Imami që tronditi rrjetet sociale


#101

Ndoshta , njerez jemi por dhe argumenti qe e mbron ai nen petkun e fetarit ne ato cfare thote edhe brenda diskutimit sikur te ishin prifterinje ne studio e jo Nano nuk vlen.

Mbi te gjitha qe une temen e solla per ate qe permende edhe ti , e jo per biografine e njerit e te tjetrit.


#102

Kembanat bien per ju o Gra, mos u boni 150 kile mbas martese sepse sjua var mo burri thote Imami, ene mbasi keni bo pazarin, jeni kujdes per kalamojte, keni la e shpla e keni gatu darken kurre mos i dilni burrit me rroba shtepie, predikon Imami…por vishni ndonje gjo tip fund lekure te shkurter sa te duken tangat e tualeti patjeter. Burri duhet te pajise me peshore ne cdo dhome gruan si edhe nje peshore e varme ne mur si Ore per ta paralajmeruar Femren se ce pret.

Imami duket qe preferon femrat e holla e elegante e jo femra-balena. Po ka ende shprese se un kom ca komshinj qe preferojne Femra_Balena…per Face Sitting Session!


#103

mua më dukesh si ata të multikultit,integrimit etj! po të kishte në shqipëri ndonjë lëvizje nacionaliste do i kishte vënë në resht edhe mjekrroshët(e të gjitha feve) edhe nanolubonjat! po sot kjo është situata. nuk mund të zgjedhësh midis haxhi qamilizmit dhe esatpashizmit


#104

Dhe pse eshte ajo situata duhet ta pranosh si te mireqene, te mos marresh mundimin as te pyesesh por vetem te ulesh koken ?! Mesa duket se ke pare mire qe une ketu s’po mbeshtes as Nanon e as Nacin.

Per cilet e ke fjalen kur thua te multikultit e te integrimit ?


#105

Si bjen njerzit sikur i ka perdhunu femrat imami , ai po i keshillon ndjekesit e tij te shumt, per famijlen ,si ta mbrojn ate ,si te kujdesen per te, mos ta dhunojne femren, te krijojne nje familje te shendetshme “qe ne fakt e kan nje te till shumica e atyre”. kaq i thjesht esht ky muhabet ,ndersa ju beni si te rrene ne prush, a thua sikur jetoni ne hene ,ndersa rrugeve te shqiperis rrihen dhe vriten femrat ,edhe reagimi i ketyre qe ulerasin esht i pa perfillshem ,ky imami vetem mbremjen qe kaloi ne nje emision tjeter mori ne fondacionin e tij dy gra te dhunuara mes kater rrugeve me femij te vegjel dhe u siguroi ushqimin dhe banesen , fondacion ky i cili strehonte dhe ushqente rreth 50 familje jetimesh ,


#106

Pas ca vitesh do e kuptosh faturen e atij fondacionit dhe te atyre grave e femijeve jetim :wink:


#107

hahaha po lejeni tjetrin te bej mir ,mor popull mistrec ,ai shyqyr e ka nda mendjen me bo mir ju i thoni mos bo. hahahahahah


#108

Kush po e pengon ?


#109

Para ca kohesh tv klan ne emisionin stop jepte ca familje ne nevoje qe nuk kishin mbeshtetje nga shteti dhe qe ne ndihme u vinte nje fondacion myslyman me gjerat me bazike. Ne fund te cdo historie personat shikonin kameren dhe falenderonin fondacionin sikurse dhe emisionin stop. Para ndonje viti e pak nje i ri ( jetim jetonte vetem me te emen) u vra ne Siri si xhihadist dhe e ema ndihej dyfish e derrmuar. Djali nuk kishte shfaq ne rinine e tij te hershme ndonje simpati per fene por ngase ishin te varfer si familje dhe jetim, nje fondacion ( nga keta te shumtit dhe te pakontrolluarit) e kishte marr nen sqetull per ta edukuar ( megjithse e ema theksonte se djali shkonte sepse paguhej diçka minimale por per ata si familje ishte e rendesishme). Ne fshatrat e Librazhdit dhe Pogradecit ( sikurse tani dhe ne rrethinat e Tiranes) gëlon nje aktivitet rekrutues ne emer te fese por duke perdorur gjithmone si parabol fondacione bamiresie dhe shteti shqiptar as nuk ekziston fare si entitet per keto rryma ideologjike.
Tani, ne parim nuk besoj se dikush me dy pare mend eshte kunder fondacioneve dhe veprave te tyre te bamiresise. Llogjika do te kerkonte qe per njerzit ne nevoje ( shtresa me e manipulueshme dhe e pambrojtur) duhet te ishte shteti ne rradhe dhe rresht te pare per ti ndihmuar. Por e verteta eshte shume e hidhur. Shteti jo vetem qe nuk e rruan fare por edhe mbyll syte me vetedije para ketyre aktiviteteve teper te rrezikshme. E them me vetedije pasi barren per t’iu gjendur ketyre njerzve ne nevoje ua ka lene disa entiteteve qe nuk u dihet as misioni, as burimi i fondeve , as biografia e antareve asgje. Po te vazhdojme kete lojen e strucit me reren nuk kemi pse çuditemi kur te shohim vullnetare te tjere shqiptare ne ndonje lufte te re panislamike.


#110

Per kete faturen e kisha fjalen dhe une po ketu i marrin gjerat cope kallup si ia servir media e rrjetet sociale.

