Kadare i shkruan Ambasadores Vlahutin


#121

e bejne siç vepronte Rama ne kohen kur ishte ne opozite, me mbajt pushtetin ne partine e tyre qe mund t’u ike nga duart, ne rast mosfitoresh te perseritura. mund te kete zera qe te kerkojne qe ata te zevendesohen nga te tjere, siç Blushi desh te zevendesonte Ramen kur ky nuk fitonte dot pushtetin per socialistet.
gjurrulldija ne fakt i mobilizon militantet, qe pa gjurrulldi edhe mund te mos votonin fare. keta politikanet e shqiperise po te jene te zgjuar, bejne akord ndermjet tyre, per rotacion artificial te pushtetit, siç behet ne amerike. vetem se shqiptaret nuk jane amerikane, kane me ambicion sesa takat. (ndertimet tu shohesh e kupton kete, bejne pallate pa pasur fondet, qe mezi i mbarojne. se i bejne shume me te medha sesa kane takatin.


#122

Po te ishte se populli do ti shiste kaq lehtesisht votat , PD-ja para 4 vitesh duhet ta kishte fituar bindshem zonen e Gjirokastres me ndihmen e droges se Lazaratit; gje qe per fatin e tyre te keq nuk ndodhi. Keto jane vetem sebebe per te krijuar destabilitet politik pasi kreret e PD-se kane tmerr nga reforma ne drejtesi, nga vetingu dhe sidomos nga byroja e hetimit qe do te menaxhohet nga nderkombetaret.


#123

ne lazarat sala nuk kish asnje pushtet. po sala edhe te donte (nga lazarati humbi pike psh ne sy te perendimorve, ndersa rama fitoi pike me operacionin qe ndermori atje) u hante mune lazratsve siç u a hengri labeve qe u çoi avionat qe perfunduan ne itali bashke me pilotet dhe ku ja therren si lepuj, maloket e shikut a si quheshin ne ato kohe forcat speciale.
ne tirane e shpetuan kusherinjte me kalash ne dore, se do ta kishin varr per kembesh te selia presidentit.
s’kish pra se çfare tu bente sala lazaratsve. kur sala rierdhi ne pushtet, mesoi qe jugu nuk prekej me me dore, por lihej te bente sipas qejfit.
bile sala si verior qe eshte, sipas qejfit e la te gjithe shqiperine, edhe pas deshtimit te pare (luftes civile pas rrenimit te firmave piramidale). kjo ndikoi bile per mire se i dha vitalitet jetes dhe tregtise. dhe shqiperia pati ngritje ne nivel te jeteses.


#124

#125

Manjola! ku je!?


#126

O kurreshtar mos shkruaj kaq shume e pa pushim se na more ment.


#127

3 pyetje:

  1. Kush e ndertoi sistemin e tanishem gjyqesor dhe a ka ndonje analize perse ky nuk funksionon? Te lutem nje reference te vetme qofte edhe nga autore shqiptare.

  2. Perse sistemi qe kerkohet te ndertohet dhe qe eshte prezent ne Kosove nuk funksionon?

  3. Perse sistemi i prokuroreve te posaçem i ndertuar nga BE ne Maqedoni nuk funksionon?

Te huajt: BE, USAID, World Bank, FMN jane ketu prej vitesh dhe nuk bejne asgje vecse shperdorojne fondet e veta duke instistuar qe vendi te zhytet ne borxhe pafund. Ishin ketu edhe ne 1997 dhe jane ketu edhe sot kur vetem borxhi ndaj BB i kalon te 1 miliard Euro. Tani na sygjerojne te marrim borxh per te shlyer borxhin.


#128

Sipas Wikipedias shqiptare keto jane thashetheme rreth tij. Pra gojet e liga thone qe ai paskesh thene “jashteqitja e kombit”. Ndonje vidio apo regjistrim ka, ku degjohet ai te kete thene kete gje?


#129

Kjo faksmile është në librin “Dimri madh” ku shkrimtari ytë I madh ja dhuron komandantit duke ju ulur më me përulësi në gjunjē kriminelit Hoxha


#130

eshte kusht te kesh mend qe te mirren.


#131

ke gjet kujt t’i besh pyetje. ketu eshte vend per emigrantet qe vijne dhe bejne nje dore shqip, me rujt reflekset. jo per gjera tjera me te thella, se ju merren robve mendt.


#132

jo jo nuk e ke gjet, as per kto nuk vijne se eshte e veshtire me rujt reflekset, te mirren ment.

Ktu robt vijne me pjerdh, pirdh pirdh se lirohesh tu bo nje dore shqip “… zotrie ne histori vetem Napoleoni ka qene i djathte, se ka qen per veten e vet zotrie, Napoleoni nuk ishte social zotrie si Luigji XVII zotrie…”


#133

ik ne posto pjesen tjeter te asaj prozes voluminoze tende, ate bej ti. me te cilin do me na tregu qe ke mend qe s’te mirren.


#134

po pak turp, s’te vjen, o kapo?


#135

Postimi juaj u sinjalizua nga komuniteti.

…nuk te ndahen fuksat joooooo


#136

@kurreshtar, nji sy disi te nxituar i hodha po me aq sa vura re, kishte plot 3 komente te cilave nuk u kishe bere replike. Mos duhet te shqetesohemi?


#137

liri demokraci, dmth si te duash bej, ne daç shtetsohu ne daç jo, e ke ne dore kete pune vetem ti. po u hudhe nga penxherja, ti me ben (shpall) guru sekti direkt. ngaqe nga masat varet gjithçka ne demokraci, nuk varet nga maja. ne diktature pastaj, drugu mesele, ndryshon kahja e forces. ti nuk do te kesh me te drejte fjale dmth, edhe te duash.


#138

kurreshtar hajdar, zhvillo i çik reflekset e t’folmes shqip:


#139

sa gjate i paske rene per te thene qe je rrk, o kurreshtar!


#140

rruga me e gjate, i bie me shkurt. proverb kinez.