Putini 4.0

Why make three movies on historical subjects and one on a fictional one? “Why do you think?” I suggest Faust is a sort of prequel to the other three. “Maybe,” he nods. Or is it that the first three deal with the death of power, whereas Faust addresses its acquisition? “But he never gets this power,” Sokurov says. “It’s impossible to have this power, because it doesn’t really exist. It only exists to the extent to which people are ready to submit to it. Power is not material.” Do some people have no choice but to submit to power? “No. There is always choice. Even during Stalin’s terror, people had choices. They could betray or not betray, for example.” Does he mean that people were persuaded, rather than forced, to submit to power?

‘We enjoy being forced’

“I would be more precise, even,” he replies. “They wanted it. Because it’s the most comfortable position for most people. We enjoy being forced. It takes responsibility off your shoulders. People are more afraid of responsibility than anything else :slightly_smiling_face: Especially all-encompassing responsibility for your country, for the security of your people, for war and peace. Many millions survived only because they withdrew from these responsibilities. For example, they voted for Hitler, they tolerated Stalin. Millions of people did nothing to stop the Cultural Revolution in China. Just like now most of us are refusing to think about the conflict going on between Christian and Muslim civilisations.”

“The totalitarian state doesn’t have the objective of destroying artists but of making them submit to its influence,” he says. “Dozens of artists gave up and did what was expected of them. There were not many who resisted. But I kept on fighting. It’s happy to play cat and mouse with artists, up to a point.” Sokurov knew he was reaching that point. He was summoned to KGB interrogations. He knew his colleagues in the film industry were writing reports about him. “Some of them I still see and say hello to. They don’t know that I know.” He even knows which Siberian labour camp he would have been sent to. “But suddenly God sent us Gorbachev. Otherwise I wouldn’t be talking to you now.”

Ironically, Sokurov finds it harder to make films in today’s free market than he did in the Soviet era. That’s the other reason his tetralogy has taken so long. He was preparing Faust, his most expensive film, just when the economic downturn struck, and couldn’t find funding. But a surprise saviour stepped in: Vladimir Putin. Sokurov met Putin at the Russian PM’s country residence. “I told him, if I don’t have this opportunity to make this film, it will never happen. A few days later, I was told that the amount I needed was going to be allocated. How and why it happened I don’t know. Maybe because he has a very clear idea of German culture and history. I don’t think it was because of me. I’ve never demonstrated my loyalty to his party.”

jo jo, në qapitallizem gdp per fryme eshte tregues shume i konsiderueshem, kjo eshte gjeresisht e pranuar.

Po, e di qe eshte pune nafte (dhe gazi), sigurisht. Dhe nuk eshte vetem Rusia qe ka renie (edhe kete e di); ama Kanadaja nuk e coi ne gjysem.
Po, edhe ne 2013 Putini e çoi ne majen me te larte, por ama sot jemi sot, dhe sot eshte pothuaj pergjysmuar.
Dje ishte dje, sot eshte sot (si te thuash) :slight_smile:

1 Like

@ Stalker Hahaha, procesi tipik i bubble-building nga propagandistet e majte. Une nuk dua ta llogaris ate fakt, po dua te perqendrohem vetem tek ky. Por fakti tjeter qe eshte serisht fakt, pavaresisht se ti mund te mos e pranosh perseri, eshte qe kjo menyre te menduari mund te arrije te te genjeje ty ne vetvehte po nuk eshte argument per ndryshimin e mendjes se bashkebiseduesit e as leve per ndryshimin e botes sipas deshirave te tua. “Eppur si muove” tha Galileo. Dhe ben mire edhe ti ta llogaritesh kete levizje, kur do te zhvendosesh nga pika A ne B.

Dhe une nuk thashe qe gdp nuk eshte tregues i rendesishem sic po do ta paraqisesh ti. (Mund ta konfirmosh fare lehte ne komentin tim te meparshem.) Thashe vetem qe kur jep nje te dhene statistikore duhet te marresh parasysh edhe faktoret ndertues dhe krahasues te vektorit qe te mund te japesh pergjigje te drejta. Sepse edhe ne se nuk e ben ti, do ta bejne te tjeret, sic ta bera une p.sh.

“Pranojne me gojen e tyre…” :smiley:

ha ha ha, ky nuk eshte fakt, Galieu nuk ka thene nje gje te tille, e kane shpikur antiklerikalet qe ne fillim kane qene vetem te majte, e tani jane edhe te djathte, sepse te djathte dhe te majte kane kohe qe pjerdhin ne nje kungull, e ju majne ere pordhes se tyre duke u ankuar per eren e pordhes se tjetrit siç ben stalker komunisti kur ankohet per diktaturen putiniste, e siç bejne fashistet ingeborgen dhe trupistet katrore si ti. Pirdh te pjerdhin i thone kesaj! ha ha ha

Kush qendron afer fese, religjionit, nuk rri shume larg nga fashizmi.:face_with_raised_eyebrow:

Po ne boten sekulare kemi disidentet si Snowden.

neqoftese me fe kupton ngambrapakrishterimin, atehere ke te drejte.

Videot e njerezve qe mbushnin kutite e votimit me fleta vorimi per Putinin ishin flagrante dhe te shumta.
Kutite mbusheshin me fleta ne mase, nga burra e gra, gati sy me sy, dhe kane marre internetin mbare.

