Kapitullon qeveria ‘Rama 2’

Ne fillim ishte nuk e kane fajin kuadrot por sistemi .sot doli qe e kane fajin kuadrot .partia nuk i dinte keto gjera por sapo I mesoi mori masa Te ashpra :blush:

1 Like

Edhe enveri ia doli me ba ndryshimet qe donte. Edhe berisha.

Ti e konsideron arritje e sukses kur lideri i nje vendi demokratik e ben vendin te paafte per rotacion politik?

Deri ne vitin 2061 rri rama, ishalla. Kujt i plasi. Populli merr femijet iken ne Gjermani. :slight_smile:

Po ca je duke thone me Stalker.
Pa me thuj, si e perfaqeson elektoratin shqiptar ai cuni 26vjec qe nuk di anglisht?
Lindita Nikolla i ofroi dorehqje KM dhe ai nuk ia pranoi. Dy jave me mbrapa e hoqi para asamblese.

Ai palla para ktij thoshte qe jemi te dytet pas Gjermanise, po ky palla i tanishem sillet sikur ne jemi Gjermania vete. Per punen e Kosoves e kam fjalen.

1 Like

Ai flet anglisht ma mire se shqip. Vetem se e flet me theks malesor

Gje qe konfirmon qe nuk ishte “punë Lindite” (s’ka lidhje me protestat e studenteve - qe jane plotesisht legjitime). Qeveria tani eshte SIÇ do e kish dashur Rama qe ne fillim (dhe jo sic do donin analistet si Andi qe ngelen te cuditur :stuck_out_tongue_winking_eye:)

:pray: I ke rënë kokes: ka gje me te levdueshme kur kryeministri i nje vendi te vogel ballkanik sillet (politikisht) si ai i nje vendi si Gjermania ?

Di gjë une. Pyet Merkel ose Netanyahun

Sa aktive perfaqesuesit e kombit kosovar te kjo tema. Si duket i paska djegur UDB-se vendosja e ministrit te jashtem. Sa per solidaritetin mes te barastundurave, kot merzitet Delta.

Seriously 26 vjec?dy diploma tre mastera keto kredenciale kishte edhe ai gjeniu zv minister I shendetesise qe doli flori kallp .
U be qeveria
Si kopesht pa dreke
Me I vjetri minister
S’kishte as njezete
Poplli :blush:

2 Likes

Ti si perfaqesues i kopilave te miladin popovicit do duhej ta dije se udb njeriun e saj e ka kryeminister te shqiperise, qysh prej viteve 30-ta e deri me sot.
Prova me e mirë e kesaj eshte gjendja e shqiperise.

Vallai inatin kija por hakun nepja. E vetmja qeveri shqyptare (duke perjashtuar qeverine kolaboracioniste me xhafer deven min.te brendshem) qi ka di ministra nga trojet shqyptare te kosoves.
Nashti ne nota pak ma t’ulta, kjo asht nji qiveri shkerdhat motoja e te cilles asht: hiqe shul e fute lloz!

1 Like

Si kopil i serbit dhe i kopilave te miladinit ti e di mire kete punen e kryeministrave te UDB-se.

Sqaroje pak me shume kete mendim, pse do donte te kishte kete qe beri Rama para 6 vjetesh dhe c’e pengoi ta bente kete para 2 vjetesh kur fitoi pa koalicion? Dhe pse pikerisht Etilda Gjonaj dhe jo ndonje tjeter?

:joy: :joy:

Dhe cfare paska qene plani i rames? Te kete ministra te jashtem 21 vjecare (26 vjecari i sotem ne 2013 i bie te kete qene 21)?

Disa nga ministrat ishin ne kopesht ne 2013 :blush:

Pjesa derrmuese e ketyre ministrave kane perfunduar ne burg apo Te pushkatuar .

Sepse kjo me sa duket eshte filozofia e tij qeverisese (ministrat e nje kabineti duhet te jene kryesisht teknicienë te afte dhe kryesisht gjenerate e re). Nuk e beri plotesisht në 2017 (edhe pse pjeserisht po) sepse pervec se kryeminister, në Shqiperi, shefi i qeverise eshte automatikisht edhe kryetar partie (dhe nje parti nënkupton sensibilitete te ndryshme, per te mos thene edhe rryma, interesa etj etj te ndryshme).
Rama luan. Pra shah. E ka pranuar edhe vete para pak muajsh. Pra avancon guret e tij me kujdes dhe kur duhet. E drejte e tij.
Ministrja aktuale e drejtesise (nje nga 3 postet kryesore) eshte shembull perfect I kesaj strategjie. Por cuditerisht, “analistet”, në vend qe te perpiqen te lexojne levizjet e kryeministrit, bejne politike. E drejte e tyre, ok, por mos thone “s’kuptuam gje”

Nuk eshte ceshtje emrash. Eshte ceshtje profili. Arketipi.

Genti Cakajn nuk e mori nga rruga. E kish aty, zv minister. Zgjedhja e tij vetem amatorizem qe nuk eshte. Ah ok, mund te lidhet me gjera te tjera (évitimi i ndonje kryeneçesie nga ana e Bushatit, tani qe Kosova eshte ne négociata me Serbine etj etj), por amatorizem eshte e sigurt qe nuk eshte

Dhe, sikur qofte edhe nga paçavure si Lapsi meson jo pak gjera për ministret e reja (dhe kupton se nuk kanë rene nga qielli, siç duan ti paraqesin “analistet”. Psh, për ate të financave dhe ekonomise :

Prej tre muaj ajo mbante postin e Drejtoreshës së Përgjithshëm të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor e vendosur aty drejtëpërdrejt nga Edi Rama. Eksperienca e saj në fushën e financave është e konsiderueshme pasi ka drejtuar bankën Bro kredit dhe ka shumë përvojë edhe në drejtimin e institucioneve jashtë vendit, pasi për një periudhë të gjatë ka qenë e larguar nga Shqipëria