Komunitetet fetare në Shqipëri nxisin kombin drejt Europës


#41

Hall te ndertosh bunkera hall mos te ndertosh…


#42

nuk eshte halli i vertete ky, kjo dileme eshte mashtrim i perdorur nga mashtruesit deri edhe te vetes.

Halli i vertete eshte si te mos ndertohen bunkera shpirterore, te cilet modelojne bunkerat prej betoni ne luginen e Yeriho.
si gjithnje duhen konsideruar dy felet qe te mos bihet ne mashtrim.


#43

Yeriho eshte Urban Teleshkopi?


#44


#45


#46

Pyetja ime eshte: ne 28 vite demokraci cili eshte roli i komuniteteve dhe sa kan ndikuar ato me jeten sociale te kombit?? Kam pershtypjen se keto komunitete kan nevoje te dalin nga muret e kishave/xhamive.


#47

Inkuiz,

Përtej militantizmit “heroik” të asokohe dhe “deheroik” të sotëm - ky i fundit, në rastin tonë, ka katandisur në botimin e deklaratave “nxitëse”…
mbetet gjithmonë çështja e gjuhës, me të cilën, besojmë se jemi duke i folur Kombit (në të vërtetë mediave pasi kjo deklaratë s’është gjë tjetër veçse një operacion shqeto mediatik!)
Aq më tepër kur flitet për krerët e këtyre “komuniteteve” !

Ndryshe, pyetja thelbësore që shtrohet është si më poshtë:

Si ka mundësi që, ndërkohë që sejcili prej këtyre Krenëve pretendon se arrin të gjejë gjuhën e përshtatshme të komunikojë me vetë Zotin përkatës, nuk është në gjendje të shqiptojë në mënyrë korrekte gjuhën e komunikimit me vdekatarët e stanit të tij?

Përgjigjet e mundshme janë:

  1. Ose ai rren kur thotë se komunikon me Zotin (nga momenti që një shqiptar me rrënjë dhe me degë - përjashto Janullatosin që është shqiptar i adoptuar, s’di të shqiptojë gjuhën e tij të nënës, nuk e di me ç’gjuhë tjetër korrekte ai arrin të realizojë kontaktin kozmik…)
  2. ose ai rren kur thotë se komunikon me “komunitetin” e tij - (nga momenti që ky komunitet nuk arrin të kuptojë se Kreni i tij nuk di të shqiptoje korrektësisht gjuhën komunikuese…)
  3. (nuk guxoj të shtoj një hipotezë të fundit - ajo që “komunitetet” në fjalë rrejnë vehten lidhur me pikën 1 dhe pikën 2 …)

… dhe më dëgjo deri në fund: edhe sikur të më thuash se e mësipërmja është sofizëm - ku e di ti se ata komunikojnë me Zotin? do të të përgjigjem paraprakisht :
në çka tjetër konsiston roli i tyre prej Kreni - përveç asaj tjetrës, të ruajë grigjën e deleve të përhumbura, të cilën ai a kryen edhe pa ditur të shprehet korrektësisht në gjuhën e tyre?


#48

çfare shkruan ti, me te drejte, ka te beje me komunikimin me grigjen, dmth me fjalen para grigjes diten e djele. Kurse ne rastin ne fjale burokratik, formalisht i drejtohet grigjes, por me spond i drejtohet kryesisht te jashtmeve me barbarizma te jashtme qe ne jemi dora juaj. Por edhe per grigjen eshte nje sinjal se duhet te konsiderohemi si ata te jashtmit.

Kjo konsideruar neqoftese shkruar me qellim nga nje burokrat, nese eshte rast marmalate … atehere as qe ja vlen te diskutohet.

delta pa dhom is replying…, e gjeta, proklamaten e ka formuluar Muç Nano.


#49

ndersa per çeshtjen e komunikimit me grigjen dhe Zotin kjo qe thu ti i pershtatet me teper kontestit tone Rilindas, mistikes rilindase qe i vinte rendesi te ekzagjeruar gjuhes, aq me teper ne rastin tone qe nuk kishim gje tjeter.

