Prezantohet struktura dhe ministrat e qeverisë Rama


#124

tjetra esht e nje historiani gjerman Abert Brecht ; Ne fund do behet cdo gje mir , po nuk ishte mir nuk ka ardh fundi.
Kete te dyten ta thash per te te kurajuar pak se mir esht te jemi pozitiv


#125

Edhe une kam dy fjale per te thene " puuuu pu pu pu kush voton ne Shqiperi".


#126

Sa jan shtuar Ilia Tolet tek peshku mer yahooo. Asnjoni prej jush nuk qeka bo Minister a drejtor prej Edvin Kristaqit?
Shume keq, erdha me shpresa qe tboja i dor muhabet ne uje me me pak peshq.
Mire kta ne Shqypni por Emigrantet cer kan me qeveriun se as e kan votu e as kan per tu rrit taksat???
Sju pelqen Qeveriu? Ma mire, do kthehet e Djathta e Qunit te Sheqeres ma heret ne pushtet…osht e vdekme, lajm i fundit…thjesht kto 5 Ministra Pjeshka te Lartmadhenise do ja erodin reputacionin…ja kshu.
Ah se harrova, Emigrantet te votojne ne vendet e tyre per politikanet e hajrit lokal e qendror e boll u morren me Vatanin. Zgjedhjet sapo u bon kshu qe hajt shperndahuni…e boni noji pune


#127

Njerizit jane agresive ndaj kesaj qeverie edhe si reagim ndaj pasigurise qe shkakton e ardhmja, momenti i ndryshimit te qeverive i shkakton natyrshem.
Por mandati i pare ka treguar qe keto kane rezultuar flluska sapuni ne jo pak raste. Reforma territoriale nuk solli shume ulje te zhpenzimeve sic pritej.
Ne qsut, ku eshte bere ndryshim. jo i gjithi ka rezultuar eficent, ka serish mjaft struktura jo eficente, renie te nivelit te sherbimit, largim profesionistesh, fitim territori te privatit.
eshte thike me dy presa, derregullimi mund edhe te rrise abuzivizmin. Mbetet per tu pare se asnje strukture nuk eshte parazite ne funksion.
Leket kane pas avulluar nder vite ne shume nga keto drejtori.
. Une jam optimist se dicka e mire edhe mund te dale nga kjo reforme, se sidoqofte me keq se sa ka qene nuk mund te behet.


#128

ose te pakten te merren me ministrine & ministrin e Diaspores, meqe i mbulon si interesa .
Gje e re sa i takon qeverisjes dhe shtetit :+1:
Le ta shfrytezojme ne interes tone (e te vendit, te cilin s’e ve ne dyshim perderisa vijme ketu)


#129

"Teper emocinal per pak gje"
E kupton ti qe ne 27 vite ne kemi berre shume pak perpara dhe jemi ende shume larg fjales shtet. Ti ende nuk ke nje resort te denje turistike, nderkohe qe ne Turqi ndertohen 200 ne vit. Fatkeqesisht as me Malin e Zi nuk krahasohemi ndonse kemi dyfishin e vijes bregdetrare dhe shume here me te bukur. Ketu ikin 37 agjensi shteterore dhe askush nuk di te thote mbi cbaze argumenti dhe kush eshte grupi i punes qe ka bere studimin. E pra ne sot duhet te ishim 2-3 here me mire, nese ti ke pritshmeri kaq te ulta me vjen keq per ty. Ne vitet 80 nga Spanja iknin shume njerez rrefugjate,ndersa ne vitet 2000 ishte vendi qe priste rrefugjate. 20 vite kaluan po ama dine te bejne shtet dhe turizem.


#130

Hiqni dore nga krahasimet e Enverit dhe Saliut me boten revizioniste e kapitaliste.
Nje punim i Gaudit ne Spanje terheq me shume Turist se gjithe bregdeti Shqiptar.
Si mund te krahasoheni me Spanjen njehere qe eshte shume e pasur por me qytatare shume te varfer e me nje shtet shume te korruptuar ndersa Shqiperia eshte edhe vend i varfer edhe me qytetare te varfer edhe pa shtet.
Eshte shume e veshtire te dilet nga qarku i varferise, por per Shqiptaret eshte pothuajse e pamundur sepse presin shume nga Edvin Kristaqi dhe Ahmetaj. Edhe Ensteinin te keni ne qeveri ndryshimet do jene minimale po shtrojuni punes e nxirrni ndonje lek.
Qeveriu mbledh taksa e mban rregull, kaq. Resortat turistike i bojne Bankat.


