Pse fajin për kandidaturat me 7 klasë e kanë Rama dhe Berisha

Po qarkullojnë këto ditë në shtyp, si formë talljeje disa lista ku parti të vogla kanë kandiduar fise të tëra, edhe njerëz me shumë pak arsim. Po gajasen shumë në Facebook dhe portale me këto lista, madje disa abuzojnë me tituj të llojit, “Ja profesionet e deputetëve: shofer, karrocier, arsim shtatëvjeçar”. Së pari, këta nuk janë deputetë por kandidatë që nuk do të zgjidhen kurrë, dhe së dyti, ata i kanë futur në ato lista, Berisha dhe Rama. Më lejoni të shpjegoj se si.

Kodi zgjedhor në Shqipëri i formuluar dhe zbatuar nga PS dhe PD është antidemokratik dhe socialistët dhe demokratët e dinë mirë këtë gjë sepse e kanë dashur kasten të tillë Antidemokratik. Për partitë e vogla dhe forcat e reja politike është shumë, shumë e vështirë pasi çdo kërkesë e ligjit elektoral është aty, jo për të mundësuar zgjedhje të lira, por si një pengesë që qytetarët të përfaqësohen jashtë klaneve tradicionale PS dhe PD.

Ç’do parti, sado e vogël, duhet të kandidojë në çdo cep të Shqipërisë, edhe në mos dashtë, me detyrim. Kështu, një parti e minoritetit maqedon duhet të ketë 34 kandidatë për deputetë në Tiranë, një parti e minoritet grek duhet të garojë edhe në Tropojë, një parti sado e re, duhet të çapëlehet me zor. Po vetëm për tu bërë pjesë e garës, duhen 5000 firma, me 5000 fotokopje të 5000 kartave të identitetit të firmosura nga 5000 mbajtësit e këtyre kartave.

Ndryshimi asokohe i kushtetutës u bë nga Berisha dhe Rama edhe për të eliminuar në tavolinë LSI-në, një fjasko që e bëri Ilir Metën kingmaker, edhe kjo si shumë të tjera të “shahistëve politik” shqiptarë që rregullisht shfaqin largpamësinë e urithit. Situata e sotme është ajo ku kryetarët vendosin për përfaqësimin, por nayrisht, askush nga njerëzit partiakë nuk flet për këtë, nga frika e ndëshkimit. Karriera politke është zëvendësuar me servilizëm. Ta lëmë me kaq se është ibret.

Për partitë e reja, siç shpjegon edhe Gjergj Erebara në një analizë tek reporter.al, “Kodi zgjedhor i hartuar nga Berisha dhe Rama dhe i votuar nga deputetët e tyre të parlament vendosi një skemë tjetër shumë diskriminuese ndaj alternativave politike të reja apo të vjetra. Kodi përcaktoi se nëse një parti vendoste, fjala vjen, të mos garonte vetë por të garonte në koalicion me një nga partitë e mëdha, jeta e saj lehtësohej menjëherë. Një parti në koalicion nuk ka nevojë të mbledhë 5 mijë firma për të fituar të drejtën për të garuar dhe nuk ka detyrimin që të kandidojë 140 deputetë në të gjithë Shqipërinë por vetëm gjysmën, d.m.th., 70…”.

Pra e vetmja mënyrë për të garuar si forcë e pavarur në Shqipëri është duke paraqitur 140 kandidatë. Të përgjedhësh 140 njerëz me CV-ra të shkëlqyera, dëshirë dhe guxim për tu futur në politikën e pistë shqiptare është e pamundur edhe për partitë e mëdha, jo më për të voglat të cilat nuk garantojnë dot fitoren. Ndaj dhe disa parti lokale, me bazë etnike apo kulturore e kanë të pamundur të gjejnë njerëz, ndaj mbushin listat me emrat e fisit. Nuk e bëjnë se duan, janë duke hedhur vallen lodrave të së cilës u bien Kryeministri aktual dhe ai që ish.

Megjithatë, disa ja kanë dalë, pas gjithë këtyre akrobacive e cirkut që kërkohet, qytetarët do të kenë mundësi të votojnë kësaj rradhe për parti të reja. Mungesa e koalicioneve, që janë stofi i hilesë së kodit zgjedhor aktual ka nxjerrë në pah sesa të vëshirë e kanë të garojnë realisht, parti që zakonisht u bashkoheshin mega Koalicioneve të udhëhequra nga PS dhe PD.

3 Likes

po. shyqyrzotit ardh ne dita jon

atehere ka dicka qe s’shkon me oferten politike

Ka nje kategori qe vdes per pak magazine, por ka gjtithashtu njerez qe nuk po mbajne frymen te hidhen ne ate kazan. Por 20 - 30 kandidate te mire mund t’i besh bashke, kushti per 140 kandidatë s’ka asnje mbeshtetje logjike.

2 Likes

Vertet Salia me Edvinin mbajne pergjegjesi per kto anomali elektorale por edhe trajtimi i partickave si viktima nuk shkon. Pse duhet te garojne kto Particka patjeter ne zgjedhje? Cfare i ofrojne Shqiperise vec perrallave se kush vjedh e kush nuk do vjedhi ne te ardhmen. A nuk do ishte me mire Shqiperia pa keto Particka?

