Lidhjet e Trumpit me Rusinë bëhen më të forta dita-ditës

bota

#62

Kompleksit military industrial American i duhet frika e gogolit rus per te mjelur taksapaguesit me kontrata mbrojtje.po keshtu nga krahi tjeter demonizimi i amerikes krijimini nje armiku te jashtem sherben per te forcuar pozitat e brendshme te putinit dhe oligrakeve rreth ne misionin e tyre fisnik te vjedhjes se popullit rus .


#63

Po poplli amerikan do trumpin, pra mo. Ata do bejne zgjedhjen, ata e votuan per presidential nominee. Une doja justin biber, nese bash te intereson, pa cka ka rendesi tekefundit.
Thjesht pyeta si u katandis amerika me trump sharlatanin a quaje si ta do qejfi, por bezdisese eshte qe injoron faktin se eshte aty, dhe po ndodh.


#64

Keto budallalleqet qe po shkruan tani NY Times,per Trumpin qe paska zene njeren per gjoksi para 30 vjeteve,ka rrezik te bejne efektin e kundert…te cojne uje ne mullirin e Trump-it.
Te gjitha rastet qe permenden kane ndodhur para 10-30 vjeteve dhe nuk jane raportuar tek autoritetet.
Cudi tani ju erdhi kujtesa ketyre,3 jave para zgjedhjeve?
NY Times vertet po e teperon dhe zakonisht keto goditje,ne kohe te gabuar dhe pa asnje prove,bejne efektin e kundert.

Nderkohe qe edhe me poll-et po abuzohet se tepermi.
Nje dite Trump del -14 pastaj te nesermen po e njejta e nxjerr -9.
Pastaj sot Trump doli +2 tek njera dhe -7 tek tjetra.
Cfare behet keshtu more aman?

Nje gje e di me siguri, qe nese Partia republikane do te kandidonte Kasich,sot Clinton do te ishte -20%.


#65

S’eshte hera e pare qe dalin keto gjera. Shiko keto me poshte:

https://www.bostonglobe.com/news/politics/2016/04/16/trump/P6jVWXAzaG12Ou5dPXYCDL/story.html

Problemi eshte se kur s’do me pa, s’bejne as syte me.


#66

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#67

Me sa shoh bathet ka per ti marre Trumpi zgjedhjet. Faktoret jane te shumte…E para Turmpi po luan bukur karten e anti-establishment. Kunderryma ndaj klases politike ne Amerike eshte teper e fuqishme (ishte po kjo rrume qe e ktheu Trump ne Kandidat dhe ju tregoi gishtin e mezit dinosaureve republikane, te cilet sot ironikisht kane perqafuar Clinton). E dyta Clinton eshte ne pozicjon teper te keq, sidomos pas emaileve te fundit, shumica e Bernie-Bros do votojne Stein ose do tju qendrojne larg kutive te votimit. E treta llogjikish eshte e pamundur per demokratet te marrin nje term te trete pas dy termave te konsumuar te Obames.

Zgjedhja e Trump mund te jete nje “Fuck ya all” e klases punetore ne Amerike kundrejt klases politike dhe medias


#68

Dhe klasa punetore dhe trumpore do hane nja very good fuck.


#69

Keshtu u tha dhe per Brexit :sunglasses:


#70

Eshte tjeter lloj keku a byreku. Harrova qe ka tifoze te Putinit verdalle.


#71

Po mire si ka mundesi qe asnjera nga keto nuk ka shkuar ne polici, po kane pritur 3 jave para zgjedhjeve qe te tregojne sekretet?

Vertet mendon se keto “denoncime” nuk kane te bejne me zgjedhjet?


#72

Mire o mire merru me tifozet e Putin kur nderkohe alternativa e kllounit Trumpit eshte nje kufome politike. Ps: Jeni bere skinzofrene nga Putin si komb :joy:


#73

llogjika:
sipas paragrafit te pare te postimit… kampi i trump citon nje gazete ruse dhe rrjedhimisht eshte pro-rus nga sa me poshte citohet
"Vetëm këto dy-tre ditët e fundit fushata e Donald Trump ka bërë disa lëvizje që e afrojnë akoma dhe më tepër me Rusinë. "
“Problemi i dytë: përmbajtja e këtij emaili ishte publikuar vetëm (!) në një faqe në Internet, në faqen ruse Sputnik.”

paragrafi i dyte i ketij postimi shkon menjehere pastaj pas nje linku qe citon nje gazete serbe.