Po te futesh me thelle ngaterrohet puna, mjafton te them psh qe Moisiu i Dekalogut ishte gagaç, nuk fliste dot, i merrej goja.


#50

As që ja vlen … është e sigurt!

nga momenti që grigjat përkatëse s’kanë nevojë të nxiten aspak nga Krerët për të rendur drejt Evropës me kuç e me maç, paçka se Evropa - ajo Evropë që mendohet se mirëpret pozitivisht

bën çmos për t’i përcjellë andej nga kanë ardhur… me çka ka në dorë (kërbaçin - natyrisht!)

Ndryshe, një marmalatë - bile e fëlliqur, që s’mund të humbasë erën e qelbur, edhe sikur të jetë Muç Nano dora vetë që e ka redaktuar këtë tekst po aq të pështirë sa vetë hipokrizia !

P.S: Delta “pa dhom” vazhdon ti bjerë pjanos…


#51

këtë pikë e kisha komentuar edhe unë më lartë! është tërësisht e qëllimshme. deformimi i shqipes si bartësi kryesor i përkatësisë kombëtare,do të bëjë,sipas tyre ç’shqiptarizimin gradual te shqiptarëve! në krahun tjetër ,kombi artificial ‘‘kosovar’’ do të bëjë të mundur mbylljen përfundimtare të çështjes shqiptare në ballkan. pra procesit 5 shekullor të osmanizimit,nga i ili mezi shpëtoi rraca shqiptare,po i kërcënohet një proces i ngjajshëm asimilues,ai ‘‘evropian’’! qerimi dhe hasani po zëvendësohet me aaronin dhe jurgenin! pra ,në thelb,i ashtuqujturi ‘‘integrim’’,ashtu siç konceptohet nga politika shqiptare,është zhdukja graduale e shqiptarëve nga harta e ballkanit dhe serbo-greqizimi i kësaj hapësire. nuk është se ky qëllim është i sotëm! u synua të realizohej në 12-n. pjesërisht me sukses për ta! njëlloj si atherë me esat pashën edhe sot me sali nanon &co! libanizimi i trojeve shqiptare me anë të krahinarizmi e fetarizmit,dhe largimi me çdo mënyrë i kombëtarizmit nga skena si kundërshtues i vetëm i këtyre planeve reale! prandaj mustafai duhet bërë much,që skënderbeu të bëhet serb,që jurgeni kozmopolit të mos reagojë,që janllatosi ti konsiderojë grekë ortodokset shqiptarë,që erdoganit ti hapet edhe atij oreksi,që liqenasi të quhet pusht-ec,që kurdi jazexhi të quhet historin objektiv,dhe shqipëria shtet shumëkombësh me 9 pakica kombëtare


#52

Po mbase edhe Zoti, Krishti e Allahu e flasin shqipen ashtu shatra-patra, ku i dihet?


#53

Jam i mendimit qe ato kane luajtur goxha rol pozitiv. Separi ishte mundi i madh per te ngritur nga rrenojat institucionet fetare, qe per 45 vet nuk ekzistuan. Kjo ishte nje arritje e madhe, pasi cdo gje u ndertua nga e para dhe plotesoi ato nevoja te ngujuara e te ndrydhura fetare te te gjitha moshat.
Po te mendosh qe institucionet tona fetare jane te varfera ne krahasim me simotrat e tyre ne Europe ku trashegojne prona marramendese si shkolla, spitale, kopshte, azile pleqsh etj, roli i tyre social ne ndihme ndaj me te dobteve apo te vobekteve eshte jo i keq, ka angazhime nga me te ndryshmet. Sigurisht qe kjo eshte sinjifikante me numrin e shqiptareve qe duan te bejne pune vullnetare. Shperblime per keto inicitiva nuk para ka. Rinia Orthodokse p.sh. i organizon me te rinjte vullnetarisht keto aktivitete. Per institucionet e tjera nuk kam informacion.