Eshte e vertete,di shume raste te rinjsh qe kane patur probleme me drogen apo te tjera gjera qe jane mashtruar per tu kthyer ne besimtar ,nuk ka patur per ta rrugezgjidhje tjeter e kane shkuar te luftojne kundrejt pageses qe i lihet familjareve,ose ne raste kane shkuar me gjithe familjen. Te tjere paguhen per te rritur mjekrat ,e per te frekuentuar xhamite, per ti cuar femijet ne medrese qe ne ciklin fillor qe eshte kunder cdo ligji te nje shteti laik. Por si the ti , ku ka boshllek shteti, varferi dhe injorance keta i hyjne me themel. Ato grate e femijet normalisht duhet te marrin asistence e mbeshtetje nga shteti.

Pastaj vjen financimi i atyre picerive taxi Hallall , konvertimi i te denuarve ne burgje qe eshte ne mase por ne jashte nuk shohim gje…Dhe kur i permendim ketu , sipas tyre leshojme ulerima te paperfillshme,se ai po ben punen e Zotit. Hapu dhe hapu dhe …


#111

Imagjino sikur ne vendin e imamit do te ishte Nene Tereza me linjen e saj konservative kunder abortit, i cili, ne nje vend laik si Shqiperia, mbahet si nje e drejte themelore e gruas.


#113

E drejte themelore e gruas ?!

Se kam degjuar ndonjehere te behet debat publik mbi ceshtjen e abortit qe ta kete marre vulen si e drejte themelore e gruas,

Ketu abortet behen ne fshehtesi te plote,ne klinika private mundesisht. Se di nga e gjete, e ca lidhje ka Shenjteria e saj Nene Tereza me nje imam xhamie e diskutimin ketu. Nejse.


#114

Lidhja eshte linja konservative e nje personi fetar. Dy standardet: nje per shenjtoren Nene Tereze dhe tjeter per imamin nga xhamia.


#115

Mos ia ndyej emrin Nene Terezes , ta vendosesh ne te njejten fjali me Imam Bajalldine :stuck_out_tongue:
Jo dy standarte po jane 2 universe larg njeri tjetrit…


#116

Mire, urbantelescope.


#117

Shume po i bi ne qafe Nacit, ne fund te fundit ai ska pune me Zotin por eshte CiPidhs si puna jone po kshu i kap pjeshkat e holla e tvogla ky.
Ti ke ene i problem tjeter…ti sdo qe familja islame te mbetet e shnetshme a e shendoshe


#118

shume e drejt kjo qe thua , shteti duhet te jete ndihma kryesore per familjet qe i ka mbuluar skamja ,
gjithashtu ka fondacione qe sdihet se kush jan e nga vijn , por ke edhe nje organizat qe esht burim i shume dramave familjare ,sic jan deshmitaret e jehovait ,.dhe shteti duhet me doemos ti kontrolloje .
por kjo nuk do te thot qe kur dikush po ben nje akt te paster bamirsie te perbuzet.
jo me larg se dje pashe ne postimet e nje tjeter imami Ahmed kalaja ,qe i kishn ndertuar nje shtepi nje familje ne skamje te plot ku femijet i kishin me aftesi te kufizuara dhe pa shkoll ,
dhe jo vetem qe i kishin ndertuar shpi te re por edhe femijet i kishin regjistruar ne sholla te ndryshme do u ndertonin edhe nje ure qe femijet te shkonin ne shkoll edhe kishin punesuar nje grua per tu pastruar shtepin nje her ne jav sepse edhe nena ishte e paaft ,dhe ajo qe dua te them esht se ku dreqin eshte ky shtet shkerdhat per keto shtresa.


Diskutim i lirë - tetor 2017
#119

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - tetor 2017


#120

Shok i ka kapitalizmi keto ! Ne fakt shoket komuniste u munduan dhe e forcuan per 50 vjet bashkejetesen fetare, me hir por edhe me pa hir! Puna e tyre e dikurshme ende mban bashke nje popull ! Ky tipi qe po shoh ne tv e po flet me shume kompetence mbi teorine fetare islame eshte i tmershem…njesoj si anti-komunistet e 90’ qe beheshin me katolik se Papa e keta te sotmit qe bejne dasma e pervjetore te emisioneve te tyre sikur te ishin perendi te zbritura nga qielli…te tmershem…qesharak deri ne dhimbje! Shpejt do te dalin me Parti politike keta teoricienet e islamit. Gjtihe keto debate jane vetem nje pergatitje terreni…ne fund te fundit kur ekziston PDK(partia demokristiane) perse te mos ekzistoj edhe nje PDI (partia demoislamike)? Vetem nje hall kane keta…se nuk lindin me Qatip,Latif e Aishe…por Xhoel,Rajan e Griselda ! Bir Selmani nenes ke te qaj me pare thuaj…


#121

Pas kesaj deklarate (patriotike, se pale ne tv te Kosoves :slight_smile: ), dhe kritikave nga fetaret qe pasuan, ky imami pati kerkuar falje per kete deklarate, mnjf i pati terhequr fjalet.
Link nuk po gjej nderkohe, por jam shume i sigurte.
Perkunder paraqitjes si i moderuar, ky me teper ngjan si imam komercial. Ftohet neper “ahengje”, neper bote, flet ate qe duan te degjojne “sponsoret” (ata qe hedhin paret), s’dallon shume nga kengetaret e dasmave.