Numri 45


#520

Pse ere ca kujto do thartoj trute me politike, ktu ke peshku bojm nei muhabet sa per te majt ne form shqipen. Ne pyjet me debore ka jete, e di ti mo.

PS Mos me naterro me Fiqon qe ka vu pare t’modhe me Trumpin.:stuck_out_tongue:


#521

aa, nuk e di une… sovrani foli !

populli therrete, mbare gezon Kombi,
president te jete, zoti Donald Trompi !!

.:joy:


#522

Marshallah, ja tani e dime me siguri qe edhe Mokrra ka koqe.
Nga ana tjeter: https://m.youtube.com/watch?v=z4nhDtkzhRg


#523

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#524

:scissors:


#525

pa pretenduar gje ketu, por c’mendon si arsye te kesaj (Dhoma e Perfaqesuesve = Republican) faktin qe Obama anoi shume majtas per mesataren e politikes me te cilen eshte mesuar mileti ketu, sidomos mandatin e dyte.


#526

Ah vaj medet. Havdallce…oponence…interesi. E lexon veten cfare shkruan? Une te bera replike pikerisht per dicka qe shkruajte ne kete teme e cila nuk eshte e jotja por e hapur per te gjithe. Rregulli numer 1 i nje blogu ky. Por meqenese ti nuk e kupton, jo vetem qe nuk u pergjigje per pyetjen qe te bera fillimisht, por e ktheve ne personal muhabetin (e bere ti dhe jo une). Meso te flasesh me njerezit nese do te te respektojne. Edhe kaq shume ta zgjata. Rri e qete se nuk te futem me neper komente.


#527

:scissors:


#528

Ej filmaxhijo, te muhabeti pyllit, pash mrom Arrival. I kom qef kto sci-fi, mo. Vaket, alien te bute tip Obame, ka mo lezet alieni te jet si Trump hesapi.:stuck_out_tongue:


#529

Regjizor eshte ky kebeksi, Denis Villeneuve. E kanë abonuar (në Hollywood) për të bere thriller me sfond me demek social (Sicario, Prisoners) dhe ky i rreshton nga nje në vit, duke zbatuar te njejten formule (pak à shume si kalamajt në fillore qe kopjojne nje pikture të gatshme në nje flete të ndare me katrore).
Nuk e kam parë kete të fundit.


#530


#531


#532


#533

She ( H. Klinton) encouraged those depressed over the loss to regroup and find their own therapeutic remedy. “Take your dogs for a walk,” she said, “if you have dogs.” - Huffington Post.


#534

Sec kam nje parandjenje qe Trampi do t’ju beje bisht shume prej atyre qe thoshte ne fushate. As mur do ndertoje, as Obamacare do ta heqi, edhe per gjykates te larte do kandidoje ndonje qe te mos jete shume konservator. Ketu do jemi e do shohim.


#535

O kthupi :grinning:


#536

http://www.gazetatema.net/web/2016/11/12/profecia-e-regjizorit-qe-parashikoi-fitoren-e-trump-nuk-do-ta-perfundoje-mandatin/


#537

Tashi z Trump nuk para u beson shume konspiracioneve, kush merret me muvi merret me muvi, z Trump ka tjeter detyre tashi.


#538

Pikerisht! Kapter Ramiu m’u kujtua dhe mua ne lidhje me kete situate. Me sa kam patur rastin te lexoj per te, madje dhe te degjoj per te nga njerez qe e njohin (nje ish bosi im e ka patur mik dhe tregonte per te here pas here), Trampi nuk eshte aq radikal sa c’e beri veten ne fushate. Ka ego te madhe dhe eshte inatcor, por aq radikal sa c’e beri veten nuk eshte. Me shume sesa politika atij i pelqen te jete ne qender te vemendjes dhe ne kete rast gjeti politiken si mjet per ta arritur ate gje, per te qene relevant (s’e di fjalen shqip). As vete nuk besonte qe do fitonte gje, por te qenit ne qender te vemendjes ishte shtyse e forte per te vazhduar fushatat. Tani qe eshte ne kete rol, kjo nuk eshte me shfaqje dhe ai ndoshta perseri do qe t’u provoje te gjitheve qe e kishin llogaritur Trampin gabim dhe po e merr nje cike me seriozisht. Megjithate te shohim ke do zgjedhi ne kabinet dhe si do vazhdoje.

Po ta shohesh ne prizmin e biznesit, Trampi nje biznesmen dhe ky si nje projekt te radhes, ai i caktoi vetes nje qellim dhe ja arriti. Kostoja ishte e madhe, si per imazhin e tij por me shume per shoqerine amerikane se u zgjuan gjithe racistet dhe idiotet e ketij vendi dhe kujtojne se ju erdhi dita. Mund te thuash qe qellimi justifikoi mjetet, por e pare vetem si projekt, me nje objektiv te caktuar dhe me nje plan per te arritur aty, eshte i suksesshem deri tani. Erdhi ne kete pozicion me premtimin per te pastruar mocalin, por keta jane ujq te vjeter. Po qe se republikanet e shohin qe nuk e kontrollojne dot, per nja 2 vjet I bejne daljen o me ndonje skandal o me ndonje menyre tjeter dhe lene zv. Presidentin te drejtoje qe eshte republikan karriere dhe kontrollohet me kollaj. Ose Trampi vete mund te dorehiqet se “being President is no longer fun”. Koha do ta tregoje.


#539

Nejse nejse, eshte akoma shpejt per te dale ne perfundime, pas nje qin ditshit ne detire do shifet.