Kapitullon qeveria ‘Rama 2’

[quote=“STALKER, post:57, topic:4522”]
ministrat e nje kabineti duhet te jene kryesisht teknicienë te afte dhe kryesisht gjenerate e re).
Cfare e ben ministren e arsimit te afte per te zgjidhur lemshin e arsimit shqiptar?
Ministren e infrastructures cfare e ben kompetente per ate sector?
Cfare kuptohet me gjenerate e re ?moshat mbi 50 vjec qe kane investuar mbi 30 vjet ne karrierat e tyre ,ata qe kane lindur ushqyer e mesuar brezin e ri duhen perjashtuar nga qeverisja e vendit ?kemi patur dy kryeministra nen 30 vjec ne 30 vitet e fundit .cfare fitoi vendi?ka nje arsye qe ne shqip thuhet “ta pleqerojme punen” e jo “ta rinojme “:blush:cfare kane bere keta njerez ?cfare harritjesh kane patur ne detyrat e meparshme qe I ben te afte te marrin pergjegjesi me te medha ?ndoshta duhet futur praktika amerikane e konfirmimit nga senati ku ministrat te merren ne interviste nga perfaqesuesit e popullit .keshtu si eshte sot sovraniteti I 3 milione njerezve ushtrohet nga nje njeri I vetem .

Me aq pak eksperience ketej s’te bejne as shef te kamariereve te ndonje restauranti te humbur .

1 Like

Ou? Pse trumpi ku e pati karrieren si politikan? Po goca e dhendri i tij qe jane pjese e stafit?

1 Like

Anetaret e kabinetit ministrat propozohen nga presidenti por votohen nga senati perpara se te fillojne detyren .vajza dhe dhenderri i tij jane keshilltare e jo pjese e qeverise .

ti ke presidentin pa nje dite pervoje o robo, ky tjetri ka pese vite pervoje.

Presidenti o toc ka mbi 2 mije keshilltare ne shtepine e bardhe .

po pse ky nuk ka keshilltare, o e pagjume? Ka dhe keshilltare, dhe 5 vjet pervoje. Ndryshe nga Trump juaj qe tall bizhdilet me ju,.

Sebasitan Kurz ishte vetem 27 vjec kur u be minister i jashtem i austrise
sot e ke kancelar dhe eshte vetem 32 vjec.

1 Like

Asnjeri nuk ishte tekincien. Ishin kryeministra politike. Sot behet fjale: 1. Për ministra 2. Teknikë (të profesionit)

E ke ketu

Në fakt ai ka 2 vjet eksperience Ministri (kulture dhe sporti), 11 vjet kryebashkiak dhe 5 vjet kryeminister. Dhe 13 vjet kryetar partie (por nejse, nuk po flasim për poste politike, por teknike (profesionale)

Ky eshte I zgjedhur nejse persa kohe qe ju i keni xhan iu dalte me hair .

pergjithsisht kosovaret aksentin e anglishtes e kane super dhe per kete i ndihmon dialekti, kurse ky te kujtonte anglishten e ruseve ne hollywood.

edvin kristaqi i shef punt e qeverise si ky cuni ktu

Me te zgjedhur te rinj ka ane te mira, po ashtu dhe jo te mira.
Nje i ri eshte apriori ende i pakorruptuar, mund te sjelli menyra te reja dhe inovative ne sektorin ku punon dhe nuk e ka perjetuar periudhen komuniste dhe per rrjedhoje nuk eshte influencuar nga ajo kulture mbytese dhe e mbyllur.
Ndersa cfare nuk me jep shprese eshte qe keto nderrime jane nje non-event, zevendesime njerezish me eksperience qe i binden totalisht politikes se kryeministrit me njerez pa eksperience qe i binden totalisht politikes se kryeministrit.

Nejse, ka me keq sic do thoshin disa ketu.

Nje i ri e njef me mire kohen qe e sotme qe perjetojme: kohen e marlonit, dhe ka muskuj me te fresket, me energjike, me elastike dhe me te lubrifikushem.

Rrofte liria e marlonit! Rrofte rinia e perjetshme e muskulit te fresket!

Duket se rama po ja faturon ate lloj fature detyres qe partia PS i vuri per te ruajtur ekuilibrat e brendshem e prodhuar konsensus duke mbajtur keta ministra per nje kohe te gjate.
Nuk mendoj se do japi ndonje ndryshim te madh, por nuk kemi cfare presim brenda kesaj ngrehine ideologjike ndonje gje te madhe, edhe sikur vete Rama te ike produkti do jete njesoj ne mos me keq. Sikur te ish aq e lehte sa te ish ceshtje teknicienesh

1 Like

Edhe sikur te vije kryeminister Berisha, produkti do jete njesoj ne mos me keq. :slightly_smiling_face:

Ca ke me te rinjte?

Un nuk kam gjo me te rinjte se nuk kam çar te kem, sepse nuk i ndaj njerzit sipas freskise se muskulit. Eshte Marloni qe e ka me te rinjte, ai i zgjedh njerzit sipas freskise muskulore.

Kur te bejne ministre pa te pyetur fare:

Pyetje: E dinit në mëngjes çfarë do të ndodhte me qeverinë?

Ministrja Spiropali:

“Nuk e dija as unë as persona të tjerë besoj. Mund të quhet një diskrecion i kryeministrit pasi është konsultuar me shumë, emrat i vendosi Rama. Kur ju më telefonuat unë isha në makinë duke shkuar në Asamble nuk e kisha këtë dijeni.” (Lapsi.al)

“diskrecioni i kryeministrit”

Sigurisht. Jemi gjithmone brenda te njejes ideologji (e si mund te bjere ligji per Arsimin?? Vetem po te bjere sistemi, por jo qeveria). Dhe, brenda kesaj ideologjie, Rama ka bindjet e veta (e drejte e tij).
Rama e ka ne terezi (me ate Pd qe ka lene Berisha). Ky i fundit e ka vete “fajin” (tani dihet zyrtarisht qe Berisha ka qene 1cm larg vendimit per ta çuar ne burg, në 22 janar te 2011, shefin e opozites se asajkohe). Nuk e beri, ok. Tani Rama ka një boulevard te tere perpara (veme me bast qe socialistet kete vit marrin edhe bashkine e Shkodres? Ok mund te humbin Durresin, por do marrin Shkodren).
SPAK dhe BKH i ke ne funskionim per pune javesh. Berisha duhet realisht te shqetesohet: do mbese dyerve te gjykatave di Pinoceti në moshe te kaluar.

Ky eshte shahu qe evokon Rama. Ne terezi e ka