Prina komandant Edvin Kristaqi!


#144

Ashtu eshte, por nuk kuptova pse bythen e shikon ti te ndare nga trupi.


#145

Kapo ose je keqkuptuar, ose e ben kastile. Ke shkeputur vetem nje pjeseze te paragrafit tim. Po ta rilexosh edhe njehere do te kuptosh qe nuk flas per menyren e te jetuarit, apo te shkolluarit , por per menyren e te menduarit. Ndryshim i madh ky Kapo!


#146

Aleko, nje pjese derrmuese e ketyre qe thua ti, jo vetem nuk ngjasojne fare nga mentaliteti, me shqiptaret sot, por as me veten e tyre para se te vinin ketu. Ata i vlenin Shqiperise dhe ne kushtet kur iken, sepse pergjithesisht ishin jo vetem njerez te shkolluar dhe te emancipuar, por dhe zanatcinje te mire, te ardhur nga vende si Greqia dhe Italia ku u shfrytezuan shtazerisht. Po te kishte Shqiperia keta njerez sot, do te ishte nje vend me i mire dhe me i emancipuar dhe nuk do te lejonte te ulej aq piaza, sa te beheshin Edi Ramet kryeminister.


Pesë ligjet themelore të budallallëkut njerëzor
#147

Nuk me ka shpetuar rastesisht, sepse mua nuk me shpetojne pordhet rastesisht si juve ne blog duke shit mend si te persekutuar anonime, e kam pjerdh tamom me koshjence, dhe nuk kam qene oficer apo instruktor partie, por kam qene ne policine e fshehte si pergjegjes per zonen e artit. Pergjoja disidentet me nje fjale, prandaj marr vesh nga arti: Wagner, art japonez, Frojdi, Marksi etj. Pra kam pasur te njejten pozite si Putin ne Berlinin Lindor, me ndryshim se shqiptaret nuk me bene president sepse jane koqe fare, nuk kuptojne vleren e policise se fshehte. Vetem nje i policise se fshehte mund te behet kollaj mbifelor.

Meqe jemi ke Franca, Ministri i Policise se Fshehte Fushe, hengri 6 qeveri: qeverine e Revolucionit jakobin, Direktoratin, Konsullatin, Perandorine, 100 ditet, Burbonet. Vetem se vdiq, se po te mos kish vdekur kishte per te qene edhe sot kaluar duke shperndare dekorata Legjioni Nderi per antikomunistet.


Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurisë së deputetit Alfred Peza: Ka bërë pastrim parash
Diskutim i lirë - prill 2017
#148

Shume i ditur qenke vallahi, por kjo dituria e tepert, te beka te harrosh shembuj me te thjeshte, me te afert ne kohe dhe per me teper, brenda vendit, udheheqesin e lavdishem buze adriatikut, qe po te mos kishte vdekur vete, me mbeshtetes me “koshjence” si puna jote, do na jepte dekorata “Heroi i Punes Socialiste” dhe sot.


#149

I modho, si mer jahu paske qene ne policine e fshehte, mos ke dash te thuash ne sherbimin sekret, me i fjal ne kohen e socializmes paskemi qene kundershtar, ndersa tani shoke, rrezik te pinim noi birre bashke duke kujtuar kohet e vjetra, une se si ju iksha juve, e ju se si me gjurmonit mua :yum:


#150

Mskso,po e vuan shume mor burre! Te thashe ate punen e terapise ne grup. Cohu ne kembe e thuaj:"une quhem Maks. Urrej per vdekje Edvin Kristaqin. Sa me shume e urrej une, aq me lart ngeihet ai."
Thuaj kto dhe ke per te pare qe do ndihesh me mire.


#151

Te premtoj qe do e them, pasi ti te thuash, qe e dashuron Edi Ramen. Thone qe dashuria e mund urrejtjen.


#152

Une e kam ba deklaraten time,pyt gjembin.


#153

Po thuaje dhe njehere or burre se nuk eshte turp. Nuk me ka me sy te mire gjembi, se jam nga ata “kriminelat” e Sales.


#154

Një portal serioz francez “The local.fr” e konsideron si një nga 10 gabimet më të mëdha, dhënien e titullit “Legjioni i Nderit” për ish-diktatorin e Panamasë, Manuel Noriega.