Per me teper:
postimi na ka sjelle nje link dhe duket qarte qe linku qe eshte sjelle po te lexohet (se paku nga postuesi) bie kunder me idene qe percjell postimi

nga artikulli i linkuar:

“The interview was conducted via email correspondence with a Trump
campaign senior adviser, Suzanne Ryder Jaworowski, who is also campaign
manager for the state of Indiana, Nedeljnik’s managing editor, Marko Prelevic, told Newsweek. Jaworowski, however, denied being in contact with Serbian media or setting up the interview. Speaking to Politico, she said, “There was no Trump interview on Serbia.” Jaworowski and the Trump campaign have not yet responded to Newsweek’s repeated requests for comment on the interview provided to the Serbian magazine.”

pavaresisht faktit qe asgje nuk eshte authenticuar si e thene ne te vertete, vjen dhe pergjigja e specialistit te gazetes.
“I expect this is probably just rhetoric by Trump as U.S. policy in the
Balkans has been pretty consistently supportive of Serbia since they
waged the aerial campaign in the 1990s,”


#74

Tani duhet te kemi frike kur flasim me miqte tane per ndonje femer bukuroshe , se kushedi se cfare ndodh?
Ndoshta pas 20 vjetesh,femijet tane mund te jene ne ndonje gare elektorale dhe rrezik do tju veme te ardhmen e femijeve.
Ky eshte mesimi qe po marrim nga keto zgjedhje:
Mbyll gojen kur flet me shoket.Ne fakt mbyll gojen dhe mos fol fare.
Establishmentit I duhen memece.


#75

Nuk kane pritur tre jave para zgjedhjeve (lidhjet me siper jane artikuj qe para 3 muajsh, 6 muajsh, etj), po sigurisht qe keto gjera dalin perseri para zgjedhjeve se nje kandidat per president do kaloje para nje lupe gjigande ne kete kohe. Dhe Trump doli te dielen e tha se eshte njeriu qe ka me shume respekt per grate se gjithe te tjeret (nobody respects women more than me!), atehere edhe media po teston a eshte e vertete apo jo.

Dhe kjo akuza “pse s’kane shkuar ne polici” eshte e turpshme: e di ti sa gjyqe ka hapur Trump? 1900. 1900 daku, me dy zero dhe nje 19 perpara. Kush ka kurajo te flase kunder tij? (Dhe e kane hedhur ne gjyq edhe 1300 here te tjera.)

Jo per gje, po po na e nxirrni edhe si fukara, gjynafqar i shkreti se po i bie ne qafe media.


#76

Jo, Trump nuk citoi gazeten ne fjale. THa thjesht, shiko cfare informacionesh dolen sot. Dhe ato informacione ishin 1) te rreme, 2) te disponueshme vetem ne nje media ruse. Tani, normale eshte qe Trump t’i marre lajmet nga nje media ruse? E te thote direkt cfare del nga media ruse, pa verifikuar gjekund tjeter?

Redaktiim: po flas per linkun e pare, NPR. Artikulli i dyte ishte per mbeshtetjen ndaj Serbise. Po te citoj nje pjese:

The interview was conducted via email correspondence with a Trump campaign senior adviser, Suzanne Ryder Jaworowski, who is also campaign manager for the state of Indiana, Nedeljnik’s managing editor, Marko Prelevic, told Newsweek. Jaworowski, however, denied being in contact with Serbian media or setting up the interview. Speaking to Politico, she said, “There was no Trump interview on Serbia.” Jaworowski and the Trump campaign have not yet responded to Newsweek’s repeated requests for comment on the interview provided to the Serbian magazine.

Perkthimi: gazeta serbe thote se intervistoi Suzanne Ryder, kurse kjo thote qe nuk foli me njeri ne Serbi. Po ke te drejte, ky artikulli i dyte duket rremuje.


#77

Po mire more zoteri ajo tjetra ju tha njemije e nje epitete fyese atyre grave qe denoncuan (me te drejte) burrin e saj dhe gazetat nuk po ja kujtojne fare.
Te mos kalojme pastaj me xhevahiret e Wikileaks…

Vertet mendon qe media eshte asnjeanese?
Se po me ben per te qeshur me kete naivitetin tend…


#78

Sa here qe une te sjell argumente per Trump, ti me devijon per gjera te tjera: Obamen, median, burrin e Hillary-t. Identik si Trump: kur ai solli ato grate qe akuzojne Billin, quhej. Tani qe dalin gra qe akuzojne Trump s’quhet, se media eshte me Hillaryn. Hajde, gallate, hajde.

(Plus, qe kjo s’ka lidhje fare me dyshimin fillestar… qe Trump i ka icik si shume qejf ruset.)


#79

Rremuje artikulli fillestar.
Trump shahet qe citon sputnik.
Dy rreshta me poshte, vet sharësi, kunder trump sherbehet me “according to the Serbian weekly magazine Nedeljnik”.


#80

sepse ajo eshte femer nuk e kupton?nuk mund te beje debat nje mashkull me nje femer. nje mashkull gjykohet rende per epitete fyese,ndersa femra eshte seks i dobet dhe nuk duhet te fyhet e as te gjykohet rende kur fyen.


#81

I Per vete as qe e pelqeva ate qe beri Tramp-I me ato grate.
Ishte komplet idiote si levizje.

Por ama edhe juve mos u hiqni sikur jeni Jezu Krishti duke u habitur se si dikush flet ashtu me shokun e vet per ndonje femer bukuroshe.

Nga sa di une ashtu flasin meshkujt me njeri tjetrin.
Po ndoshta gaboj ndoshta jam jashte realitetit.

P.S. Mire Trump qe po bente ato komentet po Billy Bush perse u pushua nga puna? Apo se po qeshte?
Nuk e shikoni qe edhe ata qe po mbroni juve me fanatizem nuk jane burra me te mire?