Probleme kryesisht ka me te drejtat e prones apo pagesat e taksave.
Perhapja pa kontroll e fundametalizmave fetare qe acarojne ceshtjet nacionaliste. Kritikat per pozicione pro-greke, pro-serbe, pro-arabe etj. jane shtuar keto vitet e fundit dhe keto institucione duhet te reagojne ne menyre me rigoroze sepse grindjet dhe zenkat mes 4 feve mund te shkaterrojne nje shoqeri te tere.


#54

Zoti te kupton ne cfaredo gjuhe ti lutesh.gjuhet e ndryshme u krijuan nga perendia si ndeshkim per njerezit .ketu hyn teoria dy felore AI edhe u thote njerezve Te duan njeri tjatrin por edhe ua ngaterroi gjuhet qe Te mos merren vesh me njeri tjatrin .:blush:


#55

Alba, e pare e punes miti i Turres dyfelore te Babelit ndodhet ne Testamentin e Vjeter ku nuk ka asnje lidhje direkte me Zotin, por indirekte nepermjet arkengjejve qe veprojne e flasin ne emer te Tij.

e dyta punes, nuk ka asnje kontradikte felore ne mit, por nje logjike te hekurt. Njerzit po ndertonin me gjuhe unike nje kulle qe kercenonte qiellin, normal qe ky projekt satanik te prishej duke krijuar shume gjuhe mosmarrveshese. Ne mos qofte qe shume gjuhet jane vetekrijim njerzor, gjykuar nga aftesite njerzore per sherr, edhe sot ngado, edhe ne kete blog ku te gjithe flasin gjuhe te ndryshme, e asnjoni nuk ha shqip.


#56


#57

Me një fjalë, nga momenti që:

i bie që ne mund t’i drejtohemi Atij me çdo gjuhë që na vjen për menderit, bile edhe duke i përzjerë ato njera me tjetrën - apo jo?

Po qe se protokolli i komunikimit mes vdekatarëve dhe Zotit është kaq i drejpërdrejtë dhe i shtruar në këto terma, më thuaj të lutem or’ Alba2265:

  1. çka po na vyjn shërbëtorët e Zotit dhe Krenët e komuniteteve aty më lart ? (imzoti katolik, hirësia orthodhokse, Kryemyfliu sunit dhe Babai bektashi - pa harruar Pastorin ungjillor…)

  2. përse janë lodhur deri më sot orthodhoksët shqiptarë që të realizojnë liturginë shqip në Kishen e tyre autoqefale (me Nolin në krye) dhe pse jo, t’i kishin dorzuar çelsat e saj grekërve të Fanarit (me Janullatosin tonë të shtrenjtë në krye) këtu e një shekull më parë?

  3. ç’kanë dashur myslimanët e devotë sunitë shqiptarë që në vitet 30’ të shekullit të shkuar shkuan dhe u ndanë nga sivëllezërit e tyre turq dhe arabë, me krijimin e strukturava të pavarura lokale - dhe me atë rast, përse i bien daulles duke knue m’xhamie suratet shqip dhe jo arabisht?

  4. Përse ai Baba Mondi me mjekërr vazhdon dhe i bie fyellit shqip të Kryegjyshatës unike bektashie me qendër m’Tiron - dhe s’shkon me u fal turçe me shokt’ e tij me mjekërr edhe mo t’gjat’ se e vetja aty m’Anadoll?
    etj…etj…


#58

Te filloi nga fundi hoxhe efenia i shkruan nuskat ne arabisht bile edhe ilate I kendon ne arapce.njeriu I falet zotit ne cdo lloj gjuhe dhe AI i kupton e i do njesoj .kur Zoti flet me njerezit duhet ne gjuhen e memes qe ata Te kuptojne mesazhin e ATIJ .


#59

e lagu se lagu, po ç’keni ore te uruar


#60

varet Pjer, ja vlen te diskutohet e lagu apo se lagu psh vrimen e rrumullaket te Katrorit si produkt i sintezes se Babacjapi dhe Mamadhia!