Ju lutem, me ndihmoni me nje emer te bukur per nje beb djale

Hekuran, Manush, Pilo, Vojo, Kanan, Çapajev, Leontjev, Zog, Tuç, Lek…

…Zeqo, Belul, Pjeter, Vlonjat, Brad, Bredh etj etj.

1 Like

Me c’di une u be qe mos te ngaterroheshin emrat me mbiemrat. Sic e the dhe vete, Muhameti ne Muhametaj, Gjoni ne Gjonaj, etj. Ose Naim ne Henri :stuck_out_tongue:

Tung, Lol, Rip, orono … etj etj, edhe Etj.

Shembullin me kuptimplote me mbiemrat e dhane patriotet, por qe nuk u ndoqen. U identifikuan me vendlindjen: hasan prishtina (berisha), ismail bej vlora, isa boletini (shala), ymer prizreni, bedri pejani, shkodrani, etj.

Ajo me “aj” ne fund s‘ia ndryshon dot rrenjet turko-arabe mbiemrit.

@BeluliXVI dhe @machitewa

nese jeni te interesuar per te ditur me thelle, un nuk jam fort ne qef per te shpjegu me ne detaje se sa eshte i rendesishem emri ne kuptimin e pergjithshem te fjales, deri tek nicku qe mbani ne blog ka rendesi per personin.

e di qe ka pak mundesi te keni durim te kuptoni çfare dua te them, por kushdo me dite me teper se pertej dijes ngambrapa per emrin, dhe cinizmit 2-leksh, mund te lexoni ketu. Duket i veshtire, por njehere kapur ideja eshte shume i lehte per tu kuptuar, shume me i lehte se Foucault ngambrapa qe ka shkruajtur kryevepren e tij me te njejtin titull (rastesi thua te jete sinjorina @finisterre qe lexon me hope Peshkun?), per te mos thene asgje, e me keq qe nuk mund te thuhet asgje, e nuk duhet thene asgje:

I nomi esprimono la natura delle cose e non sono soltanto segni condizionati di esse. Per questo la conoscenza dei nomi porta con sé la conoscenza delle cose. Le cose hanno i loro nomi secondo la loro natura, la conoscenza delle cose permette di dare loro dei nomi; questi ultimi vengono dati alle cose secondo l’arbitrio umano attraverso uno statuto iscritto oggettivamente nella natura.

Tutti questi tipi di interazione tra idea e cosa si ritrovano nell’applicazione all’interazione di nome e cosa nominata. a) Tra il portatore del nome e il nome stesso viene riconosciuta una somiglianza e tale somiglianza viene pensata talvolta come imitazione del nome da parte del nominato. In questo senso ad un ragazzo viene dato un nome con un qualsiasi significato, affinché egli imiti un nome e la sua vita sia corrispondente al nome. Ma anche accanto a questo significato razionale del nome esso ha un particolare contenuto mistico ed è questo contenuto che il nominato imita inconsciamente. b) Tuttavia il nominato non imita soltanto il nome ma ne partecipa, così tutti i membri di una stirpe partecipano del nome della famiglia. c) Ma si può dire anche viceversa: il nome è presente nel nominato, entra in esso, ed è in questo senso la forma interna del nominato. Se in un primo tempo si pensava che l’uomo imitasse da sé ed autonomamente il nome, ora vediamo che egli possiede da se stesso il nome per il fatto che il nome stesso lo forma ed è in esso presente. Così i nomi teofori trasmettono ai loro portatori caratteristiche divine.

Innanzitutto ad essere stato messo in secondo piano è il potere della parola, che nella società attuale erede del nominalismo ha subito uno svuotamento radicale. «Che cos’è la parola agli occhi dei più? Un senso enucleato più o meno felicemente; un concetto, plasmato in modo più o meno preciso, trasmesso a un altro mediante una traccia sonora e un segnale collegato esternamente al concetto». Su queste basi si infiltra un’abitudine, prima linguistica e poi globalmente culturale, a sottovalutare la parola. «Sono solo parole», si sente dire, come a significare che le parole non hanno nessun valore intrinseco, sono un nihil audibile come dicevano i nominalisti medioevali. Ma se, con un atto che richiama l’epoché husserliana, si fa un passo indietro e ci si stacca anche per un solo momento dalla superficialità abituale con cui si guarda alla parola, ci si rende conto che essa è qualcosa di più della semplice articolazione di un suono.

