Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#164

Arban, mbaj mend ! Momentin qe mua do te me kuptoj masa , te betohem, qe kurr nuk do te shkruaj ne virtual .
Zysh -a, e juaj nuk jam, qe te ju sqaroj e shpjegoj.


#165

Na fal ne masen, se helbete, gjindje pa shkolle. Po per eliten, ketu te Peshku e gjete te shkruash ti, Po krijoni ndonje klub a blog ekskluziv a derebardhe, ku te kuptoni vetem njeri-tjetrin. Dhe na fal qe na e ka dhene edhe ne plebejve kete mundesi te shkruajme teknodemokracia.


#166

Po ku pjerdh Kina per qytetaret e thjeshte,se na hape barkun tani.
Per Kinen individi eshte vari lesht.
Marreveshja eshte nonbinding por pas kesaj ne krye te 5 vjeteve cdo shtet perfshi ketu edhe SHBA duhet te beje nje commitment me te mire se ky tani,besoj se kete e di,qe nga pak nga pak do te behet binding…kete nuk e thote CNN por e degjova nga ai qe e kish negociuar marreveshjen nga pala amerikane.
Sic e thashe me mire te qendronte dhe te mos bente asgje,por mos na thuaj qe marraveshja ishte e ndershme kundrejt SHBA, ndersa Kina e India do te shine si ju do qefi…


#167

po e thane njerez te mencur qe ky vendim i hap rruge Kines dhe Gjermanise per tu bere njesha ne energjine e gjelber. Qe Amerika ka me shume vende pune ne energjine e paster sesa ne qymyr, Qe ky palla po e con Ameriken prapa, se energjia e gjelber eshte energjia e se ardhmes. Cfare eshte kjo logjike prej kerrici Devolli: pak nga pak marreveshja do behet binding. Te kishte halla koqe. Kur te behet, dil po deshe, kush te mban me zor. Dhe ku e di ti qe nuk e ka thene CNN, apo ate rri ben gjithe diten ti, sheh CNN.


#168

Ma qet me kto hapjet e barkut mer.

National Geographic kishte i artikull per nivelin e paprecedent te angazhimit te publikut Kinez ndaj ndotjes. Te gjitha stastistikat ditore dhe metodat jane bere publike ne menyre qe agjensi dhe organizata te ndryshme te kene mundesi te vertetojne shifrat qe raportohen. Edhe po s’ja pordhi Kina per qytetaret, ndotja e ambjentit ka ndikime ekonomike, dhe cdo shtet ja pjerdh kur bohet llaf per xhepin.

N’qofte se kena degju te njejten interviste ne NPR para 2-3 ditesh nga ai qe negocioi marrveshjen, e mbylli duke thene qe marrveshja ishte win-win per te gjitha palet, dhe se Amerika nuk leshoi pe per asgje qe mund te kishte ndikim negativ ne zhvillimin ekonomik. Nga e njejta interviste edhe citova me siper faktin qe pa bo asgjo nga detyrimet e marrveshjes, Amerika e ka ul nivelin e ndotjes me 17%, kshu qe nuk e kuptoj ket argumentin qe marrveshja nuk ishte e ndershme ndaj SHBA.

p.s: Kalifornia ka von qellim qe ta uli ndotjen me 100%


#169

Me fal por perse presidenti Obama nuk e coi marreveshjen per ratifikim ne Senat?


#170

Po te kujtoj qe presidenti Trump nuk ka hequr subvencionet e energjise diellore…


#171

Po Loqet a kan imunitet nga kjo Ndatja e Ambientit??? Se kshu duket AAAAA :pensive:


#172

Le te mos i heqe.Problemi nuk eshte thjesht te subvencionet. Eshte se pari te pranosh qe ekziston nje problem si ngrohja globale, dhe qe nuk eshte nje “Chinese hoax”. Nuk e di a e pe te CNN qe nuk e sheh qe iu shmangen keta te Trapit pyetjes a eshte “hoax” apo jo. Dhe eshte jo thjesht problem shendeti, shkrirje akullnajash a ku e di une, po edhe ka koston e vet ekonomike per te gjithe. Pjesemarrja ne Marreveshjen e Parisit eshte se pari pikerisht pranim i problemit. Termat e marreveshjes pastaj jane te negociushme, nese te tjeret nuk do te ishin fleksibel, atehere mund ti jepja njefare te drejte Trapit. Se dyti, dhe e lidhur me paren, eshte te vazhdosh ta mbash vendin tend lider ne energjine e se ardhmen, e jo ta cosh pas ne kohen e lokomotivave me avull.


#173

Sipas logjikes tende, binding do te jete vetem per Ameriken dhe jo per Kinen? @gjergji ta ka shpjeguar shume mire.


#174

Persa i perket subvencioneve, Trump eshte troll, nuk eshte &oqe. Punesimi ne Energji Solare eshte 12 here me i larte se mestaraja vjetore ne USA – dhe ai kandidatoi duke thene “I will create great jobs, …the best jobs, …bigly!”

…dhe sic themi ne amerikant (une dhe ti) “don’t shit where you eat!”


#175

Persa i perket subvencioneve ne energjine alternative lider jane Gjermania me Kinen, kurse UESEJ eshte poshte edhe vendeve jo te spikatura Evropiane.


#176

ja ku eshte, mos u bej anti-amerikan si socialist shqiptar, thjesht informohu

#ja kaq e thjeshte eshte


#177

Ajo qe me beri pershtypje ishte kur tha se kur nenshkruam marreveshjen, te gjithe vendet e tjera qeshen. Tamam paranoje diktatori, qe mendon se ia kane te gjithe me te futme. Cfare kishte me shume Enver Hoxha, i vetem shkemb graniti buze Adriakut. Po pse mo palle, do qanin te tjeret.


#178

Vetem te ajo gjeja midis shaleve e ke mendjen tiku. Sigurisht me sa kuptohet ketu, ne kete pellg.


#179

Mendjen tek ai veni midis shaleve e ka normal gjith njerzimi, perveç impotenteve dhe zonjushave sterile (fela tjeter e baxhellave), problemi eshte se çfar ben konkretisht me manallin dhe noçken.

Me sa kuptohet ketu, ne kete pellg, duket qe ti ja ben yzmetin mire manallit, pranej nuk te pelqen çfar them une, dhe prandaj akoma, sipas stilit te njohur ideologjik femen, me hedh fytyres mendimet e baxhelles duke çfrytzur parodite e mija ne kete pellg.


#180

#181

Ja dhe nje shembull per oxymoron…ne nje vend qe cdo gje e vendos Byroja Politike,publiku eshte gati te hidhet ne demostrata​:grinning::grinning::grinning:…shko hidhja ndonje tjetri keto,jo neve qe kemi jetuar me pare,ne rregjime njepartiake.

Sa per intervisten kemi degjuar te njejtin person por jo te njejten interviste.
Ajo qe degjova une ishte ftuar ky dhe nje qe ishte pro largimit nga pakti.


#182

http://www.npr.org/sections/parallels/2017/03/02/518173670/for-some-in-chinas-middle-class-pollution-is-spurring-action


#183

https://www.ft.com/content/c8d06578-98d8-11e3-8503-00144feab7de