Prina komandant Edvin Kristaqi!


#124

Pasqire e modes e shembell I keltyres do thoshte shekspiri .sidomos ato barcaletat e bordurave te bulevardit te viteve 70 qe I tregonte merkelit mbi shqiptarin e uritur qe habitej nga bolleku I makaronave ne gjermani , lere se c’ishin .keltyre e gjalle kur te mos kem njeri.
ceshtja eshte :ku na e kane hedhur frengjit qe po genjejne krietarin e tribuse tone me copa pasqirash ?


#125

10 katunar pra


#126

kadarerja eshte si shkrimtar i oborit te dulles prandaj ja dha dekoraten ai socialisti i frances Mos haro se socialistet franceze kane tallur menderen me ne kur i dhane shqiperise ne kohen e urrise komuniste medalje për prodhimin e bukës në vitin 1987? Të dytët në botë!,
kurse per familjen patriote Vrijoni krenohet si france ashtu dhe shqiperia.

…Iliaz Bej Vrioni,(babaj i Jusufit) për kontributin e tij të pasur në marrëdhënie ndërkomëtare, është dekoruar nga Republika Franceze në vitet 1920 me urdhërin e lartë Grand Officier de la Légion d’Honneur.

Në vitin 1946 , Iliaz Bej Vrioni, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, ish Kryeministër i Shtetit Shqiptar, regjimi dikatorial do të zhvarroste eshtrat për t’i hedhur ato në lumin Osum të Beratit . Eshtrat e Iliaz Bej Vrionit vazhdojnë të mbeten të humbura duke e lënë ende këtë personalitet të vyer të kombit shqiptar pa varr.
Kurse Jusuf Vrionin nje disident politik njesoj si i ati , për kontributin e tij të pasur në gjuhën frënge, dekorohet nga Republika franceze ne vitin 1993 po me urdhërin e lartë Grand Officier de la Légion d’Honneur.

eshte rast i ralle edhe per historine e frances dekorimi i dy pjestareve te njejtes familje ,


#127

ashtu eshte kapo, bitha i shpjegon te gjitha, edhe bitha jote i shpjegon te gjitha duke pjerdh nate e dite ne blog te njejtat gjera.

Edhe Steve Jobs eshte intelektual me shkolle te mesme, po i ve ne maje te palles qyrrsa si ty qe kane mbaruar shkollen e larte e nuk jane ne gjendje te lidhin 2 fjale perveç “… se komunizmi zotrie …”.

Kadarene e perçmon si shkrimtar i oborrit te Dulles, Vrionin e lavderon si perkthyes i librave te Dulles?

Feloreve bythore te djathte antifranceze qyrrashe, ju kujtoj qe Franca eshte vertet egersisht e majte, por eshte po aq egersisht e djathte.

Nuk eshte Shqiperia etaloni qe mat vlerat planetare, pa u fut me thelle me sqaru qyrrashet e blogut per grander de Frans: te pakten gjysma kulturore e Kanadase eshte franceze si tradite dhe sotshmeri, Statuja e Lirise amerikane eshte prodhim francez.


#128

Kjo është botë e ndyrë që mban edhe francezë po aq të ndyrë brenda sajë. I jep urdhër të lartë kryekurvës së Shqipërisë dhe nga ana tjetër burgos dhe keqtrajton deri në palcë gjithë kombin me arrestimin e Ramush Haradinajt…


#129

E pushtoi ne Zviceren…pu pu pu!

  • Bravo Edvin Kristaqi !

#130

U duhet nje linje ajrore direkte qe Te kerkoni azil sa me kollaj😄


#131

Mbi te gjitha ai, ka pushtuar mendjen tende.


#132

Vetem per fanatiket politike E. Rama eshte nje figure me e madhe se R.Haradinaj. Ky i fundit e kaperxen kryeministrin shqiptar ne te gjitha dimensionet me vlere. Franca burgos ne menyre arbitrare ate, qe me burreri rrembeu armet dhe luftoi me jeten e tij si hero kunder shfarosesve te kombit te tij dhe dekoron kete, qe ne rastin me te mire eshte nje demagog politik, qe kurre nuk ka menduar per ate komb.


