Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#224

Ja dhe nje tjeter qe ia zhyt kot. Po flasim per pasionin, jo per talentin.


#225

Le bonheur c’est quand on a pour métier sa passion - Stendal
Lumturia eshte kur kemi per zanat ate qe kemi per passion.

pra edhe Lumturine arrin kur ate qe ushtron e ke me passion, po thote ky autori francez, nga shkrimtaret me te medhenj te Frances.

ps: fatkeqsi eshte ky interneti, diskuton me rob, qe realisht nuk do t’u hidhje qurrat. tek ky batak ka rene bile dhe Edi Rama. te shkaterron kjo semundje moderne.


#226

Van Gogh vdiq ne mjerim, gjithe kryeveprat i kishte punuar pa asnje nxitje pagese, o talent.


#227

nuk vdiq ne fakt ne mjerim (te jesh i varfer nuk ben dot pikture, se kushtojne shume materialet, ngjyrat, kanavacet, etj). po keshtu thote legjenda. u çmend ne fund te jetes ai. ngaqe e dinte qe arti qe bente ishte i Madh, por asnjeri nuk e kuptonte. ishte ne avance me kohen qe jetonte dmth. siç u ndodh shpesh gjenive.

jo te terve, sepse pjesa me e madhe jetojne ne vite te pershtatshme. ky hyn dhe futbolli sot psh. ne futboll hidhen miliona, kjo ben te evidentohen kollaj dhe talentet, se ka spektatore. fusha te tjera lihen ne hije, sepse nuk ka spektatore dhe nuk i interesojne njeriut sot. nuk ka pra si te kete piktore te medhenj, apo shkrimtare te medhenj kur nuk ka nje publik qe i ndjek, dhe as njohes te tyre.


#228

Spinoza, autor i veprave shtylle te filozofise boterore, buken e fitonte duke pastruar xhama te syzeve.


#229

njeri qe njoh une, piktori me i madh aktual, buken e fiton duke shit programe kompjuterike. normal. nuk ka publik. nuk ka njeri te afte ta paguaje ate qe ai ben dhe qe e çmon me shume se çdo gje tjeter e botes. nuk e shet dot dy lek, se po i ha jeten. krijohet me mundim, me sakrifice, jo lehtesisht. sa me shume te kete perpjekje aq me shume ajo qe ben eshte gjeniale. nje mur a çfare do tjeter qofte.

nuk e kuptonin spinozen, prandaj dhe detyrohej te lante xhamat e syzeve. nuk e bente nga qejfi larjen e sysave sikur te ardhurat e jetes ti fitonte me shkrimet. dhe nuk po kuptoj se çfare do te thuash, shprehu pak me gjate.


#230

Ketu eshte llafi


#231

#232

“ata qe paguhen”, eshte fjale e gjere dhe pa sens. nga kjo vjen dhe keqkuptimi. ka pagese e pagese. une po flisja per rrogetaret (profesoret, gazetaret, etj). rroga eshte pagese e arsyshme, qe s’te ben kurre pasanik dhe as te famshem.
ata qe luftojne per nje rroge, une i quaj njerez qe kenaqen me nje çape buke. keta as bejne gje te madhe, se edhe nuk e kane ne mendje te bejne gjera te medha.
njerzit qe duan te realizojne vepra te medha, edhe te duan, pagesa me nje rroge nuk do t’iu mjaftoje. etj.
gjithashtu ata qe bejne gjera te medha nuk i bejne per pagesen ne fakt, kjo eshte vetem MJET, jo QELLIM ne vetvete siç e kane njerzit e rendomte.

ps: Van Gogu u çmend, preu veshin e vet dhe bile vdiq, ngaqe vellai qe e financonte lindi nje femije, dhe nuk do te kishte me te ardhura ta mbante. pra nuk do te mundej me TE PUNONTE. ai s’punonte per leke, leket i donte te punonte vepren qe donte, qe nuk ishte e shitshme sepse asnje s’ja pelqente ne ate kohe. thoshin ky o ■■■ qe pikturon keshtu. se s’eshte kjo pikture.


#233

Fiqo , u be 6 min qe e ke postu , une kam 5 minuta qe mendohem pse e ke postu.


#234

fiqo eshte poet, e ka si shprehje poetike. me domethenie te nderthurur.


#235

Po diskutojm per pallojte sot


#236

Ahhh…ok tani ilexova te mesipermet , kujtova se koka e zogut eshte zonja Merkel ndersa ne sfond syte e zotit Trump qe e mbrojne ne forme yjesh nga SORROS .


#237

i forte do jete me te vertet sikur ky Basha te fitoje me kete denoncimin qe i beri Sorrosit. nuk ka politikan europian qe do ta bente diçka te tille. eshte vetvrasje politike.


