Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#204

Ah tiku tiku, te paska mbetur mendja tek menyra pesore ne Vespa ngambrapa. E kuptoj qe per dike ne rini ato lloj eksperiencash jane mbreselenese me kujtime dhe efekte qe zgjasin gjithe jeten.


#205

s’do mend qe me ka mbet mendja, zbuluar nga kunderzbulimi kanadez qe jam fuks 5-leksh qe punon ne sektorin artistik ne ndjekje ngambrapa te disidenteve, e kisha per detyre te ndiqja edhe Torren ngambrapa, sepse Torrja ishte personifikimi i disidentit ne ate kohe, ishte artist i moth ngambrapa si shumica e artisteve t’mdhej amerikane dhe evropiane.

Tani po i bejme edhe kryeministrat ngambrapa ne Evrope. Ju ne Amerike jeni shume ngambrapa per çeshtjen ngambrapa ne politike…


#206

Profili di vetem qe pallohen me shume ne Kine, meqe Qina vjen nga qi.


#207

Ne ketej ne amerike pallojme ate qe duam te pallojme.


#208

Pse ne Europe pallojne me zor ata qe nuk duan?


#209

Nga numri popullsise duket pallimi, me shume palloheshin ne amerike nje moment te dhene se ja kaluan europes ne numer banoresh. Ai qe punon shume te gjitha te tjerat i ben me shumice, edhe pallimin.
Prandaj dhe qinezet do ja kalojne ne pune dhe pasuri ameriqenve, sepse ja kane kaluar prej kohesh edhe ne pallim.
Vetem ne dashjen e lekut s’ja kalon njeri ameriqenve (anglo-saksonve).


#210

Aha, u ka bo keq edhe kinezeve keq paraja dhe globalizimi.

“Since the 1990s China has seen a dramatic increase in the number of men seeking treatment for impotence. Everett Yuehong Zhang argues in The Impotence Epidemic that this trend represents changing public attitudes about sexuality in an increasingly globalized China. In this ethnography he shifts discussions of impotence as a purely neurovascular phenomenon to a social one. Zhang contextualizes impotence within the social changes brought by recent economic reform and through the production of various desires in post-Maoist China. Based on interviews with 350 men and their partners from Beijing and Chengdu, and concerned with de-mystifying and de-stigmatizing impotence, Zhang suggests that the impotence epidemic represents not just trauma and suffering, but also a contagion of individualized desire and an affirmation for living a full life. For Zhang, studying male impotence in China is one way to comprehend the unique experience of Chinese modernity.”

Ishalla shqipot mbeten shqipo, krenaria e Europes te e pallumja.


#211

Mos u bazo te shtypi por te shkrime me serioze.


#212

Kompetent, eshte paraqitja e librit te nje profesori kinez, jo artikull shtypi.


#213

Autoret ja kalojne presorve ne kompetence. Sepse s’jane anonime.
Ps: kinezet po te ishin lekista do na kishin pushtu prej kohesh. Ne s’kemi plumba sa ata kane njerez.


#214

Cfare quan autore ti? Ma thuaj pak kuptimin e autor, si edhe etimologjine pellazge te fjales


#215

Ai qe shkruan nga pasioni dhe jo prej rroges. Kush shkrun per rroge nuk ka pse thellohet tek ato qe shkruan.


#216

Gabim. Ne shqip autor quhet ai qe ben nje liber. Ky profesori qe ka bere librin quhet autor i librit. E perse ai qe e ben nje pune nga qejfi e ben me mire se ai qe paguhet. Ja merr prostitutat per shembull. E di kush eshte gruaja model? Ajo qe eshte si prostitute ne shtrat dhe si kuzhiniere ne kuzhine.


#217

Prostitutat bejne seks per pare, dashuria eshte seks nga pasioni. S’kane te krahasuar dmth.


#218

Ia fut pordhes si gjithmone, Po flasim per te pallume.


