edhe une , prandaj e mora iniciativen per ta sjelle si shkrim po shumica ketu u nisen vetem nga foto dhe titulli i shkrimit nuk lexuan me shume se dy paragrafe.

Ai eshte problemi i vertete,saqe duket si e inskenuar ose e miremenduar nga ana e Fevziut per ta venitur paragjykimin e per ta nxjerre si fenomen pozitiv Imamin e ligjeratat e tij ,duke sjelle ato personazhe ne studio si Muc Nano qe flet kunder Skenderbeut e myslimaneve, nje psikologe patatinash,nje politikane qe kercenonte se do varte LGBT te palmat e parlamentit dhe nje provinciale metropoli si Fatma,ndersa per ate tjetrin se mora vesh kush ishte e ca ishte,po ia mbante anen Imamit.

Ne debat e siper kur i kthehet Mucit ai permend dhe ate Networkun e tij e pasuesit , ndjekesit e verber kjo ishte pivoti i diskutmit qe eshte me serioze e shqetesuese se duhet tia leje gruaja apo jo.


#95

Per kete ke shume te drejte. Ketu mund ta kishin pyet pak me ne detaje imamin por ça te besh, ai panel ishte.


#96

eh,ju doni t’i kthejme xhamite dhe kishat ne vatra kulture dhe pallate sporti,si njehere qemoti me enverne,po ska me,iku,vate ajo kohe.


#97

Eshte shqetesuese se kane filluar flasin me nje arrogance te frikshme, dhe gjithmone me indikacion qe mos na prekni se neve … po te gjithe e kane mendjen si i tha Muc Nano ashtu , ku ka ftyre ai , pse ajo , nuk e ben njeri kete pyetje qe eshte kritike per te ardhmen e vendit.

Te njejten gje e pame dhe gjate Kurban Bajramit e shohim dhe ketu e do te thote qe ajo eshte politike e ideologji e tyre, qe jane transformuar nuk jane me ata myslimanet e 2000 qe hanin e pinin te gjithe per Pashke e Bajram s’merrej vesh ca ishte njeri e tjetri.
Tani keto po e ndajne veten nga ne , fale dhe mbeshtetjes se Turqise e vendeve te tjera Arabe.
Une keto shkruajta me siper ne 3 paragrafe ,e permenda dhe ate qe the ti me pak fjale, qe Nano perforcon imazhin e “islamofobise” dhe iu jep te drejten te viktimizohen ata.

A është ai i njëjti “Network” i cili sulmoi figurën e heroit kombëtar “Gjergj Kastriot Skënderbeu”,në kremtimet e Kurban Bajramit edhe pse pozicionimi i monitorëve mbulues u justifikua nga Myftiu i Tiranës Ylli Gurra,i cili iu garantoi vëllezërve dhe motrave të krishterë që nuk i prek njeri,duke presupozuar tashmë mazhorancën e fesë islame në Shqipëri.

A është ai i njëjti “Network” i cili po shfaq gjithmonë e më tepër shenja radikalizimi, po të kujtojme rastet e arrestimeve të hoxhallarëve rekrutues për shtetin islamik në dy prej xhamive të kryeqytetit,arrestimet para ndeshjes Shqipëri-Izrael,arrestimet në Kosovë si dhe raportet nga Departamenti Amerikan i Shtetit si dhe agjensitë fqinje të inteligjencës për rritjen e ekstremizmit radikal musliman në Shqipëri dhe rajon.

Pa dashur ti hyj në hak imamit Naci se pale më mallkojnë ëngjëjt gjithë natën,e ta shqetësoj me pyetje të tilla retorike,duke pritur dhe justifikimin që networku i cili përmendet është thjeshtë faqja e tij në Facebook si dhe kanali në Youtube,s’mund të rri pa e kritikuar edhe analistin Nano,i cili në gjaknxehtësi e sipër e sulmoi dhe ofendoi imamin Naci,duke përforcuar kështu imazhin e propagandës islamofobike e të viktimizimit te muslimanëve në botë edhe në Shqipëri.


#98

Ti qytetvëzhgues ske pse mërzitesh,se mut-ci me imamët janë bashkë në luftën kundër kombëtarizmit,ashtu si edhe ti! kështu që ku problemi? në çështje të dorës së tretë edhe do ndryshojnë nga pak,


#99

Ku e ke pare ti qe jam une ne lufte kunder kombetatizimit ?! Se shikon per ca po haj mendere ketu une , te ishte si thua ti do thoja bravo si Beluli me shoke :wink:


#100

Ndoshta gabohem por kam pershtypjen qe e ke keqkuptuar Belulin.