Jo e kisha fjalen per ate fe konservative pa kompromise ndaj modernes, sekulares. Po ky nuk ishte mendimi im personal. Eshte ajo se cfare mendohet sot mesatarisht ne european e civilizuar. Globalizmi ka armik religjionin.

i ben lemsh gjerat, qe ne fakt lemsh jane. Perse feja te jete kunder modernes, sekulares? Per faktin qe modernja, sekularja jane kunder fese? Ky eshte nje rreth vicioz, nuk del kurre prej tij me konceptin e fese tradicionale. Prandaj insistoj per vizion te ri qe i permbledh dy felet bashke, tradicionalen dhe sekularen.

Ti mendo vete, nese fete jane te vjetra, tradicionale, konservative, keshtu duhet te jete edhe Zoti? S’paska gje te re per te thene Zoti ne kohen tone? Dmth s’ka vizionare te rinj, te derguar te tij, ne kohen tone? Pse Zoti te mos jete modern, e te jete moderne vetem Korriksja bashke me Tarkovskin? Kush ja ka dhene kete te drejte eskluzive vetem Korrikses, Komiteti Qendror?

Nuk eshte e vertete se globalizmi e ka armik religjionin. Globalizmi ka armik vetem krishterimin, se myslimanet i mbron edhe me ligje te vecanta anti-hate qe mos ia trazoje njeri, bile edhe gjeja me opresive e tyre, mbulimi i kokes me shami per grate kunder se ciles grate ngrihen edhe ne Iran e Siri quhet si trend liberal ne Perendim, ku ca fytyra si Linda Sarsuour i kercenojne edhe me heqje te mitres grate qe nuk iu binden rregullave te tyre.
Nga ana tjeter mos harro qe fjala “globalizem” nuk eshte vecse letra e re mbeshtjellese e karameles qe quhej dikur “internacionalizem proletar”. Ndersa lumpen-proletariati qe deshtoi ne marrjen dhe ndertimin e Botes se Re nga e Vjetra eshte zevendesuar me lumpen-emigracionin ose emigracionin nga shit-hole countries sic i quajti Donald Trump, te cilet do ta marrin me sulm Boten e Re tashma te ndertuar dhe gati. Ndersa kulaket dhe borgjezet qe duhen rrezuar jemi pikerisht ne, Europianet, qe i ndertuam gjithe keto te mira duke pire gjakun e popullit indian dhe ngrene buken e popujve arabe. Ja sikur ka ardhur lufta Lufta Finale. :slight_smile:

Zoti qendron mbi konceptin e kohes. Zoti eshte zeitlos (kur thone gjermanet) i pakohe. Pavarsisht se ne Bibel kemi fenomenin e te kaluares( cfare i ndodhi Noas, Abrahamit, Jezuit etj) si dhe parashikimet per te ardhmen (cfare ndodh nese nuk beson ne Zot etj.) Ne aspektin fetar modernja nuk luan asnje rol, nuk ka asnje perkufizim per ate dukuri apo ideologji (i djathte, i majte, ngaprapamodern…) pasi urdheresat e Bibles jane universale dhe nuk lidhen me revolucionet njerezore. Urdheresat pergatisin shpirin e njeriut per jeten e tij tokesore por edhe per ate, dass nicht von dieser Welt ist, per boten e Perendise qe nuk i perket ekzistences tokesore.

Nuk jam dakort qe Lumpen-Proletariat-i (falemnderit per kete fjale te bukur gjermane) deshtoi. Rrenojat psikologjike, ekonomike, antifetare dhe kulurore i gjen akoma dhe sot ne Europen lindore apo ne nje vend si yni. Keto vende kane shume pune per te bere.

Nuk ke honger pyke fare çfar kam thene, gje qe pritej, se njerzit hane pyke vetem kur i bie bytha ne uje, jo kur diskuton ne internet me bythen te ngronte ne shilte prej gezofi.

Te presupozosh nje Zot vetem ne hava, pa lidhje me boten, i pa kohe, i pa hapsire i pa pa i pa pa tara la la la, kujton se e ben Zot te fuqishem, ne fakt e ben zot te patakatshem, sepse nje Zot i vertetete i ka gjitha. Dmth ne rastin qe peshkruan ti dhe Bibla, dhe kushdo tjeter qofte me bythen ne shilte te ngrohte, Zoti eshte pertej kohes, dhe njekohesisht ne kohe. Ndryshe nuk do kishte histori te Zotit, dhe Bibla jote e dashur do kishte me pak rendesi se nje liber porno.

(nga kapitulli i Zanafilles deri tek kapitulli i Zbuleses se Gjonit, Apokalipsi, rrefehet nje histori e Zotit ne kohe dhe hapsire)

Katror, kot qe te lavderova qe po behesh i rrumullaket, tani u bere katror perseri me cepa, biles e bere drejtez fare, mer po pike fare u bere me konceptin evropian, qe as pike nuk eshte tanime, eshte zero fare.

E ku qendron ndryshimi nga ajo shkruajta une?

I drejtohem konfliktit midis Zotit dhe Modernes (teme qe e hape ti vete). Zoti qendron mbi Modernen per ato arsye qe kam shkruajtur me siper dhe qe ke shkruajtur ti.

Nuk ka Zot ne hava pa lidhje me boten. Ate pra po them edhe une.

shum bukur, atehere pranoje qe kemi edhe nje Zot modern, biles avangardist, e bijme rehat bashke. Me Korriksen merrem vesh ndryshe per avangarden tarkosvjane.

Po Schröder apo Merkel që fituan 4mandate ti konsiderojmë si autokratë?

Nëse i zënë me thasë plot vota, patjetër