#133

Odiseja e Jusuf Vrionit mjafton e vetme për të ilustruar fatin e intelektualit në regjimin totalitar shqiptar. Jusuf Vrioni i mbijetoi diktaturës duke ulur kokën, duke u fshirë dhe më pas duke i fshehur vlerat dhe talentet e tij. Fati i tij është pasqyra më e mirë dhe prova sine qua non se ai regjim ishte para dhe mbi të gjitha, pushteti i mediokres mbi vlerat e mirëfillta, në art, letërsi, shkencë e gjetkë.
Më 13 shtator 1947 arrestohet dhe përfundon në qelitë e nëndheshme të Burgut të Vjetër të Tiranës, në ato, që ai do ti quajë paradhoma të vdekjes. E torturojnë mizorisht dhe gjatë izolimit 27 mujor, ai do të tentojë, të presë pa sukses damarët. I akuzuar si bashkëpuntor i agjenturave të huaja, Vrioni do të pranonte vetëm se kishte pasur kontakte për krijimin e opozitës legale të parashikuar në bazë të Ligjit Elektoral.Në 29 qershor 1950 Vrioni dënohet me 15 vjet burg, si agjent i shërbimeve të huaja sekrete.

Pas torturave dhe burgut Vrioni u tërhoq për të mos bërë hije, me pas dhe erdhi faza e përdorjes së vlerave të tij më të mira në shërbim të ndriçimit të individualiteteve obortare mediokre, që ishin zëri i regjimit bile edhe vete pacavuret e Dulles.
Jusuf Vrioni i provoi në ekstrem, torturën, dënimin me burg, shpronësimin dhe më pas izolimin dhe të gjithave u mbijetoi. Gjenia e tij ishte që kuptoi se ajo që i kërkonin komunistet, ishte të shuhej, të mos ekzistonte intelektualisht. Duke kaluar në të gjitha fazat e kësaj shuarje të programuar, ai, politologu i formuar në shkollat elitare franceze do të analizonte në thelb dhe do të arrinte të kuptonte si rrallëkush, sistemin totalitar shqiptar dhe do të mësojë t’i përshtatet e t’i mbijetojë atij mrekullisht duke perkthyer deri edhe librat e diktatorit per te qene nje deshmi e gjalle e krimeve monstruoze komuniste ne shqiperi.

…kurse personalisht nuk ma lejon edukata te ofendoj njeri por ty Heretik kam nje arsye me shume sepse mbaj mend 6-7 vite me pare rastesisht te ka shpetuar qe ne kohen e dulles per shkak te punes,shkoje shpesh me sherbim ne rrethe oficer apo instruktor partie.Nga kjo kuptohet qe keqenje nje nga ata qe e duartokiten apo me keq instaluan diktaturen e Dulles dhe sot je shendruar ne nje perzierje amorfe e nje alkimisti marksist leninist fundamentalist ne pension, me nje demo frankenshtajn , i frastuar e depresuar qe duhet te marr ilace regullisht .


#134

Po cfare lidhje ka gjykata, nje institucion i pavarur , me presidencen qe prape eshte nje institucion tjeter i pavarur? Ah po jane te dyja franceze. Dhe meqe jane te tilla duhet me patjeter qe ti gjykojme si te pandara. Tamom mendesi totalitare e trasheguar nga regjimi i Hoxhes. Por ka brenda edhe ligesi shpirterore si dhe manges9i te formimit intelektual. Faleminderit qe jeni ketu dhe shkruani, pasi keshtu kuptoj me mire sesa kohe akoma na duhet per tu bere qytetare perendimor.


#135

Aleko, ku jeton ti, ne bote reale apo imagjinare? Cfare institucione te pavarura flet ti, kur gjithe bota e kupton qe arrestimi i Haradinajt eshte politik, kurse institucioni i Presidentit Francez, eshte ekstremi i nje pozicioni politik. Persa me perket mua, ashtu sic gjithe shqiptaret qe jetojne jashte, e kam shume me te lehte, per te diferencuar fenomenet, se sa shqiptaret qe jetojne brenda Shqiperise, sepse e jetojme realitetin ketu perdite dhe shohim, qe bota nuk eshte aq ideale sac mund te mendojne njerezit atje.