#219

per ate po flas dhe une. çdo gje (jo vetem seksi, pallimi, shpikje, studim, shkence, letersi, art, etj) qe behet nga pasioni ka me nivel sesa kur behet per nje rroge.

Autor = eshte ai qe shkruan sepse ka nevoje te thote gjera, dhe jo sepse ka nevoje per t’u paguar. profesoret i kane librat me detyrim, se i heqin nga puna ndryshe. gazetaret po ashtu i shkruajne artikujt sepse nuk i paguajne me po nuk shkruajten. e te gjithe specialistet e tjere qe perdor Shtypi. edhe keta autore quhen, por nuk eshte e vertete, sepse jane me shume sharlatane sesa gje tjeter.
gazetar dhe presor ri tjetri kur eshte i ri, sa te hedhi bazat ekonomike, pastaj del ne aktivitet liberal dhe shkruan çfare t’i doje qejfi. nuk ka me kontroll apo linje editoriale qe duhet te zbatoje. etj.

vete fjala Autor, do te thote VETE TI, pa detyrim nga jashte. e shpjegon dmth te gjithe sallaten time me lart. gjynaf qe fjalet kane humb kuptimin dhe njerzit grijne sallate me ore per t’u marr vesh dhe s’arrijne dot.


#220

Edhe une po te them qe pallimi dhe shume gjera te tjera i bejne me mire profesionistet, ata qe paguhen, Me thuaj kush eshte futbollist me i mire, ti apo Mesi, cili eshte ai shkrimtar amator shqiptar me i mire se Kadare.Hiq dore nga keto traplliqet e absolutizmave te tipit “cdo gje”.


#221

kush e paguan Kadarene ? cila gazete apo organ ? kush e detyron te shkruaje ?
ndersa Messi eshte aktor cirku. te ishte i mire i jepte kupen e botes vendit te tij. prandaj bile s’ja jep se e ka shit shpirtin per pare.

si dhe diçka si mbyllje. shume gjera nuk mund te behen dot VETEM. nje dollap te blesh te Ikea dhe tek Notice ke te shkruar qe montohet me dy vete, kur e kalon nje fare mase, se mund te te bjere e te te zeje poshte gjate montimit i vetem. te luash futboll, te duash te besh nje avion, etj, nuk behen dot VETEM.
ndersa nje liber, nje shkrim, nje studim, kerkon veç nje leter dhe nje cope kalem. behet pra VETEM.


#222

Nje murator nese e paguan si profesionist 300 milion euro per sezone, luan me mire se Messi. Dmth pagesa qe merr te ben futbollist klasi


#223

Ja edhe une ta mbyll, megjithese e di qe ti nuk mbyll asgje dhe qe te mbushesh koken tende eshte me e veshtire se te mbushesh me uje qe ka per bythe nje site me vrima te medha. Ndonese nuk besoj se je aq i trashe, thjesht e ben keshtu sa per te ndezur debatin ose ne nje perpjekje te admirueshme “to think outside the box”, edhe kur kjo gje merr formen e nje traplliku te madh. Ti po thua pak e shume qe ata qe paguajne sportistet miliona jane budallenj, kur mund te kishin nje rezultat me te mire falas. Ti po thua qe gjithe ata mecenater, mbreter, paper, Medicer, qe paguanin Rafaelet e Mikelanxhelot, i conin parate kot, duke marre vepra me te keqija se cdo kishin po te mos kishin paguar. O gjeni, shkrimtaret nuk paguhen zakonisht nga gazetat. Kadareja dikur ishte shkrimtar ne profesion te lire qe paguhej nga shteti, sot paguhet nga shtepite botuese. Shteti shqiptar ishte budalla qe e paguante Kadarene. Ti dukesh edhe nga ata qe ia dine kimene parase. Sa per Messin, sic thua vete, kur te besh ndonje gje me te madhe se ai, hajde edhe flit. Apo mos je Maradona dhe nuk e dinim.
Se c’lidhje ka kjo qe po flasim me dikotomine individual-kolektiv, do ve oren me zile 55 minuta dhe do ta mendoj gjate kesaj kohe.