Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#184

nga njera ane aksioneret duan perqindjen, nga ana tjeter uljen e ndotjes ambientit.
si do shtohet leku? duke e mbyll ne kasafort, te qihet grup dhe te pjell klysh?


#185

Kur je loqe edhe bota te duket si nje loqe e madhe dhe i shpjegon gjerat ne menyre loqiste. Po rri o fshatar 1000 here te kam thene, s’jane per ty keto gjera. Rri me ata agallaret e tjere qe kane ardhur nga fshatrat, pini ndonje gote raki, hani pak mish dhe beni llogje per pulitike. Mos hajde ketu dhe leshon cfare degjon nga agallaret.


#186

Ça u bo? E perjashtun Amerikën nga internacjonalja apo akoma?


#187

Amerika me shokun Trap ne krye eshte nje keshtjelle e pamposhtur ne brigjet e Atlantikut e te Paqesorit.


#188

Amerika esh vendi i endrrave,


#189

si nuk i ngjiti njihere Amerika komunistave mer jahu, hale ne sy iu ngeli gjithmone


#190

Edhe i zhgjendrrave. Edhe i maktheve, qe edhe ato endrra jane.


#191

Eshte vend magjik, Dhe komunistat e Ali Demit apo 9-katesheve i kthen ne te djathte ekstreme!


#192

disa iu realizohen enderrat disave jo .por nje gje ka amerika nese nuk ia del mbane nuk fajeson dot askend tjeter pervecse vetes tende .


#193

Sigurisht. Kush e fajesoi Ameriken. Edhe endrrat kur i realizon, vete i realizon, nuk t’i realizon Amerika.


#194

amerika te krijon mundesine .nese te takon dicka ta japin .


#195

E di qe ta krijon mundesine, po endrren e ke ti, nuk e gjen aty. Pak pa lidhje me kete, por po te mos ishin shkaterrimi qe i ka ardhur Europes nga emigrantet, une do te pelqeja shume me teper stilin e jeteses se Europes sesa daljen e bythes vendit ne Amerike. Po shihja ate “Where to Invade Next” te Michael Moore. Cfare beni pas pune, i pyeti punetoret e nje fabrike lapsash ne Gjermani. Po ja dalim, bejme muhabet, pime kafe, thane. Si keshtu, i tha ai, nuk beni nga dy-tre pune si ne ne Amerike. Nuk kemi nevoje, qeshen ata. Kur ne Gjermani keshtu, le ne keto vendet me dembela Stambolli si Shqiperia.


#196

Amerika te krijon mundesine te behesh dhe zv. minister ne shqiperi ne nje dege qe s’e ke idene fare.


#197

Apo te fitosh cmime letrare me libra qe si lexon njeri :slight_smile:


#198

Punerat e pakualifikuara nuk paguajne shume ne amerike .ata amerikane qe nuk kane pas qejf te perdorin trurin e te shkojne ne shkolle makar edhe nje degree dy vjecare nga nje kolegj komuniteti qe te meson zanate te mirepaguara do te perdorin kurrizin .teknologjia po I ben punerat hamalleqe gjithmone e me te pakta .eshte kohe e keqe per te qene I pa zanat ne amerike.


#199

po per punen e pallimit pse nuk krahasoni?

Ku pallohet me teper, ne Evrope, apo ne Amerike?


#200

Europianet duhet te pallojne me shume, derisa kane me shume kohe per qejfe.


#201

po ne menyre pesore te llojit torre ne Vespa ngambrapa: ku pallohen me teper, ne Evrope, apo ne Amerike?


#202

Derisa pallohen ne pergjithesi me shume, edhe ze per ze besoj me shume, si ngapara, ashtu edhe ngaprapa, ngasiper dhe ngaposhte.


#203

Te pyesim shkaben dhe profiling kur te ngrihen nga gjumi per sqarim . :grin: