Kadare i shkruan Ambasadores Vlahutin


#96

qeka nje klluf ai qe ka thene kete qe ç’e pyt. kadarene hebrejte e mbajne per çifut. i dhane çmim, ka nje vit, dhe botuesi ne paris qe i beri dhe veprat e plota (numerohen me gishte shkrimtaret qe u botohen vepra te plote sa jane akoma gjalle) ishte çifut (vdiq nga kanceri ne moshe te re, 63 vjeç mesa me kujtohet, ka nje vit)


#97

Dhe une kabimisht mendova se ilacet te kishin bere derman :grimacing:


#98

po ate buffer zonen nuk e bente dot me sllavet, por vetem me shqiptaret ? aq me teper qe sa i perket adriatikut, Kroacia ishte pjese e austro hungarezve prej kohesh. ruset nuk kane qene kurre ne ballkan dhe as kane dashur te jene present, prandaj kur u prishen me enverin na i lane edhe nendetset dhe anije te tjera, megjithese ato ishin te gjitha te tyret.
Rusi s’ka akoma rusizu tokat e veta qe i ka pa fund, i ka te mbushura me turli fare popujsh qe ruajne gjuhen dhe zakonet prej shekujsh, jo te rusizoje ballkanin. jane te zgjut ruset. zgjerohen pak nga pak, se ai eshte i vetem zgjerim i qendrushem. jo si hitleri, kater vjet pushto boten dhe pastaj kur humb (se s’ka shanse te fitosh i vetem kundra te gjitheve) te ndajne vendin tend. bile prandaj ruset nuk bene lufte, kur u shprish Bashkimi Sovjetik, siç bene serbet (qe jane toça te lindur). i kane politikat (apo lojerat) afatgjata. rusi te rusizon njehere. pastaj zgjerohet.


#99

dhe me shume merita per krijimin e shtetit tone ka turqia sesa perendimi. edhe ajo qe thua ti ka lujt rol, por jo rol vendimtar. shume gjera kane peshuar ballancen ne anen tone. pa tjeter qe gjermanofonet (austriaket e gjermanet ishin pro nesh dhe kundra sllaveve, qe nuk duan t’i shohin me sy, nga ata e kane friken me te madhe se sllavet jane popuj ekspansioniste. ne vitet e 30-ta ne Vjene flitej sllavisht, siç do te flitet perseri, kjo nxiti dhe racizmin gjerman dhe sulmin gjerman ndaj, Polonise, Bashkimit Sovjetik, etj) por edhe turqia ishte per krijimin e shqiperise. (bile gjermani ishte aleat i turqise atehere dhe vazhdon akoma te jete)

si dhe rol vendimtar luajten shume edhe diaspora tone qe kishte gjithandej figura te ndritura njerzish me vlera, te respektuar nga vete perendimoret. eshte shume e rendesishme prezenca personale, kur behet fjale te fitosh diçka nga te tjeret. asgje nuk i japin nje qurraveci, ose dikujt qe e mbajne per te pa qytetruar dhe qe veç probleme do t’u krijoje.
ne kemi veçorine qe shume pak popuj te medhej (se te vegjlit nuk e ka asnje tjeter) e kane, qe nxjerrim figura te medhaja, njerez me personalitet te madh. nga kjo i kemi te gjitha fitoret historike. dmth kjo eshte pika me e rendsishme, qe natyrisht gjithnje shoqerohet me interesa te tjera, nuk eshte e vetme.


#100

Po evropi c'thote?


#101

pse pd-ja ,dhe mbështesit e saj janë të djathtë?? apo mbani veten me gajret,


#102

kush po te flet pd ? mer shok shqiptar, qe ke ne koke veç politike. politikani para se te jete i djathte apo i majte, eshte sharlatan. sikur te ishte njeri me vlera, nuk merrej me politike.

