Ksamili e gjen veten me shkelmin në fyt


#150

Tironco, sa here do e perseris, pyetja ime drejtuar Shkabes, nuk ishte per mua, por per konceptin qe ai shtronte, qe e keqja na vjen nga jashte, nga dy fqinjet. Tani ne kete te vertete e hipoteze, a nuk mund ta shtronim edhe ne fusha te tjera, pra ketu ishte muhabeti. Mirpo Shkaba nuk iu pergjigj pyetjes time, me rreshqiti si ngjale.


#151

Nuk ka dashur te te lendoje ndjenjat i varferi Shkabe …e te thoshte qe ty ste morrin ne pune se je goxha i moshuar ose tezat e tua jane te pa-zbatueshme ne Shqiperi por ne Britani e Belgjike…ose ose u ka kaluar koha e jane bajate qe as Tomi nuk i ndjek me sic i ndiqte s iBiblen nje here e nje kohe. Eshte Djale flori Shkaba e i ndjeshem me Pencionistat.

Shkaba eshte dera qe duhet te trokasesh per tek Palloshi, Manjola eshte e apasionuar mbas muzikes dhe mund te te jape ndonje miks italian plot shije. Do ta shash Palloshin thuja te tera Shkabes nje e nga nje.


#152

Eshte Djale flori Shkaba e i ndjeshem me Pencionistat.

Per kete te jap te drejte. Te kujtohet si i ndihmoi ata dy pleqte te vidhnin zhavorr? Me siguri ka ndihmuar dhe kete te moshuarin:


#153

E ke kollaj ti ne Amerike dhe flet kaluar. Ne Shqiperi duhet te manaxhohesh se je vetem dhe shkaba u gjendet atyre ne nevoje. Kjo duket edhe ne trajtimin qe ju te dy keni ndaj Pjerinit, ndersa ti i rri si gjemb gjithkohes ne te ndenjura Shkaba tregon ndjeshmeri dhe mirekuptim per antikapatet e Pjerinit. Hapi syte e meso…lexo me mire Egla Harxhin se Lapsin e Nipces me opozitarizem manaferrash…nese do vertet te mesosh ne ket jete e mos vdesesh syfashuar.


#154

po jo mer plak se srrugullohet atdheu me nji libr. shtadhjet boni shoki enver e sna e cau kaq fort trapin, veqse nse e qensurote blendi


#155

Ketu ke te drejte Maaanjoolaa, nuk rregullohet atdheu as me 1 liber e as me 70 libra, por me nje lider, me nje ekip qe ka vizione te qarta e qe punojne ndershmerisht .


#156

Ne na rrofshin turistet Polake qe na fshijne njecik zhulin nga faqja , se te tjeret jane te gjithe Hitchhikers me canta ne krahe kujtojne sikur po vijne ne Tanzani e jo diku ne Evrope siper Greqise.

Shqiperia duhet te aktivizohet maksimalisht online , vetem per promovim , bashkepunime me travel blogers.
Se iu tha zorra te shkreteve kane mesuar byrekun , e ku ti dale se falin 1 euroshin le te jete sholle kepuce tek stacioni kamzes, byrek thote tjetri. Pastaj eshte ajo damka tjeter , qe ne Shqiperi te grabisin te vrasin , makinat jane te vjedhura , ka mafie etj etj. Te shikosh video ne youtube nga te huajte te iken truri cfare lloj prezantimi cinik i bejne Shqiperise.


#157

Historia e Byrekut eshte qe te huajve u pelqejne ushqimet autoktone dhe jo shume mish. Hamburger e sufllaqi nuk do hane turistet e huaj e as sallatra me domate e speca se i lan barku.
Cdo turist sado i varfer te jete ndihmon turizmin Shqiptar qe eshte familiar e i ndertuar me para emigrantesh pjeserisht. Nuk eshte se ka ardhur Hiltoni ka ndertuar hotel e vu Doktoret e Farmacistet ne konventa. Turizmi do kohe te ngrihet dhe ka ecur jashtezakonisht shume mire. Kush krahasohet me Greqine nuk i ka baterite ne rregull sepse Greqia e ka filluar me Plan Marshall dhe vazhduar me 500 miliard evro te zhdukura si borxhe te papaguara. Nuk krahasohen keto investime me parate qe nxjerrin Shqiptaret ne memedhe e as me remitancat e emigranteve te varfera. Ne kemi Turizem modest por edhe me turizem modest ecet perpara.
Damkat e Shqiptareve i dini ju po ne ketu ne Ameriqi nuk degjojme bema Shqiptaresh. Shoqet e mia Ruse kan ardh nga Ameriqia dhe e kan bredh Jugun me gjisht perpjete e me Autobuza e Mikrobuza e jan kenoq. Kan ardh per here te dyte e kan bo hiking ne VERI.
Po lexove tek peshku…po te huajt nuk e lexojne peshkun…


#158

Se krahasova me Greqine lexoje mire, por shumica nuk e dine ku i bie Shqiperia , dhe meqenese e vetmja gje qe mund te dine eshte qe kemi qene shtet komunist na ngaterrojne me uzbekistan, gjeorgji ,ceceni nuk e kane idene qe jemi ne mesdhe siper greqise e perballe italise.
Po pse vetem byrek paska Shqiperia me Tironc, po ata vijne per aventure ketu dhe turizmi aventures , njesoj sic behen safarit ne afrike nuk e ndihmojne edhe aq ekononime tone edhe pse bereqaves qe harxhojne 200 dollare kur vijne :stuck_out_tongue:
Vetem polaket vijne me guida turistike te organizuar , dhe pak norvegjeze e suedeze qe akomodohen ne hotele, bejne guida neper site historike etj.


