Prezantohet struktura dhe ministrat e qeverisë Rama


#84

Perse cuditeni?
Qeveria e re eshte fytyra e Shqiperise.
Fytyra e njerezve qe e shesin voten per nje dopjo vodke ,per 20 mije lek te vjetra apo nje thes miell.
E atyre qe gazeten e Mero Bazes e kane si Bibel dhe Meron si profet.
Ta gezojne ata qe jetojne ne Shqiperi dhe mos na cajne koken me ankesa.
Tani do tju vene edhe vizat dhe pak nga pak do te kthehemi ne kohen e xhaxhi Enverit 2.0
Sipas kokes edhe festen.
Kete meritoni dhe vete e zgjodhet.


#85

C.V. e zv.kryeministres peshoka nje ton !

Pse nuk i mori te gjitha femra ky?


#86

Ndoshta se behej xheloze Linda :blush:


#87

Edhe saliu nuk i kishte me te mire .


#88

naj homo ne qeveri, po qe te kete dal nga dollapi ? serbet na e kalune.


#89

Meqe e hape si teme: a do vendosen vertet ato vizat apo ishte thjesht nje tymnaje nga Hollanda?


#90

Qeveria e re, ose “Hakmarrja e Rudina Seserit” per zgjedhjet e vjedhura te 2009-s :


#91

ore, po ministrine e integrimit pse e shkriu ky ?! -apo sic duken bathet ajo puna e Evropit, ku kishim pështetur tere shpresat tona, iku per lesh…
edhe zoti Hann ishte lakonik. integrohuni ne Ballkan me mire, te Serbia .:smiley: , tha.

keshtu na polli ministrine e Diaspores… se normale, nje nga sukseset e rilindjes ishte dhe do jete prodhimi me shumice i emigranteve. ehh mer Pandi gjigandi… https://youtu.be/tbxK-nCmVVo


#92

Me verte e ke.Pse sipas teje krahasohet kapaciti i nje mjeku te njohur ka punuar 30 vjet ne zanat me ate te nje vajze qe ka drejtuar Sherbimet Sociale ne Bashki. Ajo do 2 vjet te kuptoje cdo te thote mjeksi. Po zaten ska problem jo se ne kemi patur dhe drejtor te AKU-se nje oficer topash. Si thota Rama pastaj ti gjejme vendin e punes individit jo indivitit vendin e punes. Mashtrues ordiner dhe demagog ja cpo del ai. :sob::zipper_mouth_face::rage:


#93

Ne fakt, kjo puna e personaliteteve ne qeverisje eshte “fausse bonne idée” (ide genjeshterisht e mire). E kam vene ré dhe tek qeverite ne vendin ku jetoj: kurre nuk kane dhene rezultat. Ne ekonomi tregu (kapitalizem, quaje si te duash) duhen menaxhere te mire. Kaq.


#94

Pikerisht, po ne na pelqen te lozim kungulleshkash, (ministrash), cdo shqiptar ka ender te behet minister.


#95

@espana me vjen keq por po.
Drejtimi egzekutiv sic ta sqarova eshte i ndare si aftesi, dhe perben specialitet me vete.
Kjo s’do te thote apriori se cdonjeri mund te jete nje menaxher i zoti, por vetem qe pellgu i njerezve me potenciale drejtimi eshte me i gjere sesa ai per potenciale intelektuale.
Menaxhimi eshte nje fushe ku kane gjetur veten te shprehen, dhe t’i katapultoje ne klasen e mesme, shume qe vijne nga bota e trete, ketej. Eshte nje aftesi e perhapur mjaft, dhe s’do cuditesha ta gjeja te tille edhe ne shqiperi. Nje intelektual a specialist i fushes perdoret me mire ne rolin e keshilltarit te nje drejtuesi egzekutiv.


