Obama denoncon Rusinë. Rusët: Do reagojmë


#21

Ehu. Z.Trump esht esnaf. Do ja liroje burmat.
Pergatituni per z.Pence tja shkuli karrigen fill mas ktij.


#22

ka dhe nje rregull tjater .one president at a time.Trump nuk duhet te dale kondra presidentit te tij.


#23

#24

Edhe nje here

forcat fondamentale prezente në të dhe ato nuk janë besimet, kulturat apo ideologjite, por klasat sociale në momentin në fjale).


#25

Ose me shkoqur: ne Amerike, prej dekadash nuk ka klase punetore (ose: ka, por nuk eshte klasa dominuese, sepse Amerika eshte vend ku dominon Tertiary Sector).
Trump nuk fitoi (65 milion me 62, e di ti), sikurse të gjithe e dine qe Al Gore nuk humbi, por disa rrethana elektorale (qe ti i di fort mirë) mundesuan ate qe mundesuan. Kesaj rradhe nje fuqi e huaj i dha nje ‘te shtyre’ rrethanave të tilla (e di ti po he) dhe jemi ketu ku jemi.
Ty do t’vi zor pak muaj me vone për ça ke shkrujt po nejse, ti je m’su se ti për Clintonin votove dhe tani i ben fresk Putinit


#26

http://www.gazetadita.al/bota-ne-vitin-2017-beteja-e-ideve/


#27

Te dy vendet kane histori te gjate te perjashtimit te diplomateve respektivisht, ndaj nuk solli risi qeveria Obama. Me sa mbaj mend Bush ne kohen e tij perjashtoi nje numer edhe me te larte diplomatesh.

Ironia e fatit eshte se ne kete rast eshte mundesuar rrjedha e fitores e Trump Putin-simpatizuesit, dhe hardcore nacionalistet e bardhe (dhe pellazge tip ACDC e co.) kane per babe Putinin tashme. Se si me duket qe me fitoren e Trapit eshte shperbere dhe koncepti i “americanness”.


#28

Ruset janë me fat se të kish ndodhur kjo qe ndodhi (FSB qe nderhyn në politiken elektorale të USA) dhe në ate moment te kish qene për president nje karabush si Bushi, sot mardheniet diplomatike mes dy vendeve do ishin ne rastin me të mirë pezulluar, në me të keqin nderprere


#29

Na e rrembyne fitoren me dredhi… :stuck_out_tongue:


#30

e bukra eshte se ACDC tvls-ja dhe nacionalistet e bardhe ngyjre ariane shajne te gjithe kozmopolitet e zinj ngjyre jevgu se jane komuniste ne sherbim te Rusise qe eshte kunder Kosoves, ndersa kta ja kthejne qe keni per babe Putinin,
Hajde merre vesh kete lesh pilli kaçurrel, as Manjola nuk i bi dot ne te.

Hajt ju majte ajo e Manjoles!, se u pa puna ajo e Qemolit nuk ju majtka dot.


#31

Edhe njehere po te kujtoj se fituesi ne SHBA shpallet me votat elektorale dhe jo me ato popullore.
Edhe Hillary po luftonte per voten elektorale jo per ate popullore.Apo jo?
Se fundi,dhe ti kete e di mire besoj,eshte se Hillari u paraqit me mire se sa mendohej ne shtetet bastion te republikaneve ne Jug.Kjo sepse sondazhet e montuara “parashikuan” edhe fitoren e Hillarit ne Texas,Utah,Arizona,Georgia bile edhe ne Misisipi.Kjo motivoi tere demokratet e ketyre shteteve te shkonin e te votonin,por nga sa u pa perseri nuk mjaftuan.

Diferencen ne voten popullore e beri California ku Hillari fitoi me +4 milion vota,shtet qe Hillari e vizitoi mbi 50 here per aresye mbledhje fondesh dhe Trump asnjehere.
Ne shtete te tilla republikanet nuk kane motivo per te votuar.
Por nese ndonje sondazh do ta vinte ne dyshim fitoren e Hillarit ne California,NY apo Masacusets te siguroj qe republikanet ne keto shtete do te shkonin te gjithe te votonin dhe rezultati do te ishte ndryshe.