#136

lol, “gjithe bota e kupton…” po ci ke keto shprehje se na gajase, a thua se ti je pergjithesimi i mendjeve boterore. Ti je thjesht nje person, pra nje mendje dhe jep nje mendim kaq. Dhe ky mendimi yt mua me kujton kohen e monizmit kur Enveri kur tha ne vitin 1972 se meqe mediat Italiane e kishin komentuar me komplimente te rritura performancen e festivalit te 11-te te kenges ne RTVSH do te thote se nuk jemi ne rregull dhe se arti dhe kultura po na degjenerohet…Ka shume emigrante me kombesi nga vendet e botes se trete qe jetojne ne perendim por prape ashtu ngelen sic kur erdhen, prandaj mo u merzit. Nuk ndryshohet dot menyra e te menduarit se nderove shtet, thjesht ndryshon vetem menyra e te jetuarit. Pra psh nese ke qene karroqe prape ashtu ngelesh.


#137

Ka shume mergimtare qe vetem trupin dhe bythen kane ketej se me koke jane atje me ty :smile:


#138

nje grime e Jusuf Vrionit po te ishte soji juaj, sa do kish perfituar shoqeria.
Po ti je nje shpirtzi egosemure sic ke qene edhe ne kohen e regjimit, sic jane tipikisht shqupi

Keni pervetesuar vuajtjet e atyre pak njerezve qe per rrethana te komplikuara u ndeshkuan padrejtesisht, dhe i tundni si flamur.

Nuk e keni me rregjimin ju, qe ta dish. E keni me diferencimin qe ju behet si te paafte per te pare gjere e larg, se e keni te ngushte ate shpirtin tuaj. Na sjell Jusuf Vrionin shembull koka jote, e na flet per edukate e kulture, arte. Hear hear…

Antikomunizmi dhe flamuri i persekutimit qe valevisni ne te vertete jane outlet per frustracionin prej inferioritetit.
Meso te behesh njeri kapo, se je egzistence e vogel e mjere. Meso t’i ngjash Jusuf Vrionit.


#139

Ej,vij une ne shpi i lodh nga puna,capis shkallet me pertese ni nga ni,nxier celsin e shpise nga xhepi i pantallonave per ta bere gati. Kur mbrrij ne katin e trete,aty ku kam shpine,ndersa behem gati per te rrotullu braven qe mberthen deren,ngrej koken dhe ne dere dalloj nje numer. Ou! - me del nje ze se brendshmi dhe kthej koken nga dera e komshiut. Edhe aty nje numer. Zbres nje kat me poshte per te pare dyert e komshinjve te tjere,edhe ata kishin neper to nga nje numer. Po keto numura c’te jene valle? - me vjen ndermed pyetja dhe me rrin si cekan mbi koke. Po na numurojne, - m’u kujtua batuta e nje filmi. Me vone mora vesh qe po vihej ne zbatim sistemi i ri i adresave. He, - kshu po,ka lezet, - thashe me vete - si dikur xhanem,i kishim dikur numurat neper dyert e shpise dhe kishim adresen;lagjia kaq,blloku aq,pallati kaq fraksion aq,apartamenti kaq dhe vinte postieri symbyllurazi dhe te sillte kartilonen e urimit per vitin e ri. Kurse sot,meqe ne ktu jemi nje grusht njerezish,vjen postierja e te pyet , - a thu kot,mos e njef kush eshte filani? Apo ne Tirane, - pallati me shigjeta,majtas te dyqani i ushqimores!! Pu pu pu,ku e cute ket Shqipni! Desh Zoti dhe erdhi ne pushtet Edvin Kristaqi e po i’a kthen brinjet shtetit ne vend.