Rama te ishte si Picasso per çfare do t’i duhej politika ? do ta kish ulje ne pozite. njesoj Berisha, sikur te ishte doktor i famshem, per çfare do t’i duhej politika ?

por shume me keq se keta do te jene ata te rinjte qe do t’i zevendesojne me pas, qe nuk do te jene as specialista te asnje fushe. s’do kene haber e as talent fare, tjeter dipllomes se mjaftueshme per post qeveritar. do te jene anonime. kemi pasur fat deri tani qe kemi pas ne pushtet, te pakten specialiste, rob qe i kane mesuar dy gjera profesionale.


#103

po vetë the që do protestojnë të djathtët,ndaj edhe unë u ngatërrova,thash, paskan ardhë të ‘‘djathtët’’.kakpalarë


#104

lexoje dhe nje here qe ta kuptosh ate postin tim, mor vllah, po dite shqipen ta kam fjalen.
kam thene atje qe vetem po shtiu ai i Pd me revolen e vet do te ket ndoshta rremuje, ndryshe asnjeri nuk do te sulmoje kerkush. se sulmusit jane te majte jo te djathte.
dhe ne shesh nuk do te kesh gje te djathte po pensionista dhe te papune. te djathtet nuk kane pse protestojne, se i zgjidhin vete hallet e tyre, nuk presin t’ja u zgjidh Basha apo Shteti Shqiptar.
te çadra e bashes nuk ka kembe njeriu, me cil do e beje ai luften . ik dhe shih nashti ata je vlores ne protesten e udhehequr prej Rames dhe bej diferencen. po pate tru, qe s’besoj se ke. se u dashka me ta shpjegu 200 here nje koment.


#110

Ore cjane keto lojra qe luhen?


#111

mendimi i tij personal. ai mund t’i lepije doren apo kemben buçes me te madhe dhe te deklaroje ç’fare t’ja thote truri vet. pa te prek ty personalisht, aq me teper qe nuk te perfaqeson, nuk flet ne emer tend apo nuk eshte mbajtes i ndonje posti qeveritar. flet vetem ne emer te tij personal.
ti duhet ta kesh jeten shume te veshtire, perderisa te mbizoterojne mendjen arsye te egra.


#112

#113

maturi intelektuali.
( si rralle here ne korrspodence , me pelqej Kadare .)


#114

asnjegje s’ka me cilesi nga keto veprat e kohes post komuniste.


#115

Keta Hahnat i ka ble, po çudi si nuk hudhi naj tuf € edhe kongresmenave! pare ka bo boll tonelata kanabisi, Ai Boqardi tha qi jane nja dy miljard € ne dispozicion per kete pune.:worried:


#116

Deshi Sorosi me i dhon naj lek Rames, avash re i tha Rama me gjith kete hashash te jap un ty jo ti mu


#117

Grate VIP i dalin ne mbrojtje Vlahutinit :joy:
Grua VIP ish Dashnorja e Edi Rames Dalina Fico , Valdete Sala SORROS …


#118

Po nese ka gjithe ket mal me pare, per cfare i duhet me vujt duke qene kryeminister i vendit? Jeta osht e shkurter, dhe duhet shijuar, aq me teper qe je mbushur me florinj.


#119

sikur ka thene qe kerkonte te hynte ne histori. paret nuk te fusin dot, por ne fakt as politika. vetem legjenda e ben.

ps: por qe ka bere pare, ka bo (po kush s’ka bo pare atje nga ata qe jane ne pushtet, ti japin robt vete, te korruptojne, s’ka nevoje me gjet forma te kamufluara me ja u kerku), se fjala me ka ardhur nga nje femer qe e njeh mire. te shtepia e saj ka ndejt ne kohen kur jetonte ne paris.
vetem per kostumet e veshjet me te cilat e shohim neper foto, atij nuk i del rroga qe merr atje si kryeminister. dmth kot me analizu me gjate.


#120

PD me kete histerine anti Vllahutin Jane bo si Haxhi Qamili qe I shkruante leter princ Vidit ku I kerkonte Te benej synet :smile:
Nga nje ane mburren se kane qindra mije popull me vete Te cilet jane gati Te marshojne mbi tirane apo kavaje nga ana tjeter refuzojne Te marrin pjese ne zgjedhje se poplli do I shese votat trafikanteve Te hashashit.