#159

Se krahason me Greqine ti po Peshqit me Greqine krahasohen ne pergjithesi ose me Majorken a Aruben. Mos qesh me 200 usd ikin shpejt ne Shqiperi …per 2 dite ushqim…prap lire se ne amerike te shkon 300usd dita ushqim…
Ju kushte per te perballuar milionere nuk keni…ne te dy e dime…as per te gjujt elefante e Luanesha… Gjonat bohen ngadale dhe per mua Shqiperia ka ecur shume mire ashtu cale cale. As me Afriken nuk krahasohesh dot…eshte unike.
Shqiperia Ka per ta gjetur vete pa e kuptuar vendin e saj ne tregun turistik…pa pllane afatgjata e investime perrallore…tek ne nuk ka ardhur Starbuksi apo Mcdonaldi…,turizmi 200 usd per 2 dite ndihmon Shqiptaret individualisht drejtperdrejt e indirekt ekonomine. Termi Ekonomia Shqiptare perdoret inflacionisht ne Shqiperi.


#160

Urbano, mire e ke ti, ti ca gjojna i di, pa pyet Palloshin dhe ata qe drejtojne shtetin tone, se çfare dijne rreth ketyre gjerave. Ta them une, nje mut dine. Me gomere nuk i bo nona.


#161

Une jam peshk rezervuari ,se njof krypen e jodin e peshqve te tjere ketu rrotull :stuck_out_tongue:

Shqiperia i ka te gjitha kushtet, normalisht qe s’ke standarte ti sherbesh milionereve se shqiptaret ecin me idene ca te bejme sot te bejme , e po su kthye serish neser do vije dikush tjeter e standarti mbetet i njejte.
Por eshte gjynaf , te mendosh qe ke kapacitet per turizem malor, kanione spektakolare lumenjsh, brigje te virgjera.

Ka permiresim , por duhet nje politike me e perqendruar per promovimin e Shqiperise kudo ne bote.
Te zhduket trademarku i bunkerave nga opinioni i te huajve.

@Pjer Palloshi publikon shkrimet ne revistat italiane e angleze , e quan pune te mbaruar, kush te vije te vije.


#162

fale ketyre mrekullive te vijne 4.5 milione turiste ne vit, ndryshe do te vinin 12 milione… Promovimi reflekton nivelin e civil servant Shqiptar…Me vjen keq nuk e shof mundesine qe te kete nje politike te perqendruar kur shteti Shqiptar eshte shtet i vogel me shpenzime qe do reduktohen ne te ardhmen pavaresisht kush do jete ne zyre.
Shqiperia do zere vendin e saj dhe duhet te kenaqet me ate vend qe meriton ne ekspoziten turistike boterore…Subjektivizmi dhe roli i institucioneve shteterore ne turizem ka efekte te ngjashme me bunkerizimin. Kur tju vije Hiltoni me borxhe te marra nga Bankat zvicerane e te ndertoje e trajnoje punonjes do e kuptoni qe Shqiperia e ka kaluar nivelin e turizmit familajr.


#163

Per turizmin ne Shqiperi, me shume pune kam bo une, se Palloshi me ter strukturat e tija qeveritare. Aq shume pune, sa kam rene ne sy edhe te belgjeve qe mirren me turizmin. Veç une kete pune e bej per qejf, pa pagese e per Shqiperine.


#164

Tironco, vetem vjet, ne Gjeorgji hyne 6 milion turiste.


#165

Kesaj i thone kur te kete halla koqe e Tironc po ishalla behet naj gje se gjynaf fukarej te shkretet …

@Pjer Pse nuk hap agjensi turistike ne belgjike ? Une kam pas rastin te bashkpunoj me 1 hotel me 4 yje ketej ne Albanistan dhe vdisnin pensionistet evropiane , autobuza e autobuza me pleq e plaka vinin te shikonin Shqiperine.

Mund te lidhesh me albtours a kush tani per tani operatori me i madh ketu, 1 zyre te duhet , foto , paketat , e voila.
Te doli pagesa , dhe Shqiperine e ndihmon sic duhet , dhe pleqte e evropes kenaqen :stuck_out_tongue:


#166

Gjeorgjia ka qene Superfuqi kur ti i bije maces me Luge luge …plus prisje rrota sallomi e djathi si ndihme te detyruar vllazerore.


#167

Eshte nje agjensi turistike qe mirret me kete pune
http://skanderbegtours.com/nl
dhe nje belg pensionist (te dy i njoh)
Jan de Smet Albanie Vakantie land (kliko tek Google)


#168

Po ti merru me punen tende , tregu ka hapesire per te gjithe , nuk mbaruan belget e luksemburgasit se ka hapur ai agjensi.

Ca te bejme me shume ne nga Shqiperia, te fishkellejme ?! Ju jeni ne cdo cep te botes e rrini blegeroni per memedheun kur fare mire mund ti beni konkrete idealizmat…


#169

uu po ne shyqyr qe kemi komunizmin - gogol te behemi cik interesante para botes, se s’na e varte njeri hic.
s’ka gje se ka cerek shekulli qe u ndrrua pllaka dhe ate muhabet s’ta blen me njeri, dhe se po i del boja ca nga ca. Vazhdojne historite me komunizem para botes akoma ne vend numuro shqipot.