Noriega renditet në këtë listë me emrat që nuk i bëjnë nder titullit të krijuar nga Napoleon Bonaparti, bashkë me Vladimir Putin, Bashar Al Asad, apo presidenti i Gabonit Ali Bongo i cili shquhet për abuzimet dhe pushtetin dhe fondet publike dhe që i vetmi kontribut që ka për Francën është se ka depozituar atje mbi 150 milionë euro të grabitura gjata ushtrimit të detyrës si i tillë. Ngjashmëritë mes Edi Ramës dhe Noriegës nuk janë të pakta, dhe po ashtu edhe me shumë gjasë edhe fundi i tyre vështirë se do të bëjë përjashtim. Por që të dy do të kenë gjithmonë në qafën e tyre “Legjionin e Nderit” si sundimtarë, ashtu edhe të burgosur.


#155

po pse s’thua ti qe paske qene fuks 5 leksh. vetem se tani qe je plakur paske rrjedhur fare dhe te duket vetja si putini dhe si njohes i madh i artit nga wikipedia.


#156

Gjembi asht dora juj,anipse munohet me u duk si e baraslargume. Ti ruj shnetin,ajo ka ransi,sidomos shneti mendor. Shneti ne radhe te pare. Ti le me kuptu se je avukat dhe fito lek shume. Ca dreqin ke qe je kaq i palumtur? Edvin Kristaqi po ta ze frymen. Fuck him off,ruj veten. :grinning:


#157

Qe te jem i sinqerte me ty, ti ke te drejte kur thua, qe nuk duhet me u marre me Edi Ramen sepse cdo njeri duhet te shikoj interesat e tij, sidomos kur eshte larg. Problemi eshte se nuk mund te rrish kaq indeferent, kur bashkombasit e mi, bien aq shume ne dashuri me pushtetin, sa i marrin frymen gjysmes tjeter. Dhe me cilin pushtet, ate te nje garipi, qe nuk do njeri pervec vetes.


#158

Krijuesit e artit të soc-realizmit dhe pergjegjesit e tyre vertete duhen kuptuar. Po të mos ishte ajo rrymë dhe Enver Hoxha, ata nuk do të ishin asgjë.
Gjykoni vet, kanë kaluar 27 vjet ne liri te plote dhe ata nuk kanë krijuar asgjë…pa perjashtim


#159

si asgje kapo? e ke pa ate cunin ,shokun e ngushte te edvini kristaqit,i biri i asaj komunistes qe ishte ne tribune me enver hoxhen ? mahet nder artistet e mire ne bote ai,kapo. prap bijte e komunistave ne pararoje. ca bahet kshu?


#160

Ne fuksat 5-leksha nuk jemi intelektuale te shquar disidente me shkolle te larte qe krijojme vepra t’mdhoja artistike nepermjet Sublimacjonit frojdist, ne pallojme, pime raki, bejme intriga te sterholla, shkruajme dosje, bejme revolucjone mikriborgjeze si i vitit 89-te. Dmth ne jetojme deri ne fund jeten, i japim forme shoqerise, nuk krijojme fraza me germa, nota solfezhi me bishta, tabllo pikture me vaj kikiriku, ne krijojme jeten, artin ja kemi leme ai castrati qe te sublimohen ne qiellin e shtate. Ne e kemi kuptuar para Avangardes, dhe e kemi aplikuar para saj, qe Jeta qendron mbi artin.

I vetmi aktivitet qe i lejojme vetes eshte leximi i Wikipendias, dhe per me teper shkrimi i Wikipendias qe na kujton hartimin e dikurshem te dosjeve. Arti jone i vertete, dhe vertet art gjenial, eshte arti sublim i shkrimit te dosjeve. Qe shkrimi i dosjeve eshte art sublim e deshmon fakti qe akoma zhytni feçkat tuaja intelektuale ne te pegerat tona artistike te dikurshme.


Diskutim i lirë - prill 2017
Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurisë së deputetit Alfred Peza: Ka bërë pastrim parash
#161

Fakti që shqiptarët kanë arritur sukses edhe në Zvicër për mua është fantastik. Kjo tregon se shqiptarët kudo ku ka një sistem, i cili ua bënë të pamundur t’i shmangen punës dhe të sigurojnë ekzistencën me rrugë alternative, korrin sukses. Pra, duhet një sistem që respekton meritën dhe kontributin e secilit. Kjo tregon se nëse ne s’e kemi ende shtetin që e duam, ky nuk është problem gjenetik i trashëguar i shqiptarëve, ky është një problem i trashëguar nga mungesa e vizionit, nga mungesa e vendosmërisë për të bërë shtet.

  • Edvin Kristaqi

#162

Uauu dhe une thashe, qe vertete duhet te kujdesesha per veten, por kur lexova dike tjeter, qe me donte me shume se vetja ime, duke me porositur 6 here brenda nje fjalie, qe te kujdesesha per shendetin kam vetem nje keshille per te: Kujdesu per shendetin.


#163

E kam ba kastile dhe ja arrita qellimit.:grinning: