Meta kërkon "Qeveri të besimit"

E dashur, me lere te pij kete gote rehat se tani sa kam filluar te ha, ora 11,00, kot u ktheva ketu, me eshte ber si semundje, çohem nga divani ku shoh tv e shijoj goten me mezera, te shoh se kush ka shkruar :grin:

Zoteri, po edhe ju me te mesme jeni, e keni pohuar vete, si mund te marrim per baze VQ-ne!!

I modho, ekonomikisht, ajo foto perkthehet keshtu; Disa kompani po interesohen te provojne lenden e pare, qe do te thote besim tek ai treg, dhe kjo sjell investime :blush:

Pse i vjen vërdallë kazanit o Pjer, apo ke frikë se mos biesh brenda?

Përgjigju shkoqur dhe një herë e mirë: cila është shifra e shpenzimeve për të vënë në jetë politikën tate sociale 29 pikshe?

Xixe, se sa do fikja kompjutrin, m’duket se qenke i shkolles se vjeter, nga ata qe presin sa do mblidhet, per ta shpenzuar. Mjerim i madh.

Zoti rujt ekonominë o Pjer nga ekonomistet e kalibrit tat! Më vjen me të vërtet keq për ty!
Nuk osht Belgjika që rrit nivelin e robit - ai osht ai qi osht! Ai qi e e ka nxjer shkolla e kohes s’vet. Kur s’osht m’gjendje me m’dhon nji shifer! Qite mër at’ shifren or’ Pjer, a ke a se ke n’at far VQ-jet (vari qurret!)

Me falni zoti Xixa qe po nderhyj ne diskutimin tuaj por zoti P. nuk mund t’ju tregoj sekretet e zanatit te tij si autodidakt artizan i ViQi-se qe eshte! Po jo more zoteri se me ate ha buke ay. Ate punen ne magadhine e ka si couverture. Para ca kohesh zoti P. ishte aq i zene me axhenden e Sirise saqe nuk kishte kohe per shqyperine.

Nuk e kuptoj si ju ka shpetuar kjo

xixe, ti me duket se do me qit pishmonin qe nuk ke marre pjese me pyetje ne Intervisten e Shekulli bere ne Peshk.

E pra, ta dish se sa marak me ka mbet…

kur e pash at’lidhje që me tregon ky Pjer për at’Interviste, aty dhe e mora vesh se paska pas nji Interviste të Shekullit.

A e sheh mër Inkuizitor? Jo më larg se 2014, unë kam qenë një anonim tek PPU. Nga ata që as pyeteshin, as bënin pyetje - pyetje kujt? Nostradamus-it të ekonomisë shqiptare!

U desh kataklizma e 2016 dhe rilindja e PPU që të arrija të bëhesha i dukshëm, në atë skenë tashmë boshe pa aktorë dhe pa figurantë.
Vari lesht!

vari lesht! nuk perkthehet vetem laisse tomber! seç thate e ke perkthy ti, sepse ne realitet i thati digjet me te njomin per pune seksi, dmth pune leshi ke ay veni, dhe perkthimi tamon eshte: laisse tomber amoureux! Dhe tomber do te thote te biesh, te rrezohesh, te vdesesh, dmth eros dhe thanatos bashke gjithanej!

Dmth vertet vari lesht, por kjo nuk do te thote te braktisim skenen pa aktore dhe figurante. Eshte pikerisht ketu madheshtia e peshkut te sotem, aty ke leshi, skena bosh pa aktore dhe pa figurante eshte skena e tragjedise moderne tere lesh bjere si ta kesh. Biles ne jemi mbimoderne, nuk pjerdhim fare as per spektatore! Jemi ne qe i lujme fijet e buratinove, njekohesisht autore, aktore dhe spektatore tere lesh.

Mos u merzit fare, une, ti dhe Pjeri bohemi i dor e forte, e tu bo i dor muhabet do ta bojme perseri te modh Peshkun. Ta garantoj une, biles per mu i modh eshte, shum me i modh se atehere, per ke di me pa.

Xixe, po ato shifrat qe te dhashe, nuk te mjaftuan, shpjegimet qe te dhashe nuk te mjaftuan. Ti do gjojna specifike, por ato nuk jepen ketu. Me aq sa dhashe, te tjeret kuptuan diçka, ndersa per ty nuk mjaftuan. Ne fillim thashe se po bo shaka ne kete kemengulje, por po e shoh qe e paske seriozisht, po ngulke kom kotsekoti. Ti çfar shifrash te tjera kerkon.

E mbarove goten Pjer?

Jo e dashur, tani sapo ulem te ha e te pij tek divani, se po mirresha me ca kerkime ne internet, se neser kam nje interviste ne nje nga radiot kryesore te Belgjikes.

Pjer, o i degjeneruar qe di vetem te perzjesh makrovererat, interpretoje kete lidhur me te dashuren tende:

a ka mundsi ta dime cila radio dhe ne c’fare ore … te mesojm noj gjo

2 Likes

Ke qe mbreme qe pi e ha o Pjer dhe s’jep pergjigje per pyetjet. Je bere me keq se Karli.

Tani pashe pergjigjen e jps. Na trego dhe neve Pjer. Per cfare do te jete intervista, per probleme ekonomike apo futbolli? Apo per metoden e perzjerjes se pijeve?

Ku ma gjen ta kisha nje dashnore, mu m’iku jeta vetem me sup .

atehere interpreto ket:

Neser i nderuar, dhe intervista nuk do jepet direkt, por me tranmetim, kuptohet pasi priten pjeset qe atyre nuk iu pelqejne.