#238

O gjeni, shembujt gjeniale qe jep me Spinoza nuk kane lidhje fare. Ja ta jap edhe une shembullin e nje gjeniu qe vdiq ne mjerim, Balzaku per shembull. Ama vdiq ne mjerim se nuk dinte ta menaxhonte paren. Punonte si qen dhe beri ato vepra qe beri pikerisht se paguhej or gjeni. Pa para thjesht do kishte bere ndonje poezi adoleshentesh per dashurine. Muhabeti eshte nese nuk e ke thithur akoma, a e ben dicka dikush me mire per pasion, apo kur paguhet. Gjuha jone e bukur pellazgjike ka dy fjale per keto koncepte, pikerisht amator dhe profesionist, kuptimet e dyta te cilave jane perkatesisht “qe e ben dicka pa cilesi, jo mire”, si per shembull “Ai qenka amator fare”, ose “Luajten si amatore”, dhe sic mund ta marresh me mend, te kunderten per profesionist. Ja per shembull, ti vete, a do shkruaje per kete teme nese nuk do te paguanin? Ose per shembull, a do shkoje te dikush qe i heq dhembet falas per pasion, apo te ai dentisti profesionist te cilin e paguan. E gjitha kjo ne fakt nisi nga puna e impotences se kinezeve, ku “autori” pasionant eshte me i besueshem se profesori “rrogetar”. Pse do te shkruaje dikush nga pasioni per ate nese u ngrefet kinezeve apo jo, kete vetem Profili e di. Ti nuk do ta beje pa para per shembull, jam i sigurt. E ja keshtu, si gjithmone njeri trapllik i Profilit ndoqi tjetrin dhe u be terkuze, derisa Fiqo postoi foton e palloit.


#239

Mirë mirë,
Per cka po te flas une, e per cka po flet ti?
(Ti po kembengul qe s’ka veper te vlefshme pa u paguar si profesionist.
Ti po sjell balzakun, ndersa ne asnje moment nuk thashe qe s’ka vepra te vlefshme kundrejt pageses.)

Une po te them: nuk e ka fitu asnje qindarke nga vepra e tij qe i njihet (boterore, qendrore ne filozofi). Autor i padiskutueshem.

Nuk e ka perfundu kurre universitetin (no degree).


Spinoza earned a modest living from lens-grindin.

Spinoza’s magnum opus, Ethics, was published posthumously in 1677. The work opposed René Descartes’ philosophy on mind–body dualism, and earned Spinoza recognition as one of Western philosophy’s most important thinkers. In the Ethics, “Spinoza wrote the last indisputable Latin masterpiece, and one in which the refined conceptions of medieval philosophy are finally turned against themselves and destroyed entirely.”[11] Hegel said, “You are either a Spinozist or not a philosopher at all.”[12] His philosophical accomplishments and moral character prompted 20th-century philosopher Gilles Deleuze to name him “the ‘prince’ of philosophers”.


#240

Ku kam thene qe nuk ka veper te vlefshme pa u paguar? Derisa isha kunder asaj qe e quajta absolutizim te tipit “cdo gje” nga Profili, nuk kam si e bej vete kete. Nuk kisha durim, por edhe mendova te mos e zgjatja me shume nje diskutim jo kushedi sa te rendesishem, se do flisja per “profesionistet profesioniste”, perkunder atyre “joprofesioniste”, domethene, pse dikush paguhet, nuk do te thote se e ben me cilesi dicka, ashtu sic mund te gjesh mrekulli te bera vetem nga pasioni. Sic nuk duhet perjashtuar rasti qe ka nga ata qe e kane pasion profesionin e tyre, dhe keta po ne pergjthesi arrijne rezultatet me te mira. Por relativisht, ne ate ndarjen ne dy grupe, sigurisht ai grupi qe paguhet e ben punen me mire ne pergjithesi sesa grupi qe e ben per qejf. Kete thashe.


#241

A je ende i sigurte?


#242

Eshte thjesht hamendje puna e poezise, per ate qe jam i sigurt eshte qe nuk do ishte “Balzaku” qe njohim po t’i kishte bere gjerat badiava. Nuk do kishte nxjerre ate sasi veprash dhe me ate cilesi nese nuk do te kishte borxhlinjte te koka, nuk do kishte pire gjithe ato kafe qe te rrinte zgjuar per t’i bere romanet si simite, nese nuk do merrte para per to. Kjo nuk do te thote qe paraja te ben talent nga hici, ndonjehere madje mund edhe te jete pengese trysnia qe te jep. Kaq me thuaj, se ky eshte thelbi i muhabetit, dhe leri rastet e vecanta nese jane te tilla, qe perforcojne rregullin: Ne pergjithesi kush i ben gjerat me mire: a) te pasionuarit (amatoret) b) “rrogetaret” (profesionistet). Thjesht thuaj a) ose b) dhe kaq.


#243

Se pari ti pranoje qe tom doshi si milioner eshte profesionist i madh.