Nella misura in cui il nome rappresenta il nodo di tutti gli incantesimi e di tutte le forze magico-teurgiche è comprensibile che la filosofia del nome sia la filosofia più diffusa e risponda alle aspirazioni più profonde dell’uomo. Anche una filosofia fine ed elaborata pone il nome come il suo concetto base, come principio metafisico dell’essere e della conoscenza.

https://mondodomani.org/dialegesthai/grl01.htm

Ideja origjinale i tere shkrimit i perket Platonit (jo Platon Bubuqit te Belul mbretit te kombit Kuz Baba)

Ju lutem, me ndihmoni me nje emer te bukur per nje beb djale !

emni tradicional Tironas Murat psh nuk do ishte keq ,kongen e ka gati per sebepe :grinning:

Kam duqanin ke selvia hej usta Murat
ma mir ama se e bija o usta Murat
Kam duqanin ke selvia hej usta Murat
ma mir ama se e bija o usta Murat
Byrek byrek hej usta murat 4 copa bojn 2 pare o usta Murat
Byrek byrek hej usta murat 4 copa bojn 2 pare o usta Murat…

nese te gjithe do te identifikoheshim me vendlindjen , atehere i bie qe te kishim me 10-mijera shqiptare qe do quheshin Tirana, Durresi, Gjakova, Ura Vajgurore , Ura e Kardhiqit , Estrada e Ballshit etj… e do dukeshim vertet Komb qesharak !
pastaj,emri familjes ne vetvehte eshte nje brand ; tregon nje historik apo nje sërë… qe dmth, nese te gjithe ne qe kemi lindur ne Vlore apo ata qe kane lindur ne Prishtine, do te quheshin Vlora e Prishtina, atehere do beheshim si kembet e dhisë, nje me Hodo leckamanin, nuk do dallohej me Ismail bej Vlora apo Hasan Prishtina ne morine e Vlorave dhe Prishtinave.

greket p,sh, edhe ata pak (mb)iemra turq e islamite ( jo bizantine) qe kane, me nga nje ‘s’ ne fund e kane zgjidhur… Haxhi-s, Karamanli’s, Karaxhaferri-s etj.

Belul ti mund ta dish kete si nga ato ane: Pse ndonjehere leberit i vene djalit te vogel emer te krishtere? Psh heroi kombetar Myrteza Caushi, vellane e vogel ja quanin Lefter. Me c’kam degjuar ishte si per fat, megjithese ne rastin e Lefterit dolen huq se s’pati aq shume fat mavriu.

Me sa di une ( qe s’me qujn Belul :grin:) eshte vene nga familje qe kane pas nje ose dy vdekje ne porsalindje dhe kane dash me heq syrin e keq. Jam i sigurte qe e kam degju diku, dikur …

o zeqir,po të tillë emra në anglisht,turqisht,italisht dhe greqisht nuk i kini problem ju të integrimit!
ça ndryshimi ka donald adedokubo nga donald muharremi:joy: jun që e keni bërë glasën me emra qensh, u duhet të mbuloni mutin me sh-urrë!

jo, nuk e di arsyen.

Ani, mendoj se emri me e pershtatshem per te, eshte; Albano.

Emrat latine jane me te bukurit. Emrat amerikane, si te sajuar, hic s’i dua. Une si numerologe ne tentative do rekomandoja te prisje sa te lindte bebi dhe pastaj t’i vendosej nje emer qe do t’i perputhej me ditelindjen, qe te jetoje ne harmoni me rrugen dhe misionin e jetes. :slightly_smiling_face:
Po jane edhe faktore te tjere ne veprim, psh nese do lindte dite te marte apo kur dielli/hena te jete ne Aries goces Marta, cunit Mars, qe te kombinoje me se miri me temperamentin luftarak mos kene disonanca me koshiencen qe vibrojne. Thjesht nje shembull.

1 Like

Jo tash s’ka pse te banalizohet krejt kjo. Ai shembulli me patriotet eshte thjeshte nje simbolike dhe start ne drejtimin e duhur. Ideja eshte qe mbiemri (firma, marka, baza e identitetit te familjes) te reflektoje kombin qe ti i perket. Me mirë mbiemrin Leckamani, Lakra, Patatja, Misri, Kepuctari, Fshesaxhiu, sesa shqiptari me mbiemrin mustafa mahmuti abdullai sadullahi vlladimiri etj.

1 Like

Ose diten qe lind femija anullohet fluturimi Tirane - Vjene nga koha e keqe , i shkon emri Niki .

Ose nese lind vajze ne stinen e veres dhe prinderit i ka pijedashes te apasionuar pas veres, t’i vendosin emrin Vera.

E shikon ? Me pak pune gjen emra shume te mire .

Sidrit , siyll , sidiell , siparti.

Shtatmjetntor, shkurt Tirona

1 Like

precipitevolissimevolmente