Sic e thashe luftohet per voten elektorale jo popullore,keshtu qe ose nuk do ta kuptosh ose ben sikur nuk e kupton.
Trump fitoi dhe fitorja u verifikua edhe me nunurimin e votave me dore.
Koha te pranohet realiteti dhe te shikohet perpara…se zgjedhjet e tjera jane pas 20 muajsh.


#32

lesh, lesh, lesh i bardhe, mbas 20 muajsh do fitoje leshi i zi prap.


#33

Or taj, ti ngaterron trupin elektoral të nje vendi (pjesemarrja e të cilit në votim në USA nuk i kalon 50-55%) me klasat sociale, dmth me shoqerine (society) ne teresi. 90% e atyre qe nuk votuan, janë anti-Trump (se ata qe ishin pro, shkuan votuan, për kaq je dakort).
NUK ka qene kurre keshtu me parë: ata qe nuk votuan për Obamen 4 vjet me parë, në mos ishin të gjithe PRO tij, kundra nuk ishin. Edhe për Bushin qe ka qene jo pak cleaving si personazh, ka qene pak a shume si me Obamen.
Me Trump ndryshon puna. Ka shumicen e forcave krijuese të shoqerise (society- jo elektoratit!!) kunder

Po tani m’kuptove? Kaq kisha une


#34

ose ne nje imazh të vetem
(Dhe në nje fjale të vetme : DIVIDED)


#35

Po mire mo vazhdoni te ngushelloni veten se keni forcat krijuese ,qe ne fakt jane pergjegjesit kryesore qe kane cuar boten ne kete gjendje.
Pastaj cuditeni perse anglezet dalin nga BE dhe ne SHBA fiton Trump.
E keqja eshte se ne vend qe kjo force krijuese te beje analizen dhe te nxjerre mesime nga humbja,vazhdon me avazin se paska fituar edhe ne Angli edhe ne SHBA…por dikush ja paska bere me hile!!!
Keni humbur vertet kontaktin me realitetin.


#36

Amerika esh si shpirt


#37

Obama i ka demtuar aq shume USA-t ne planin nderkombetar sa qe dhe nje byth idioti president i Filipineve tall trapin me te. President i kompleksuar me boten, hezitues, jo bindes. Ky duck-u qe u zgjodh tani vetem presidencial nuk eshte. Do zoti qe ne keto 4 vjet ben sa me pak deme. Amin.


#38

Zoteri i nderuar, Trump u zgjodh president; garen e fitoi fale sistemit, jo sepse ishte zgjedhja e shumices. Trump mori 3 mln vota me pak kunder nje kandidati plot difekte


#39

Obama e nxorri USA nga iraku dhe Afghanistan,dy luftera qe u filluan kot se koti kushtuan thone rreth 3 trilione $ ,pasuruan kompleksin militaro industrial ndersa sebepi i ketyre lufterave bin Ladin ishte per tebdil hava ne Pakistan duke pare filma porn cdo nate.obama ate qe republikanet nuk e harriten dot edhe pse e bene gjithe boten lemsh e harriti me a few good men .natyrisht qe do akuzohet per frikacak nga qarqet te cilat pasurohen me biznesin e luftes .


#40

Ku e di ti kush eshte zgjidhja e shumices?
Askush nuk e di.
Clinton dhe Trump u futen ne gare per voten elektorale dhe jo per ate popullore.
Nese do te luftohej per voten popullore fushata do te perqendrohej ne zonat me popullsi me te madhe,premtimet do te ishin te tjera dhe ndoshta nuk do te kishim perballjen Trump-Clinton por te tjere.
Pra do te ishte fushate krejt tjeter.
Mos krahasoni mollet me portokallet.