#140

Aleko, me kokefortesi dhe me paralelizma aspak te sakta, nuk mbrohet nje argument. Sa per veten time, nuk do turperohesha dhe po te punoja ne nje fabrike, si punetor i thjeshte apo qofte edhe nje pune me te rendomte, sepse ne fund te fundit, jo gjithmone puna qe ben tregon se sa te peshon truri. Por meqe ra fjala, as ne Shqiperi dhe as jashte saj, nuk jam perpjekur te demonstroj potencialin e mendjes time per fame, pavaresisht se cili eshte ai. Por te siguroj, qe nuk eshte ai qe deshiron nje karroqe si ty te jete, thjesht sepse nuk jemi nje mendje per politiken. E verteta eshte qe nese do kishe kunder ligjin, ne qytetin ku une banoj, ti si shqiptar me shume gjasa do te rekomandonin tek une. Dhe une do te ngarkoja te njejten pagese, per nje ore pune timen, aq sa merr pagese ti ne nje ministri te Edi Rames per nje muaj, por jo sepse ti je ithtar i ketij te fundit.


#141

E shikon qe ke mendesi puniste? Fantazon dhe pastaj truri ti percepton si te verteta dhe ti vepron. Pse duhet me patjeter qe une te punoje ne nje ministri te Edi rames? Kush te paragtjykoj ty per punen qe ben atje ku je? Pse te thuash qe ne France institucionet jane te pavarura qenkerka kokefortesi dhe aspak nje realitet? Me vjen keq , por cfardo pozicioni zyrtar apo shoqeror qe te kesh atje ku je, per mua ke ngelur thjesht nje punist gjithmone ne te menduar, tipik prodhim njeriu ri i PPSH-se.


#142

berbero ne vijme ketu qe te marim ndonje informacion nga vatani nga ju qe jetoni aty dhe shihni nga afer proplemet.por ti na kthehesh dhe tregon se si jetojme ne ketej detit… e kupton berbero se duke dhene te gjitha krahasimet vetem me kohen e Dulles ,tregon qe nuk e njeh ket realitetin e jetes ne perendim dhe aq me keq perpiqesh te shtremberosh ate gjoja per te prekur ne seder te larguarit si deshtak.
e para ketu ku jetojme 50% jane te lindur jo ne Canada dhe ambjenti eshte aq miqesor sa ndjehesh me mire se ne shtepin tende.
e dyta 99 % e te larguareve nga shqiperia ketu jane inxhinjere,ekonomista,doktora profesesore e tje(ata te filoqylit shkojne ne amerike se nuk plotesojne piket ketu) dhe po thuajse shumica kane shkuar perseri ne shkolle per tu diplomuar sepse ajo shkolla e Dulles nuk e njef njeri
e treta ketu niveli ekonomik eshte aq i larte sa ata qe jetojne ne asistence(varferi) marin 1200$ ne muaj.Kurse ata qe punojne marrin nga lehtesisht nga 50-70$ mije ne vite .
e katerta 90% e femijeve te ketyre te larguareve ndjekin shkolat e larte duke u integruar ne te gjitha fushat e ekonomise inxhinjer,ekonomist,profesor e tje.Para disa kohesh nje shok i punes me tha se ishte shume i kenaqur nga perkudesja dhe sherbimi i doktoreshes shqiptare e familjes.
e pesta une do te jape dy raste ilustrimi i nje me shkolle te larte e nje me shkolle te mesme qe kane ngritur bisnese disa miljoshne http://www.dukamanagement.com dhe
http://absoluteinterior.ca
… prandaj berbero here tjeter mos bej gabime te tilla se top chanel dhe klani me telenovelat turke qe shikon ti, nuk te ndihmojne dot te kuptoshe jeten ketej nga perendimi.Here tjeter tregohu ma xhentelment qe te maresh sqarime dhe hollesishme.


#143

Kur thashe ti, nuk nenkuptova ty me doemos, as punen domosdoshmerisht ne ministri, aq me teper qe ministrite, nuk jane prone e Edi Rames, por bera nje paralelizem ne terma financiare. Ky shpjegim nuk do ishte i nevojshem te behej, nese ti vete, perkunder asaj qe me akuzon mua, nuk do i merje debatet personale, si rrjedhoje pikerisht e atij mentaliteti qe ma bashkon mua pa lidhje.