A nuk eshte kthyer politika ne nje lloj treni ku horra nga biznesi e media synojne te gjithe mundohen te kapin ndonje vend ne ndonje vagon per te shkaperdhyer popullin si politikan? A nuk eshte kthyer Politika Sporti me i perhapur ne Shqiperi per tu pasuruar pandershmerisht???

Problemi i Shqiperise nuk eshte thjesht kodi i Saliut dhe i Edvinit por imoraliteti dhe degjenerimi i shoqerise Shqiptare, si kudo…edhe ne uesej po deshet… qe pjell kryesisht spurdhjake, horra e dallkauke pa kurrfare ideologjie te majte e te djathte a te mesit…

Para marreveshjes qe ndryshoi Edvini me Saliun, zgjedhjet ne shqiperi Pocaqi ishin dhe te mbushura me skandale, por Shqiptaret kane kujtese te shkurter si edhe hymnizojne te kaluaren.

sigurisht politika nuk eshte per te gjithe, por per mendimin tim nje parti sado e vogel apo e madhe duhet te jete ne gjendje te kandidoje 140 njerez te pakten me arsim te larte (ose dhe studente).

1 Like

Po mire mo dakort qe Rama dhe Berisha kane fajin per paktin e 2008-es.
Por nga sa me kujtohet ai pakt u peshendet fort nga ambasada amerikane,OSBE,BE dhe ambasadat e tjera perendimore te aktedituata ne Tirane.
Po keta nuk kane faj?
Apo meqe jane te huaj jane shenjtore dhe nuk gabojne?

Buldozerin byrazer!

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/05/11/fuga-pag-zon-me-em-r-t-ri-kull-n-e-kor-s-monumenti-i-kot-sis-urbane#.WRRikvJFw0M

1 Like

Ky kusht eshte qesharak per partite e vogla. Pershembull partite me baze etnike mund te mos duan fare te vene kandidate ne qarqe ku nuk kane elektorat. Dhe ska pse partia e minoritetit grek te veje kandidat ne Tropoje ose te jete e detyruar te beje koalicion me partite e medha kur nuk identifikohet me to.

1 Like

po si qenka e pamundur, o Blendo? aty dhe gjyshet jane me master, si ka mundsi qe kane mund me gjet shofera e karrociera pa shkolle?
dhe te mendosh se hodhem pas krahesh kohen e karrociereve e kepucareve te konvertum ne kryeprokurore e ministra…

3 Likes

O drejtesi e korruptuar! Oplehra te republikes se vjeter!
Tik Tak Tik

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/05/11/kon-ensionet-e-ilir-beqes-prokuroria-e-tiran-s-pushon-hetimet-vendimi-mbahet-sekret#.WRRyooEpCaM

Tak

Pastaj ceshte ky diskriminim intellektualist ndaj karrocierve e atyre me 7 klase shkolle? Te zgjedhurit jane perfaqesues e jo profesioniste intelektuale. Duke perbuzur njerezit me pak shkolle perbuz apriori edhe elektoratin e tyre. Parlamenti Shqiptar i viteve 1920 ishte i mbushur me analfabete dhe kta njerez perfaqesonin elektoratin e tyre.
Parlamenti i 1991-1996 ishte plot intelektuale por nuk i ndaloji Mongoloidet te kalonin ligjin 7501, ligjin me famekeq te Shqiperise e as ta fusnin intelektualisht Shqiperine ne firma piramidale…totalitarizem ne 1996 e lufte civile ne 1997. Ne demokraci si Doktori ashtu edhe Heqimi a karrocieri kane nje vote te barabarte.

1 Like

me optimist mo shok,

ktheje njehere koken djathtas, ktheje tani majtas

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/05/11/mimi-kodheli-n-stadiumin-e-kuk-sit-shikoni-me-k-sht-ulur#.WRRzv4EpCaM

1 Like

Nuk paska qene thashethem

BE do i njohe zgjedhjet e 18 qershorit

Kulla e barit nuk do te digjet

1 Like

Kush jane keta, qe paskan per te ofruar dicka, ne kembim te pranimit te zgjedhjeve fasade?

Keto jane BEja. Prisni neser edhe fjalen e ndihmes sekretarit amerikan Hoyet se do jete me e bukur akoma. Se ckam nji mendje se Berisha and co do kerkoje azil politik ne Kazakistan ose Rusi mbas zgjedhjeve.

Perfaqesuesit e asaj strukture ku desherojne te asociohen shqiptaret.
Qe quhet BE.

(i keni shume keq punet tani qe fitoi Macron. Shume shume keq te thom!!)

si ore, skenderbeu 2.0 = rama, paska faj?

E ciles strukture, te asaj ku gelon korrupsioni dhe qe pritet te shkermoqet tashme? Apo e asaj qe inkurajon pushtetet e tipit rilindje, qe kane mbjelle gjithe vendin me droge dhe nje zot e di per interes te kujt punojne?