Pse "Check Up-i" falas nuk i bën mirë Shqipërisë


#50

Termi i duhur eshte “Suksese ne jete” :stuck_out_tongue:


#51

keqkuptim, une kujtova se ty te mrekullonte rebelimi i qelizave kanceroze, ndersa ty te mrekulloka reaksioni i trupit kunder rebeleve.

aha finisterre, Amerika te ka bere reaksionare, paske kaluar me padronet, i tradhetove tere ato vite militance italiane kur te mrrekullonin te shtypurit dhe rebelet.


#52

Nuk më ishin hapur komentet më lart, kërkoj falje për “sulmin” që u duk se bëra. Për ndonjë arsye, nuk më dilnin pjesa e diskutimit ndaj dhe m’u duk jashtë teme.

Mbetem sërish e mendimit se check-up-i nuk ka mundësi reale për të kapur shenja kanceri në popullatë, për shkak të mënyrës si ai është zbatuar.


#53

Jo, nuk me keqkuptove. Me mrekullojne te dyja palet, te cilat pastaj jane e njejta gje. Qeliza kanceroze eshte qeliza “jote”, pavaresisht qe lufton kunder jetes tende si integritet.


#54

Jam e sigurt qe ti duhet ta dish me mire se une si dhe sa funksionon check-up-i ne Shqiperi.


#55

Mrekullia me e modhe ne bote eshte kur kancerozet rebele kunder babes o babe m’jep 5 fronga! babi më jep 5 leka!, Berlusca dov’son i soldi!, gerthasin në jerm:

dum Babën! duam Babanë! pater nostro che sei nei Cieli …!


#56

Mendoj se ky program, i realizuar me koncesion ka qellim te mire ne vetvete, por ka implementim te gabuar. Sepse eshte menduar duke mos marre parasysh shume faktore qe duheshin pergatitur e paraprire perpara se te iniciohej:
Se pari, kryerja e tij nga qytetaret duhet te ishte e detyruar cdo nje vit per te gjithe qytetaret ne marredhenie pune, pension apo kategori te tjera qe marrin sherbime publike, dhe jo me deshire. Arsyeja eshte e thjeshte, parandalimi ul koston. Perndryshe nuk do merrnin sherbim.
Se dyti kontrata duhet te perjashtonte gjithe emigrantet qe nuk jane ne shqiperi, por qe kane nje Id shqiptare dhe qe jane nje numer i konsiderueshem.
Se treti duhet qe te merreshin parasysh check up vte ndryshem qe behen nga kompani private si spitalet private dhe qe bejne nje promocion dhe konkurrence mjaft agresive. Ka shume kompani private qe kane kontrata me keto spitale dhe firma sigurimesh private, sidomos ne kryeqytet. Qe perseri jane nje vjedhje e paster pasi fitimet u merren punonjesve, sherbejne per manovrim bilancesh, qe jane ne nje numer te konsiderueshem, dhe qe nga ana e tyre demotivohen per te kryer check up e publikut, po nejse.

Se katerti check up duhet te kish qellim te zevendesonte komisionet mjeko-ligjore idiote te aftesise ne pune dhe qe sorollasin njerzit me ekzaminime paralele kot me kot, per vite me radhe dhe qe kane sherbyer vetem per ndonje rryshfet te vogel ne keto komisione e me gjere. Sic e ka bota.
Se pesti, duhet te ishin marre parasysh mendesite e varfra te shqiptareve per kontroll periodik shendetsor para se te perpilohej kontrata.
Duhej marre parasysh qe ka kompani qe i shfrytezojne puntoret edhe te shtunave si skllever dhe nuk u japun mundesine ta kryejne prane qendrave shendetsore.
Nuk duhej te fillonte check up pa u parashikuar ngarkesa administrative qe kane qendrat shendetsore edhe pa kete program qe e detyrin personelin shendetsor te hyje ne konflikt me qytetare te ndryshem qe nga propaganda apo per shume arsye te tjera nuk duan te perfitojne nga ky sherbim.
Ka dhe me, po u zgjata shume…


#57

Criticism devours everything that exists - tha ai ke filmi - and when there’s nothing left, it devours itself