#131

dmth bie dakord me mua per pjesen tjeter e qe ishte argumenti i debatit.
Se kjo qe po vazhdon quhet gerricje…
(te cilen s’e kam problem te ta argumentoj, por dyshoj se merremi vesh)
dite te mire.


#132

Te garantoj se kurrupsioni ne Spanje ne vitet 80 ka qene 10 fish me i madh se tek ne. Po diten te reagojne dhe futen ne burg shume veta duke filluar nga Kryeministri, ministr, gjyqtare e prokukurore. Ke pare njeri ne burg ti. Deri dje skishun te hanin ndersa sot e shprehin hapur pasurine pa pasur frike nga askush.


#133

Edhe integrimit i jepej rendesi ne menyre te sforcuar duke patur nje ministri ne vete.Shume mire dhe natyrshem,ceshtjet e integrimit i adreson Ministria e Jashtme. Ajo qe me ben pershtypje,per vete volumin e madh te punes qe mbulojne,perse jane shkrire ne nje ,Transportet me Energjitiken?! Nderkohe,nje ministri si ajo e kultures eshte ne fron e vetme.


#134

Resortet turistike i ben klima e biznesit qartesia e pronesise dhe politikat ekonomike. Te asnje nga keto se ke te qarte. E pe ti si e rrahen si qen ate investitorin Libanez. Askush nuk tha asgje, po e njejta gje ndodhi dhe ne Kakome, ku 20 veta perzune investitor serioze. Ja pse nuk ke shtet ti o militanti i varfer qe ngopesh me luge bosh e nje Lungomare qe u ska mbaruar pas 4 vitesh.


#135

Une nuk kam mundesi te jem militant sepse nuk ushqehem ne Shqiperi. Si Basha ashtu edhe Edvini nuk me sjellin gje ne trajse mua.
Ne Spanje vidhet edhe Sot, kurse ne Greqi pasi vodhen per 50 vjet dhe u kapen ca kane filluar te vjedhin perseri.
Investimet Nuk vijne tek ju sepse ju nuk keni kulture pune dhe te cani veshet me Demokracira e protesta i cik si teper. Bej rremuja 1990, bej 1997, bej 1998 bej 21 Janar dhe prisni investime. Investime jane MacDonalds e Starbucksi, Bankat qe blejne tokat pronareve e jo Libanez hajdut qe sndertojne per 20 vjet.

Nejse Edvin Kristaqi bo mire qe po i bi administrates e do i shkrij se edhe numri hajduteve do pakesohet i cik, ene ata hajdute nuk do fitojne rroge gjykate sepse ligjerisht nuk do pushohen. Me siguri do jete marreveshja Rama-Basha, per administrate super te fryre me Hajdute plus bekimi i Bankes Boterore.


#136

Rrofsh Gjembo per kete prurje :grin:


#137

Kaq ceket i kuptoke gjojnat i marumo, kur thashe sheshuar, kisha parasysh edhe proçeset para saj, si diskutimet, nxjerra e analizes, me te mires qe arrihet nga degjimi, diskutimi, forumi ku te gjithe shfaqin mendimin e tyre. Here tjeter mos u u nxeh me plakun, me veten tate boj ç’a te dush.


#138

Po ç’peshon kjo zavallja e shkrete …Sa doli e beri gafen e pare …si tha ‘‘komuniteti i atyre jevgjeve’’ lol


#139

upu pu me tnigju palloshi qi e qu makroekonomist amator


#140


#141

Pandi gjigandi eshte babaxhan. nuk ka punuar asnje dite ne jete ! -ky ka lindur per kryeminsiter e zv/kryeminser… ok, me pak se minister nuk pranon !


#142

Nje gje s’kuptoj une, per ça hy ne pune ministri i diaspores!


#143

E ka kriju per ne emigrantet …per inat te shkabes lol
Per per te tallur lesht o Zeqo per çfare …e gjeti nje vend pune Pandit se i lepihej sa para e sa mbrapa …nuk e pe te inagurimi i sheshit …me erdhi per te vjelle…