Në Shqiperi te vrasin se flet greqisht

Nuk diskutohet qe Femijet nuk perzihen sepse jane qytetare amerikan. Babaji ankohet se nuk do kete kohe te mjaftueshme per femijet ngaqe punon ne restorant 7 dite ne jave. Te marre Sherbetore a kujdestare per femijet e te mos qurravitet shume sepse i vjen punonjesja sociale dhe ja merr ne qender sociale.
Problemi eshte tek keq-informimi ne media si edhe hipokrizia shqiptare qe eshte gati te hidhet e te mbroje cdo rast te padrejte per hir te dhembeshurise a gjoja solidaritetit njerezor. Kta spo lene pisllik pa nxjerre nga goja dhe shqiptaret behen solidare.

Kush do Bast qe Vironi, gruaja ne fjale e te cilit po deportohet pas 15 vjetesh ka votuar per Presidentin Trump, sepse Trumpi i ka premtuar qe do i uli taksat e biznesit…

1 Like

patjeter media, dihet ajo, me sh. pak ose aspak investigim ajo boton nje “lajm” duke marre per face value cfare thote i interesuari.
(Nderhyra duke menduar se nuk do vazhdonit per shkak se tema u mbyll.)

Problemi i Deportimeve eshte cuar para ca ditesh e nuk eshtese u hap a u mbyll sot. Sot u mbyll nje ze per motive te paqarta sepse ne fund te fundit keto tema nuk jane personale.
Prandaj nuk ecin Shqiptaret perpara sepse jane te zhytur ne hipokrizi e korrupsion moral si edhe miopi ekstreme.

1 Like

Tani kur thua “njerez qe ke ndihmuar” cfare ke parasysh me kete? Ju ke bere historikun e dosjes? Nuk e di, nuk besoj te njihemi, vetem nese ke qene nga nahija ime (Boston) ato vite. Nuk njihja tirans ne kete fushe ne ato vite. Ka me shume mundesi qe keto te jene histori te ricikluara, domethene sic e kishte njeri e kopjonte tjetri dhe i shtonte gjerat e tij per ta personalizuar.

Ndihmat kan qene ne forma te ndryshme, profesionale e jo-profesionale, por ke te drejte sepse problemet kan qene njesoj. Pershembull une kam pasur ne NY immigration raste apeli nga Mid America, pa dashur te jem specifik.

Po lexoja tituj lajmesh sot me mengjes dhe vura re qe lajmet ishin te shkruara njesoj neper faqe te ndryshme. I njejti titull dhe permbajtja po njesoj, te pakten ato fjali qe duken te parat kur shikon vetem titujt. Keto ishin faqe qe s’kane lidhje me njera-tjetren. Di njeri pse? I kopjojne nga njeri-tjetri apo ka ndonje agjensi lajmesh nga i marrin shabllon?

Edhe une kam patur ceshtje nga shtete te tjera qe i transferonin ne Boston, ose qe transferoheshin nga Bostoni ne vend tjeter per arsye te ndryshme. Gjykatesit e NY psh njiheshin si me liberale se ata te Bostonit. Ne Boston une e dija si do dilte ceshtja pa e degjuar fare, thjesht duke pare emrin e gjykatesit. Mbase na ka rene rasti vertet atehere se kam bere perkthime dhe ne NY e Philly kur s’mundeshin ata perkthyesit vendalinj.

Eshte Kriza e mediave Shqiptare ku gazetari nuk hulumton burimet e informacionit ne terren ne rastin me te mire, ose nuk merr ne telefon per te konfirmuar te dhenat qe ka ne burime paresore ose dytsore, por thjesht bejne copy&paste lajmet e njera tjetres on-line me shpejtesi duke ndryshuar titujt. Edhe ne programet televizive Vipat e mediave Tip Fevziu e Zheji kane sekretare qe shohin kanalet e tjera duke trajtuar si fakt cfare thuhet ne te njejtin moment nga nje analist tjeter kallup. Fatkeqesisht Media Shqiptare eshte bere nje kopje e shemtuar e medias Italiane qe ze me krenari vendin e pare per mungese profesionalizmi ne Oksident.

Opo sa hazer xhevap jeni per te dhene mend ne shtepine e botes .

1 Like

Nuku po jap mend por po shpreh indinjate ndaj genjeshtrave qe thuhen per vatanin.
Ti i qan hallin kalamojve te pronarit te restorantit, gruaja e te cilit ka thyer ligjin e me vrerin e genjeshtrat qe hedh per persekutimin Grek e orthodoks, perkeqeson jeten e femijve Shqiptar ne Vatan,

kur kerkon azil gjembo, se si ke hyre, me pashaporte fallco apo te rregullt, kjo nuk ngre kandar, se ke ikur per te shpetuar jeten. Nje njeri qe kerkon azil, duhet te bindi autoritetet e azilit se , perse i rrezikohet jeta atje.

Kete ligj ka Amerika. Ashtu sic kishte ligj dhe Gjermania qe s’i bleu historite e tua te disidences.

1 Like

Eshte veshtire ne mos e pamundur te marresh leje qendrimi nepermjet azili.prandaj Te varferit sajojne historira nga me absurdet ne perpjekje Te deshperuar per Te qendruar.eshte kollaj kur ia ke hedhur bythes per vete Te gjykosh Te tjeret qe jane ne hall.

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - nëntor 2017

Po pse kjo hallexhia apo palloshi Te cilit ti I ben temena 24/7 e ka fajin qe femijet e bulqizes nxjerrin krom per $2 ne dite ?

Gjigandit une nuk i bej temena fare bile kam pasur probleme per pune ta natyre tjeter…Gjigandin e ngrej ne qiell sepse ju gerric juve deri ne alergji a me siper.
Paraqitja e Shqiperise si nje vend ku Vriten ata qe flasin Greqisht apo persekutohen ata jane orthodoks ne Gjykatat apo Mediat amerikan perkeqeson ecjen e Shqiperiose drejt Evropit dhe jeten e femijve Shqiptar qe do kene me shume mundesi per nje jete me te mire kur te jene pjese e Evropit.
Ty ste ben pershtypja maskaralleku i ketij cifti Minoritar sepse nuk te dhimbet vatani por Patridha Greke.

Nuk pijne me uje keto tani, Shqiperia kandidat per ne EU, dhe anetare e NATO. Ajo qe me cudit eshte nga vene dhe i gjejne keto lajme koti. Sikur shqiptari me i humbur ne pyjet e Alaskes te kete ndonje problem se i eshte bllokuar tubi i ujit nga ngricat, vetem ata fshataret eskimeze aty afer e dine, nuk i rruhet askujt tjeter ne bote. E prapeseprape gazetat shqiptare e marrin vesh.

Femijet jane shtetas amerikane se e marrin automatikisht nga lindja,Por nese prindi deportohet ato do te duhet te ikin me prindin dhe te kthehen ne Amerike pasi te mbushin 18 vjec.

E kam thon dhe ne nje koment tjeter Alba, qellimi i azelanteve/refugjateve/emigranteve eshte te futen brenda e te marrin letrat, ndersa qellimi i zyrave te azilit, emigracionit eshte ti shtyjne jashte keta emigrante, ti pengonje sa me shume.