Talente dhe mjeshteri
#96

Ta gëzosh Gramozin, Shqipëri

Kuvendi i ardhshëm i Shqipërisë do të ketë për kryetar një ish-ministër të brendshëm nga regjimi i diktaturës së proletariatit dhe luftës së klasave. Ky është një turp shqiptar! Një veprim që e bën të ngërdheshet një të ngarkuar me punë nga Europa në vendin tone. Një njeri që akuzohet për vrasjet e 2 prillit 1991 në Shkoder. I bën ata skeptikë. Ose edhe në mos u akuzoftë, i habit se si qoftë dhe moralisht, shqiptarët nuk reagojnë. Si ish-minister i brendshëm, i atij dikasteri, që është faqja e zezë e tyre për atë kohë… , për atë aspirate mbarë sociale për një demokraci perëndimore, ky njeri duhej të ishte sot një qytetar normal. Dhe jo ligjëbërës. Edhe për faktin tjetër, kokëfort të dështimit vit pas vite të vendit nga kjo klasë politike. Për një lloj pastrimi të ndërgjegjes sonë. Duhej të kishte një lloj refuzimi të ashpër civil. Por nuk ka ka. Madje me mburrje një lider të ekspozon si dorë të forte pikërisht elementin e bërjes së pushteti me dhunë. Elementin e dosjeve a të tjera kulisave nga bodrumet e diktaturës. Sikur ky vend ka vdekur nga rigjenerimi I brezave një here e përgjithmonë.

Ta gëzosh Gramozin, Shqipëri.

Trupat e masakruar të të rinjve shqiptarë në kufi, në Korçë në 1990, kur Ruçi ishte zv.ministër i Brendshëm


#97

sidoqofte eshte vetem nje bankiere, qe ne mendje ka reformat neoliberale:wink:
Pak e ceket mu duk ne prezantimin e saj. Duket shume here me larte Olta Xhacka, kulturalisht.
Ndoshta mund te jete e afte si tekniciene, boh.
Kjo puna en ministrave u be si emisioni i big brother, komentojme pjesemarresit thjesht nga vuajerizmi


#98

Vendosja e intelektualit/specialistit ne drejtim te institucionit eshte mendesi e vjeter organizative, e cila ketej eshte me se e tejkaluar.
Me e mira eshte qe kandidati te kete te dy aftesite, ate te specialitetit, dhe te menaxherit. Ky eshte kombinim me i rralle, por sidoqofte ne mungese, aftesia menaxhuese merr prioritet vs. specialitetit, ne nje karrige egzekutive / menaxhuese, dhe kjo dihet tashme.
Aq me teper kur ne epoken e teknologjise qe jetojme koncepti i specialistit eshte relativizuar shume.


#99

nje qeveritar nuk mund te jete thjesht nje tenkicien i ftohte, duhet te marre vendime edhe politikisht.
Duhet te kete nje diference mes nje korporate dhe nje partie ne qeverisje. Ndoshta Rama ka dashur nje qeveri me hermetike dhe te kontrollueshme, kur ka zgjedhur keto emra, si ne te paren xhanem.


#100

qeveria sic ta kam sqaruar perdor specialistet per keshillim, si keshilltare.

Eshte e habitshme mangesia qe ka shoqeria shq. lidhur me keto gjera, dhe pretendimet e madheshtise qe shfaqin njerezit ndersa japin gjykimet e tyre


#101

shikoje me vemendje mbledhjen e asanblese se Ps dje dhe nje mbledhje te partise vetevendosja ne kosove dhe do kuptosh dallimin mes nje korporate qe produkt ka mbajtjen e pushtetit dhe nje partie te mirefillte politike qe produkt ka te interesin e publikes jo te publikut.


#102

Harrove dhe qe qeveria e ardhshme do te kete per minister te brendshem nje ish-hetues te regjimit te diktatures.


#103

Nderron vazhdimisht subjektin ne debat alban.
Nejse, nuk kemi pritshmeri te tilla mbi qeverine rama.
Dhe shkaku i ketyre pritshmerive te pakrahasueshme me VV, eshte shoqeria ne Shqiperi vs. asaj ne Kosove. Dy shoqerite bejne diferencen e pare.
Te dyten, e ben e ashtuquajtura opozite, e cila perfaqeson nje ekstrem ne konservatorizmin si kah.
Ne demokraci, lirite (si aspekt i majte) jane aq me te forte sa me i zbutur eshte skaji konservator (anti-liri) i saj.