Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#143

Get ready for impeachment!


#144

Bravo Trumpi, 100 vjet perpara dhe 100 here me lire!!!


#145

te kam thene mos sill ketu gjera qe s’i kupton


#147

Ti je disi e pakuptueshme, po nuk po flisja per dert, po qe kur Stalker tha ka taku indianin, ajo sapo kishte taku kinezin,


#148

Aha Newsweek ,gazeta e Partise Demokratike …burim I besueshem si ato pollet para zgjedhjeve​:grinning::grinning::grinning:


#149

ja ku eshte, hap syte…

(#ja kaq e thjeshte eshte)


#150

Sa e rrezikshme paska qene Partia Demokratike, te gjitha mediat i paska kapur. Shyqyr qe Breitbart dhe Fox qendrojne te pamposhtura si shkemb graniti ne brigjet e… vazhdoje vete.


#151

Financial Times heroike
me Partine Demokratike

https://www.ft.com/content/6a5fa710-46ea-11e7-8d27-59b4dd6296b8


#152

Ja dhe keta socialistet e paguar nga Soros!


#153

O gjemb,
Mos u mundo te na besh propogande.
Problemi eshte se SHBA ka bere aq shume per te pastruar ambientin bile me shume se shume vende te BE-se.
Tani i kerkohet SHBA te beje akoma me shume(jashte mundesive te saj per momentin) te arrije objektivat ne 2025, ndersa Kines qe eshte emetuesi me I madh i gazrave ne bote ne 2035 dhe kjo me fjalen e qeverise kineze qe besoj se edhe ti e di qe nuk besohet.
Te mos flasim per Indine Rusine etj…
Per mendimin tim Trump do te bente mire te mos terhiqej por te mos bente asgje, se cdo gje e ka bere SHBA .
Megjithate ai eshte gati te ri negocioje marraveshjen dhe zyrtarisht terheqja e SHBA fillon ne 4 Nentor 2020 dhe jo sot sic e paraqet CNN,besoj se kete e di…


#154

ACDC, sa per pretekst po te drejtohem, sepse idete e tua politike varen nga ku ke investuar paret ne banke (deklarate e jotja). Rast i pa shprese.

Madheshtia e Amerikes eshte parimi i zbatuar prej saj “i dhenies te tjereve” ose “sakrifices per te tjeret”. Madheshtia e saj ka qene ne perpjestim te drejte me praktikimin e ketij parimi universal qe ndodhet ne thelb te gjitha feve. Gjithashtu ky ka qene shkaku i suksesit te Amerikes, dhe ta do mendja eshte dhe do jete shkaku i humbjes se Amerikes qe mendon vetem per veten e vet, dmth vetem per paret qe ka ne banke. Nga kjo pikpamje nuk ka asnje ndryshim mbi fatin e kombeve dhe fatin e nje personi çfardo, edhe me origjine nga devolli.

Ne kete muhabet Trump ka rendesi sa nje qime leshi, biles me pak se Stalker qe ka perkthyer Xhojsin dhe tani po na ben konspekt te librit “Shteti dhe Revolucioni”.


#155

Presidenti deshtak do te deshtoje perseri. Deshtoi ne ndalimin e myslimaneve, deshtoi me buxhetin, deshtoi me shendetsine dhe do te deshtoje edhe me kete vendim qe nje zot e di se perse e mori.


#156

boria bertet ma fort se borizani dhe harron qi asht nji cop teneqe
from speaking to trump’s trumpet


#157

Ja dhe një premtim tjetër i mbajtur.


#158

Nuk eshte femer. E pame foton e tij ketu ne peshk, kur u hap ky versioni i ri. Ishte cun me floke te shkurtra, te zeza.


#159

As dikushi s’do e kish shkruar me mire.


#160

Dikushi thote nje gje tjeter, ne dukje te kundert me parimin universal fetar “te dhenies te tjereve”: “mos ja jip asnjeriu tjeter, perveç bashkeshortit tend!”. Keto parime duken si fele kontradiktore, ne fakt nuk jane te kontradiktore, jane komplementare, e po te futesh thelle ne analize, jane e njejta gje.

Keto dy parime duhen zbatuar bashke qe te behesh dikushi, ndryshe je askushi si artiste hollivudi sorros qe kujton se po zbaton parimin universal fetar te sakrifices per te tjeret duke ja dhene te gjitheve, e per me teper duke qene kunder Trump askushit qe per vete ja jep palloshin te gjithave grave qe takon ne ashensor.

Nga pikpamja e Dikushit nuk ka asnje ndryshim midis Trump askushit dhe Merlin Monro askushes me fustan te ventiluar ne ere qe e ka pallu Xhon Kened askushi.


#161

S’doja t’i jepja emer pasi eshte e njohur peshqerisht kush i thote gjerat me mire se te gjithe, por po me habit, dhe s’kam nga nga te shkoj pa ia permendur emrin. Pjer filobythmadhi thote keshtu?! :scream_cat:


#162

Kshu ndodh kur ja jep te gjitheve si Hollivudi, Trumpi dhe Pjeri, dmth kur ja jep sipas qefit te gjitheve ate gjene e çmuar qe ndodhet midis shaleve, ju jep te gjitheve sipas qefit autorsine e parimit dhe te vertetes. Ky eshte pluralizem demokratik.


#163

Marreveshja e Parist eshte “nonbinding”. Dmth, nuk i kerkon njeri gjo Amerikes! Ishte nje “committment” qe ben Amerika ndaj vetes per te ulur karbonin qe leshon ne atmosfere. Ne fakt pa bo asigjo Amerika kundrejt kesaj, e ka ul nivelin e karbonit rreth 17% – sepse clean energy vazhdon te behet teper me ekonomike, dhe qymyri teper me jo-ekonomik.

Kina mund te genjej sa te doje po ndotja e ambjetit eshte dhe do te jete katastrofe shendetsore per Kinen. Mendohet se 1.1 miljon Kineze vdesin ne vit nga ndotja e ambjentit. Do s’do udheheqja kineze nuk ka rruge tjeter po te luftoj ndotjen qe qytetaria kineze e konsideron si problemin nr 1. Dhe Kina ka bere hapa duke bere investime te medha ne green energy (plus edhe kerkesa per celik kinez ka rene).


Ankara - Stamboll, "Marshi për drejtësi"