Ju të persekutuar, ju… puthadorë të persekutorëve?!


#41

Berisha kishte organizuar 97 per te rrëzuar pushtetin e Berishes?!


#42

Dashnise nuk ke ca i bo.


#43

Pse duhet te shikoje planin ne leter, qe te kuptoje qe rebelimi ishte i organizuar, i paramenduar dhe u zbatua praktikisht para syve tane. Armet fillimisht u rrembyen.


#44

Sipas mendjes tende, po.


#45

Jo sipas tendes. Ti thua “depot e armeve ishin hapur me urdher te berishes”, per te armatosur rebelet kunder berishes(?)


#46

Eshte e kot te harxhosh kohen me Berishistet. Shpresojme qe te paguaj per krimet qe ka kryer kundra popullit te tij perpara se te ktheje patkonjte nga qielli gerdalla.


#47

Mo bej budallin. Berisha e kreu me se miri detyren e shkaterrimit te shtetit meme atehere kur ky duhej me i forte se kurre.


#48

Nuk thashe une kunder Berishes. Revoltat fillimisht nuk ishin kunder Berishes, ishin kunder firmave piramidale. Ajo ndodhi me pas, e shfrytezuan situaten ata qe dinin si ta shfrytezonin.


#49

S’e kam inteligjencen e duhur te deshifroj fjali komplekse. Ti po thua qe s’ka patur te persekutuar politike dhe eshte thjesht nje mit? Per cfare autheniciteti (anglisht a shqip eshte kjo?) po flisni? Per cfare mungese te madhe informacioni e ke fjalen? Mungon informacioni qe jane persekutuar njerez? Qe jane ekzekutuar, torturuar, burgosur dhe internuar njerez per arsye politike?


#50

prandaj po rri ne politike qe te mos ngordhe ne burg


#51

akuza është për sali berishën me disa njërëz të tij. të tjerët nuk kanë gjë në dorë . këtu ndikon edhe niveli i ulët i identitetit kombëtar të mbështetësve të tij. kur identiteti partiak dhe krahinor është më i fuqishëm ,normalisht nuk i shikojnë shitjet e interesave kombëtare. pastaj të krijohet përshtyja që pd-istet(jo ata të 91-t),i vijnë pas vetëm për ‘‘plaçkë’’. mentalitet otoman i trashëguar nga koha e kaçakëve që fatkeqësisht ekziston akoma. nuk kamë parë asnjë reagim për çështje kombëtare,si nga baza e pd-se ,ashtu edhe nga deputetët e saj. ndërsa për saliun ,që i lë të vjedhin,djegin shqipërinë.


#52

Me le pa mend!!!
Si i shpjegon figurat e ps-se e se majtes ne krye te revoltes e bashke me bandat?!
Ose,
Si e shpjegon qe ju u gezuat aq shume qe berisha donte djegien e atdheut, dhe ju e ekzekutuat djegien me brohorima.
100% e atyre komiteteve te shpetimit, dmth bandave greqishtfolese e tregishterinjeve sllave, drejtoheshin nga figura te ps ose te majtes?!


#53

Ja ke fut kot ! I kam jetuar vete ato situata qe nga fillimi i dhjetorit '96 deri ne zgjedhjet e qershorit '97. Askujt (te pakten ne Vlore) nuk i shkonte mendja te merrte rrugen per Tirane me arme . Keto jane fabula me sulme me diversante nga ato qe shoku sekretar i perdor sa here ka nevoje te sygjestionoj apo te mobilizoj bazen e PD-se dhe keqinformoj publikun. Perkundrazi njerzit ne Vlore i druheshin nje raprezalje nga shteti.


#54

Futi postimit nje “i kam perjetuar vet” pastaj s’ka rendesi cka shkruan, te besuar e ke.

Revolta kerkoi dhe arriti lirimin e fatos nanos nga burgu.
Vlora 97 ishte mosuli i bandave ala isis. Qysh e tek, e di vete.


#55

Futi postimit nje “i kam perjetuar vet” pastaj s’ka rendesi cka shkruan, te besuar e ke.
Revolta kerkoi dhe arriti lirimin e fatos nanos nga burgu.
Vlora 97 ishte mosuli i bandave ala isis. Qysh e tek, e di vete.

Ka njefare te vertete ne ato qe thote, sepse mund te kene perjetuar vertete fobira sikur do i sulmonte shteti, qe ose i krijonin vete, per te justifikuar gjithe ate dhune qe ushtruan me rebelimin e tyre, ose (mos)ndergjegja e tyre i krijon ne menyre te pavetedijshme.


#56

Uau, 'niveli i ulet i identitetit kombetar i mbeshtetesve te Saliut"- thote komunisti, qe per identitet njeh internacionalizmin proletar.


#57

Po cfare te besojme? Ty qe i ke me te lexuar apo me te thene?

Revolta nuk kishte qellim nxjerrjen e Fatos Nanos nga burgu, ajo ishte pasoje e ardhur me pas. Revolta nisi sepse njerezit po kerkonin parate e firmave piramidale. U sulen te gjithe e shiten shtepi e katandi qe te kishin parate te Sudja dhe Gjallica. Sidomos pasi qeveria tha qe jane te sigurta. Kur piramidat falimentuan njerezit kerkonin parate pas. Pastaj u pershkallezua dhe u perdor politikisht.

Maks, fobite nuk ishin te pabazuara. Shko fol me 2 pilotet qe kishin marre urdher te bombardonin ne Delvine dhe e mbajten vrapin ne Itali me gjithe avionet. I hodhen bombat ne nje koder afer Kalases. Cili president u jep urdher ushtrise se vet te bombardoje popullin e tij? Vetem tipa si Asadi.


#58

Po pse o Kthup, une jam vlonjat dhe kam qene atje. Perse tju besoj fjaleve te tua, kur mund tu besoj syve, vesheve dhe mendjes sime. Por mbi te gjitha, fjalet nuk ndryshojne asgje, 97-a ishte nje rebelim bolshevik, qe pati shume aktore, ca te pakenaqur qe humben parate, ca qe shfrytezuan kete pakenaqesi per te rimare pushtetin dhe kthimin e privilegjeve te kaluara, ca te huaj qe bashke me shkaterrimin e nje shteti musliman, mund te merrnin dhe ca territore me shume brenda shteteve te tyre.


#59

Ti ke eksperiencen tende, une timen. Une s’te thashe me beso mua, te thashe shko fol me ata 2 pilotet dhe pastaj hajde flasim prape. Ose fol me ish komandantin e marines ne Sarande se c’urdhra kishte marre dhe pse ishin dyert e magazinave pa dryn e pa roje?


#60

Nuk e kane dy pilote celesin e ndryshimit te se vertetes qe ben muuuuu.