Lidhjet e Trumpit me Rusinë bëhen më të forta dita-ditës

bota

#21

http://www.b92.net/eng/news/politics.php?yyyy=2008&mm=09&dd=23&nav_id=53682


#22

Perse tani e ke marre vesh qe politika e jashtme amerikane eshte konstante dhe nuk ndryshon me ndryshimin e presidentit?


#23

Po vertet kujton se po u be Trump-I president (qe tani me sa duket nuk ka gjasa te behet) do ti thote Serbise merre Kosoven?

Po me bazen amerikane ne Kosove cfare do te behet?Apo do tja jape Rusise?
Mos u beni kaq naive…


#25

Ik o rob se s’jane muhabete per ty kto. Lecit ca histori, le qe mire e ke admiro Trumpin.


#26

Ti shkojne meso historine dhe jo une.


#27

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#28

Po pra s’eshte historia per ty. Trumpi i ka te gjithe brenda, seks, pare e pordh syfyri.


#29

Qetesohuni o te trazuar.
Fakti eshte qe Asnji serbe nuk e ka fitu miss universin. Ruse no & no.


#30

nji ruse e ka fitu i here o fikret


#31

po mer po po ajo ishte rast i veçante.
ja pyt haward shternin.


#32

Une nuk kam aftesine qe te shikoj te ardhmen. Une lexoj e degjoj ate cfare thone kandidatet me gojen e tyre tani, ne te tashmen. Si “gje e trashe” (TM kothi dhe shkaba - ajka e ppu), nuk mund te zgjidh ekuacionet e nderlikuar te tipit “ishin veshur si gjermane qe t’i kujtonin si partizane.”


#33

Te flasim me kembe ne toke.
Mundesite qe Trump-I te fitoje kete gare jane minimale…


#34

Nuk eshte puna fiton apo nuk fiton. Ndryshon politika e jashtme apo nuk ndryshon. Si nuk e kupton qe problemi eshte qe ky person eshte kandidat presidencial, edhe eshte aq i ulet e totalisht psikopat saqe te gjithe kete fushate elektorale e ka ulur ne nivelin e tij! Dhe lejohet ta beje! E harxhohen miliona qe ky robi te dale ne TV e te bredhe gjithandej e te thote gjera te tilla. Kjo tregon qe sistemi elektoral amerikan eshte i gabuar, dhe i deshtuar. Ndryshime te medha duhet te behen pas ketyre zgjedhjeve sepse US u bene turpi i botes.


#35

I nderuar,nuk ka faj sistemi se sa elitat qe nuk jane me kembe ne toke.
Elitat e senatoreve dhe kongresmeneve qe pasi marrin voten,harrojne premtimet kur shkojne ne Washington.
Elitat e medias dhe predaroret e korektesise politike,qe kane cuar ne ndalimin e fjales se lire.

Trump-i eshte product I se majtes amerikane qe ka perdorur korrektesine politike per te hequr qafe ata qe mendojne ndryshe.
Trump-I eshte product edhe I elitave te parties republikane,qe pasi marrin votat e zgjedhesve,shkojne ne Washtington dhe votojne pikerisht per te kundertat.

Pra nuk e ka fajin fare sistemi, por njerezit qe I kemi zgjedhur dhe qe e kujtojne veten te pazevendesueshem…


#36

Lajme te vjetra. Trumpi as nuk eshte perpjekur te fshehe urrejtjen ndaj Musulmaneve, kundershtine ndaj nderhyrjes ne Kosove, si dhe mosaprovimin e politikes se jashtme ne Balkan dhe ne Europen Lindore. Sigurisht qe Trumpi do ndryshoje politiken e jashtme amerikane dhe do bej emerimet e tija preferenciale ne USHTRI, sic ka premtuar. Kufizimet apo Rezistencen qe do kete nga institucionet e tjera jane per tu pare.
Historia e njerezimit njef raste kur njerezit marrin vendime te pastra kunder interesave te tyre. Po shifsha ne Shqypni tek Ora, ish-zv Ministren e jashtme qe mbante qendrime ekstreme pro-trumpiste dhe qe parashikonte nje fitore te papritur te Trumpit si ne rastin e Brexit. BOoohhhh…shpresa e vetme per te ardh Sala ne pushtet paska mbet Trumpi.


#37

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#38

Nuk eshte puna tek ata qe jane si Trumpi. Ata dhe po qene jane nje pakice e paperfillshme. Amerikes mire t’i behet. Vete sistemi ka lejuar nje super mashtrues te pasurohet me lloj lloj marifetesh, nga falimentitmi ne falimentim, mospagin taksash etj. Ketyre qyqareve Trumpiste ua merr taksat qeveria para se te marrin rrogen.

Problemi eshte se dhe shume njerez normale projektojne deshirat e tyre tek Trumpi. Dhe ky numer eshte i frikshem, e nuk kapet nga sondazhet. Trumpi si nje salesman i mire thote ca probleme te verteta, dhe njerzit projektojne zgjidhjet qe ky as i ka as i plas t’i kete.

Sidoqofte, ky eshte nje test per Ameriken, nqs voton Trumpin, ate meriton.


#39

Ej po a shifni ne ça spiraleje katastrofike po bje bota a jo. Kto vitet e fundit rusi ka marre superxhiro e ne i kemi bo fresk ke frenat. Kshu eshte apo jo?


#40

Sic ka thane ai plaku i pleqve te krujes first they ignore u, then they laugh at u, then they fight u, then u win.

Keep laughing. I mean ignoring. I mean fighting.


#41

Po pra, ky po thote, s’mjafto fresku, po dhe t’ia lepijm frenat.