Leter Presidentit Ilir Metaj

pse Pjer ka lezet kur ta fut Marloni, pa kursy as magazinieret.

marloni, mund t’ia fusi nje administratori, nje punonjesi te thjeshte shteti, mund ta fusi ty apo nje shefi, por jo nje kryetari shteti apo nje kryeministri,
se athere i bie qe strukturat e shtetit nuk punojne, jane pertoke,

eshte e vertete edhe e kunderta, magazinier belg i bllokuar nga Marloni per te kuptuar thelbin e ekzistences, qe nje shtet punon mire kur Marloni punon mire. Strukturat e shtetit jane mekanizma qe kane nevoje per lubrifikim qe te funksionojne (si rendom mekanizmat), dhe vaji lubrifikues i mekanizmes se shtetit eshte sperma e Marlonit. Me konkretisht qe ta kuptosh ne situaten ku ndodhesh: shteti belg funksionon mire sepse magaziniereve jua ben fut e qit per mrekulli shefi i magaziniereve, po njelloj shefave te ndryshem jua fut drejtuesi i ndermarrjes, drejtuesve jua fut ministri, ministrave jua fut kryeministri. Pra struktura e shtetit ka forme piramidale (gje qe dilte ne drite persosur ne komunizem, demokracia mundohet ta mçefe), ne baze te piramides jane sklleverit me sumen dallap (punonjesit e magazines belge). E keshtu me tej duke u ngjitur ne piramide, kush eshte poshte e han nga ai qe eshte me siper, derisa arrihet ne Nr. 1, Njishi, qe nuk ja fut njeri. Pranej te gjirthe synojne te behen Njisha, se mendojne qe ne ate pozite nuk ta fut njeri, por gabohen rende, se njishit ja ben dallap Shejtoni i padukshem, gje qe e kupton kur je njish, por eshte vone se s’ke nga e lu, duhet te lush n’car kamasutra. Pra Marloni (Shenjtoni) ja fut Njishit, ky ja fut dymbedhjete veteve te tjere qe ka poshte, dmth ministrave te qeverise, keta ja fusin atyre qe kane akoma me poshte, e keshtu poshte e me poshte, arrin futja e Marlonit (Futja Origjinale, ose shtysa zanafillore) deri te puntoret e thjeshte te magazines, sklleverit.

Kur shteti nuk punon mire, kjo nuk do te thote se Marloni nuk ta fut, jo ta fut qe ç’ke me te, por jo me teknike kamasutra, nuk bo shume qef sepse te dhemb. Ky eshte ndryshimi.

Me fjale te tjera duhet zhduk shteti, por ju nuk ju pelqe, jeni mesuar me Marlon siper duke i ferku bolet sa majtas djathtas.

po si te zhduket shteti, kur shoqeria eshte e ndertuar se bashku me shtetin,

kete nuk mund ta kuptosh kurre duke mbajtur Marlonin siper.

t’paska bo synet medemek

une, me shume intervista kam dhone ketu ne belgjike, se ne shqipri,

qeni leh aty ku ha!

i modho, pse je kaq negativ ,

sepse rreth e qark meje jan kaq pozitiv sa me duhet te mbaj ekuilibrin e boleve te Marlonit pozitiv-negativ.

:+1:

immagine

Sot piva një kafe me Liken ne Maminas , me zorr gjetëm parkim , plot me furgona pa Licencë , ore e pyeta, e ke lexuar letrën që të ka drejtuar Pjerin Thomai ? Sapo e fillova me tha , vjen Ti Vasili ma merr nga dora dhe mblodhi nja tre a katër byreqe .
Sa të papërgjegjshëm , mendova me vete.

bradland , kur do pijme noi kafe bashke,

ho më ç’kina? Apapapa ç’paskenë mër ç’paske qenë! Ke hum fare! Po si nuk je duk fare t’bojshim nji dor muhabet për Petro Zhejin dhe Eqrem Çabejin se nga e ka prejardhjen shqipja.

Me gjithë qejf Pjero , une për momentin ndodhem në Vlorë.

Tit Vasili ja mori letren Likes!?:grinning::thinking:

une ne shtator do jem ne shqipri,

Un nuk vij dot në Shqipëri se po pres Katrorin që ka premtuar se në gusht do vijë në Frosinone që t’më shkëlyej n’dysh se un jom i majtë ndërsa Katrori është i djathtë, un jom fuks, Katrori osht disident, un jom me Frojdin, Katrori osht me Jungun.
Ju shijoni jetën duke ngrënë byrek me spinaq, mish me tav kosi, raki Permeti, ju kam zili.

“Nemo propheta in patria” do të thotë në shtator do të knoqesh tu hongër byrek me spinaq, mish me tav kosi, raki Permeti.

brado, po u bone i gjalle, ke nje shishe uiski qe bo 70-90 euro, 350 ml, 15 -vjeçare,
te kam telefonuar sa here kam ardhur ne tirane, por nuk je bo i gjalle,